"Z Sandomierskiej Puszczy. Znaki przeszłości - narracje i konteksty" - nowa publikacja
O Publikacji:
Publikacja zawiera referaty i materiały zaprezentowane podczas konferencji naukowej "Z Sandomierskiej Puszczy. Znaki przeszłości - współczesne narracje i konteksty”, która odbyła się w dniu 19 października 2023 r. w Rzeszowie.
Interdyscyplinarna konferencja naukowa skierowana była do przedstawicieli sektora kultury, edukacji i instytucji naukowo-badawczych oraz twórców i animatorów kultury. W gronie prelegentów znaleźli się m.in. naukowcy z rzeszowskiego i lubelskiego ośrodka akademickiego, pracownicy merytoryczni podkarpackich muzeów, regionaliści oraz członkowie lokalnych stowarzyszeń. Konferencja zaprezentowała wyniki współczesnych badań nad dziedzictwem kulturowym regionu zamieszkanego przez grupę etnograficzną Lasowiaków oraz działań popularyzujących lokalne i twórcze inicjatywy w tym zakresie. W publikacji zamieszczone zostały również archiwalne fotografie Krzysztofa Ruszla pochodzące ze zbiorów muzealnych, będących materiałem uzupełniającym, ilustrującym różnorodność zagadnień konferencyjnych.
Z recenzji prof. dr hab. Kazimierza Ożoga:
"W roku 2023 Muzeum Okręgowe w Rzeszowie w ramach swojej działalności naukowej opublikowało bardzo ciekawy i nośny merytorycznie tom Lasowiacy. Znaki przeszłości – narracje i konteksty. Wydawnictwo to odniosło wielki sukces i zostało bardzo dobrze przyjęte nie tylko przez specjalistów zajmujących się tą grupą etnograficzną , ale także przez liczne grono zwykłych osób pasjonujących się Lasowiakami, ich mową, kulturą, codziennym życiem.
Przesłana mi do recenzji nowa pozycja wydawnicza przygotowana przez rzeszowskie muzeum "Z Sandomierskiej Puszczy. Znaki przeszłości – narracje i konteksty" nawiązuje nie tylko w tytule do tamtej bardzo ciekawej publikacji, ale stanowi jej merytoryczną, równie świetną co poprzednia, kontynuację. Tom zawiera 11 oryginalnych artykułów znanych badaczy problematyki lasowiackiej oraz dwa teksty, przedruki, zmarłego w roku 2021 dra Krzysztofa Ruszla znakomitego badacza kultury lasowiackiej, który prócz Franciszka Kotuli wniósł największy wkład w poznanie Lasowiaków. Całość tomu jest bardzo dobrze ułożona kompozycyjnie, artykuły są zwarte, merytorycznie bardzo interesujące, znacząco rozszerzające naszą wiedzę o dawnych mieszkańcach Puszczy Sandomierskiej. (…)
Z pełnym przekonaniem, że recenzowana publikacja jest naukowo wartościowym tomem, bo znacząco rozszerza stan naszej wiedzy o Lasowiakach, operuje nienaganną metodologią, popularyzuje tę wiedzę i czyni ją dostępną nie tylko specjalistom, ale przeciętnemu czytelnikowi, rekomenduję ją do druku”.
Publikację nabyć można w sklepiku stacjonarnym Muzuem - link do sklepiku
Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Kultury Lasowiackiej.
Wydawnictwo sfinansowane zostało ze środków pochodzących z Budżetu Województwa Podkarpackiego.