Gdybym był bogaty…Kultura żydowska w JDK
Na scenie zabrzmiały m.in. „Austeria”, „Sunrise sunset”, „Purim, purim”, „Gdybym był bogaty” oraz wiele innych piosenek i tekstów.
Gości powitała Inga Marczyńska, edukatorka o historii i sztuce żydowskiej. Przypomniała historię wybuchu powstania w getcie warszawskim, 19 kwietnia 1943 roku. Z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia 8 grudnia 2022 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, „oddając hołd poległym oraz tym, którzy przeżyli i do końca swoich dni podnosili głos protestu przeciwko zbrodniczym planom zagłady narodu żydowskiego”. Tej akcji przypisany jest symbol - żółty żonkil, (zrobiony z papieru przez panią Ingę oraz młodzież), który każdy otrzymywał przy wejściu na salę widowiskową) oraz hasło” Łączy nas pamięć. - Pamięć jest jedną z największych wartości, bo określa naszą tożsamość. Łączmy się w pamięci historii wielu wieków, wspólnej wielokulturowości polskiej i opiekujmy się wspólnym dziedzictwem – powiedziała na zakończenie swojego wystąpienia I. Marczyńska
Z kolei Jacek Buczyński, instruktor teatralny JDK dodał, że ten wieczór zrodził się trochę z przypadku, ale za to idealnie wpisał się w rocznicę powstania. – Będzie nie tylko smutno, ale też i radośnie. Jak to w życiu – zapowiedział koncert. I było. Widownia bawiła się znakomicie przy piosenkach, dowcipach i tekstach, które oddały charakter narodu żydowskiego, jego kulturę i historię.
Koncert przygotowali instruktorzy Jasielskiego Domu Kultury: Ewa Grzebień (solistów i wokalistów) Katarzyna Korona (tancerzy) oraz wspomniany już wcześniej Jacek Buczyński (teatr).
JDK