Fotografie Artura Michelisa - wystawa w bibliotece
Artur Michelis, urodzony w 1994 roku w Krośnie. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krośnie w klasie fortepianu oraz policealnego studium w Rzeszowie na kierunku fotografia.
Na co dzień kreator mody różnej, projektant mody, fotograf. Inicjator wielu wydarzeń modowych w Krośnie i na terenie województwa podkarpackiego: pokazów mody, warsztatów modowych, wieszakowych wymian ubrań czy stylizowanych sesji modowych. Tworzy ubrania i całe stylizacje w trendzie eko, nadając im „drugie życie”. Wszystko utrzymane jest w klimacie lat osiemdziesiątych XX wieku, które są dla niego życiową inspiracją i główną pasją. Zajmuje się fotografią portretową i modową, jego prace pokazywane były na wystawach w Polsce (głównie w województwie podkarpackim, ale również w Katowicach, Chojnicach, Kołobrzegu) oraz za granicą (w mieście Enerhodar we wschodniej Ukrainie). Dodatkową pasją jest gra na gitarze i muzyka, przede wszystkim z lat osiemdziesiątych XX wieku.
W Saloniku Artystycznym KBP artysta pokazuje blisko 40 fotografii. Stanisław Wójtowicz w folderze do wystawy, w szkicu „Okno i lustro. Fotografie Artura Michelisa” o prezentowanych pracach pisze m.in.:
Każda epoka charakteryzuje się formami obrazowania wynikającymi z aktualnych poszukiwań twórczych, pojawiania się i rozwoju nowych technologii tworzenia oraz przekazu obrazów. W konsekwencji rozwoju mediów poszczególne technologie obrazowania kształtują nowy typ zachowań odbiorców oraz wpływają na nowy porządek widzenia. W przeszłości obrazy wzbudzały respekt, kontrolowały religijną i społeczną rzeczywistość, jako autorytety kształtowały zbiorową świadomość, stanowiły analogie i odniesienia do świata realnego lub ilustrowały sferę wyobraźni autora. Wynalezienie fotografii sprawiło, że obok obrazów symbolicznych (malarstwo, rzeźba) powstawać zaczęły obrazy mimetyczne. W XX wieku fotografia stała się demokratycznym medium w rękach coraz większej rzeszy ludzi, a obecnie w ciągu roku powstaje około dwóch bilionów (!) zdjęć. Co sprawia, że niektóre przyciągają uwagę skuteczniej od innych?
Satysfakcjonującą odpowiedź znajdziemy oglądając fotografie Artura Michelisa prezentowane na kolejnej po pierwszej indywidualnej wystawie jego prac w 2018 roku w Saloniku Artystycznym KBP. Profesjonalne przygotowanie, ugruntowane zainteresowania i oryginalne źródła inspiracji sprawiają, że ich autor nie jest ofiarą bezwarunkowej potrzeby rejestrowania i kolekcjonowania wizualnych pamiątek. Jest raczej sprawcą, zdolnym pochwycić w ramy kadru i zapisać w światłoczułej materii obraz obiektu czy zdarzenia jako neutralny obserwator rzeczywistości, dokonujący wyboru jej fragmentu i utrwalenia go. Za pomocą promieni światła oraz mechaniczno-optycznego narzędzia notuje otaczające go ślady, które powstają jako zdeterminowane przez naturalne warunki wizualne odzwierciedlenia otaczającego świata. Jest reżyserem, który oddaje kadr - scenę we władanie obiektów i medium światła.
Podczas wernisażu Artur Michelis mówił nie tylko o swoich pracach fotograficznych, ale również o zainteresowaniach modą i stylizacjami w trendzie eko. Zaprezentował też jeden projekt pochodzący z „kolekcji krośnieńskiej”.
Wystawę prac Artura Michelisa otworzyła Bogusława Bęben, Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie. W wernisażu uczestniczyła też Ewa Gorczyca-Kwilosz, Wicedyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Krośnie. Obecni byli również miłośnicy sztuki oraz przyjaciele i znajomi artysty.
Joanna Łach