1 października 2022 r. – ROCK NA ZAMKU – koncert zespołów Ankh i BlackLight
Miejsce to, choć zabytkowe, to świetnie przyswaja mocne, muzyczne brzmienie, o czym mogli się przekonać wszyscy ci, którzy wzięli udział w tym bądź co bądź niecodziennym jak na to miejsce wydarzeniu. Rockowy duch, który towarzyszył temu koncertowi, choć niewidoczny - jak to duch - zdaje się zapowiadać w niedalekiej przyszłości ciąg dalszy tego muzycznego cyklu.
Na scenie Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, podczas drugiej edycji tego rockowego projektu wystąpiły dwa zespoły: kielecki Ankh i krakowski BlackLight.
Zespół BlackLight został utworzony w 2019 roku , z inicjatywy Macieja Majewskiego. Progresywno-metalowy kierunek jest oparty na brzmieniach, które są dla członków zespołu ważnym i wspólnym wyznacznikiem. W domowym studio, dość szybko został stworzony materiał na pierwszą płytę "Following the future", a wprowadzenie przez zespół korekt aranżacyjnych zaowocowało nagraniem płyty w Studio 13 i Studio Centrum w Krakowie. Nośnik CD ukazał się nakładem wydawnictwa Lynx również z Krakowa. Na płycie zawartych jest 9 utworów, które zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez audytorium jak i recenzentów. W efekcie tego zespół otrzymał zaproszenie od Piotra " Makaka" Szarłackiego do Antyradia. Na antenie audycji Makakofonia, członkowie zespołu opowiadali jak powstał materiał na płytę, jakie emocje temu towarzyszyły i zagrali koncert na żywo. Utwory z tej płyty znalazły się też na listach przebojów internetowych rozgłośni m.in. Radia Wnet oraz została płytą tygodnia Radia Rzeszów.
Od momentu wydania pierwszej płyty, BlackLight zagrał duże koncerty w Przemyślu, Krakowie, Szczucinie, a także kilka mniejszych, wszystkie spotkały się z dobrym przyjęciem przez publiczność. W 2021 roku zespół wszedł do Studia 07 w Tarnowie z materiałem na drugą płytę "River of Time", materiałem dopracowanym, z wieloma aspektami vocalnymi i aranżacyjnymi. Płyta została wydana przez Metal Rock Promotion 25 lutego 2022 r. Obecnie zespół przygotowuje się do licznych koncertów w Polsce promujących tę płytę.
Skład zespołu:
- Marcin Kocielski – vocal,
- Maciej Majewski - guitar, vocal, back vocal,
- Robert Kurzyński - guitar, solo git.,
- Tomasz Szydło- bass,
- Jan Krawczyk- drums.
Ankh to kultowa kielecka grupa, która zaistniała na polskim rynku muzycznym w 1991 r. Dwa lata później zespół wystąpił w Jarocinie i dwukrotnie został laureatem Złotego Bączka na Przystanku Woodstock. Grupa wystąpiła również dwukrotnie na festiwalu Baja Prog w Mexicali oraz wzięła udział w Rio Art Rock Festival '99. Do tego dodać trzeba niezliczoną ilość koncertów w kraju. W 2008 roku Ankh otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W 2018 roku zespół wydał album pt. "Tu jest i tam jest" i regularnie koncertuje w całym kraju, gdy tylko jest taka możliwość. Aktualnie zespół pracuje nad najnowszym albumem pt. "Z wiatrem", który ma zostać wydany jeszcze w tym roku. Bazą twórczości zespołu jest rock progresywny. A nazwa pochodzi od starożytnego symbolu egipskiego – krzyża życia, atrybutu bogów, talizmanu przywracającego równowagę ciała i duszy.
Ankh to grupa z ogromnym muzycznym doświadczeniem. Aktualny skład zespołu tworzą profesjonalni muzycy: Piotr Krzemiński - wokal, gitara, Krzysztof Szmidt - bas, Michał Pastuszka - gitara, Jan Rusin - perkusja oraz Joanna Chudyba – skrzypce.
Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński