Jubileuszowa edycja Narodowego Czytania w jasielskiej Bibliotece
W tym roku podczas 10. edycji Narodowego Czytania pochyliliśmy się nad dramatem Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej” - informują organizatorzy.
Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku, od dekady akcja cieszy się niezmienną popularnością wśród miłośników literatury, gromadząc rzesze Polaków w kraju i za granicą na lekturze dzieł rodzimych autorów. Podczas tegorocznej jubileuszowej odsłony przedsięwzięcia czytaliśmy „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Sztuka nosząca podtytuł tragifarsa kołtuńska, łączy w sobie elementy komedii i tragedii.
To opowieść o złożoności ludzkich charakterów, zaściankowości poglądów, pozornej moralności oraz życiu w zakłamaniu i obłudzie. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią dwulicową, fałszywą, chciwą i skąpą, z pogardą odnoszącą się do ludzi pochodzących z uboższych grup społecznych. Wszystko co robi, robi na pokaz. Jej postawa określana mianem dulszczyzny, jako nazwa zjawiska na stałe wpisała się w język polski. Choć prapremiera dramatu odbyła się pod koniec 1906 roku, a od tego wydarzenia minęło ponad 100 lat, jego przesłanie wciąż pozostaje aktualne, szczególnie w kontekście kreowanych w wirtualnym świecie często wyidealizowanych i nieprawdziwych wizerunków ludzi.
W trakcie tegorocznej odsłony akcji fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” w wykonaniu młodzieży, bibliotekarzy i przedstawicieli władz samorządowych zostały zamieszczone w serwisie informacyjnym Miasta Jasła, na bibliotecznym kanale YouTube oraz w mediach społecznościowych. Za pomoc w realizacji nagrania dziękujemy dyrekcji i pracownikom Jasielskiego Domu Kultury. W bohaterów utworu wcielili się:
- Pani Dulska – Małgorzata Smyka – bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle,
- Juliasiewiczowa – Agnieszka Otrząsek – referent w Wydziale Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Jaśle,
- Mela Dulska – Aleksandra Sieńkowska – czytelniczka Biblioteki, uczestniczka warsztatów teatralnych w Jasielskim Domu Kultury,
- Hesia Dulska – Aleksandra Kmiecik-Goleń - czytelniczka Biblioteki ,
- Zbyszek Dulski – Michał Szpak – uczestnik warsztatów teatralnych w Jasielskim Domu Kultury.
2 września, na zaproszenie Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle, bibliotekarka Renata Grzegorczyk wraz z pracownikami przedszkola przeczytała dzieciom fragment utworu, opowiedziała o idei akcji i przybliżyła sylwetę Gabrieli Zapolskiej. Przedszkolaki wzięły także udział w zabawach zainspirowanych wysłuchanym tekstem.
Natomiast w dniach 6-11 września dla wszystkich odwiedzających Bibliotekę Główną przygotowaliśmy akcję „Herbatka z Panią Dulską”. Czytelnicy mogli znaleźć w holu pakieciki do zabrania, które zawierały cytaty z dramatu Gabrieli Zapolskiej, herbatkę i słodkie małe co nieco. W akcji udział wzięło ponad 140 osób.
MBP Jasło