Jak zostać pisarzem?! - spotkania z Ewą Nowak w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej
W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Krośnie i ze Szkół Podstawowych w Szczepańcowej i Bóbrce oraz dwie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie.
Niezwykle spontaniczna, energiczna i bezpośrednia autorka już na początku zyskała sympatię uczestników spotkań. W nieszablonowy sposób przedstawiała swoje książki, nie tyle zagłębiając się w ich fabułę i sylwetki bohaterów co pokazując, jak dzięki książkom można pokonać własne słabości bądź uwidocznić swoje dobre cechy. Przekonywała, że książki są sposobem na dobre spędzanie czasu, a także w jaki sposób uczą postrzegać świat, innych ludzi i jak dzięki nim można poznać samego siebie.
Przede wszystkim jednak Ewa Nowak opowiadała o tym, czym jest dla niej pisanie i jak ona traktuje pisarstwo nazywając je „szmerem strumieni” - wymyślaniem historii. Opowiadała, że lubi historie, które przychodzą do niej w okruchach, a ona skleja je w całość. Podkreśliła, że szczególnie ważne w pracy autora książek jest to, aby pisząc je móc jednocześnie tym pisaniem się bawić, robić to dla przyjemności, dla zabawy. Wówczas książka jest dobra. Jeżeli znajdzie się choć jedną ciekawą rzecz, jest się świadkiem jakiejś sytuacji czy rozmowy, należy je wyłapywać i o nich pisać. Bo bardzo często takie zupełnie przypadkowe zdarzenia - jedne zabawne, inne mniej, według autorki „nakręcają” książki i tworzą fabułę.
Prezentując tytuły swoich książek Ewa Nowak odniosła się do podstawowych wartości jakimi są: tolerancja, miłość, akceptacja. Jak niezwykle istotne jest pielęgnowanie swoich zdolności, talentów, zwalczanie lenistwa i otaczanie się osobami, które nie pozwolą nam stać w miejscu ale będą popychały w stronę dobrych nawyków i dobrych praktyk.
Na pytanie dotyczące tego jaki był powód, że Ewa Nowak zaczęła pisać książki, autorka odpowiedziała, że zawsze miała w sobie dręczącą potrzebę opowiadania tego o czym przeczytała. Istotny jest tu fakt, że zaczęła czytać dopiero w wieku dziesięciu lat, a pierwszą książkę napisała w wieku trzydziestu trzech lat. Dziś ma ich na swoim koncie 67.
Spotkania odbyły się w ramach projektu „W książce jest moc!” z Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”.