20 października 2022 r. - koncert Orkiestry Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Europie - USAFE Band Podkarpacki Informator Kulturalny - PIK

Przejdź do treści

20 października 2022 r. - koncert Orkiestry Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Europie - USAFE Band

Koncert Orkiestry Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Europie - USAFE Band, fot. T. Beliński

Czwartkowy koncert na scenie Zamku Kazimierzowskiego był kontynuacją ciągle trwającego - pomimo oficjalnego zakończenia – projektu „Łączy nas kultura”.

USAFE Band w pełnym 45 osobowym składzie działa nieprzerwanie od 1943 roku przy bazie Ramstein Air Base w Niemczech. Repertuar odzwierciedla stylistycznie różnorodne dziedzictwo amerykańskiej i europejskiej muzyki – od sceny broadwayowskiej i muzyki z hollywoodzkich superprodukcji filmowych – po dźwięki rodem z Nowego Orleanu, rock i standardy jazzowe. USAFE Band koncertuje na scenach całej Europy, dając blisko 300 koncertów rocznie, budując „muzyczne mosty” i zawsze ciepło zapisując się w sercach publiczności.

Czwartkowy koncert (20.10.2022) na scenie Zamku Kazimierzowskiego był kontynuacją ciągle trwającego - pomimo oficjalnego zakończenia – projektu „ŁĄCZY NAS KULTURA”. Najogólniej mówiąc polega on na tym, że Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK organizuje bezpłatne wydarzenia kulturalne skierowane do uciekinierów z owładniętej wojną Ukrainy. Działania te w założeniu mają przyczyniać się do integracji mieszkańców naszego miasta z ukraińskimi gośćmi.

Biorąc pod uwagę powyższe, w naturalny sposób, koncert, którego główną gwiazdą był The Ambassadors Rock Band, 10 osobowy zespół będący częścią orkiestry Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Europie - USAFE Band, nawiązywał do działań, jakie przemyskie społeczeństwo oraz władze naszego miasta poczyniły w stosunku do uchodźców wojennych. Działania te miały jeden nadrzędny cel, aby najskuteczniej jak to tylko możliwe zmniejszyć traumę wojenną wszystkim – dzieciom, młodzieży i dorosłym.

W związku ze szlachetnym przesłaniem tego wydarzenia na scenie pojawili się – obok wspaniałych amerykańskich muzyków w mundurach – oficjalni goście. Swoje osobiste przeżycia, refleksje i podziękowania za humanitarną pomoc związaną z sytuacją wojenną przedstawiali: Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Bogusław Świeży, główna inicjatorka wydarzenia Konsul ds. Prasy i Kultury z Konsulatu Amerykańskiego w Krakowie Dolores Prin w towarzystwie tłumacza Elżbiety Konarskiej, Dyrygent Narodowej Orkiestry Prezydenckiej Ukrainy ppłk. Maksym Husak, reprezentantka społeczności ukraińskiej mieszkającej w Przemyślu Stefaniia Verbovetska. Gościnnie – razem z amerykańskimi muzykami – wystąpiła wokalistka Anna Khabarova z Reprezentacyjnej Orkiestry Sił zbrojnych Ukrainy.
 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński