Kamperem do Kabulu Mellerów wyprawa…
Eleonora i Andrzej Mellerowie wyruszają 25-letnim kamperem „Stiwim” w podróż dawnym hippisowskim szlakiem przez Turcję, Gruzję, Armenię i Iran do Afganistanu na początku 2019 roku. „Chciałem pokazać żonie miejsca, w których pracowałem jako reporter” – mówił A. Meller na spotkaniu i „chciałem odwiedzić przyjaciół” – dodaje później. I to właśnie spotkania z ludźmi i rozmowy z nimi sprawiają, że historia dziewięciomiesięcznej wyprawy staje się tak fascynująca, a sposób opowiadania o tym Andrzeja Mellera, że chce się sięgnąć do książki „Kamperem do Kabulu”, wydanej w ubiegłym roku, w której całą podróż opisali.
„Ta książka to podróż do świata, którego już nie ma… ale który być może się odrodzi.(..) Życie dopisało niezwykły epilog do i tak niezwykłej książki Andrzeja i Eleonory Mellerów – 15 sierpnia 2021 roku, już po ich powrocie do Polski, upadł Kabul i konieczna była ewakuacja Afgańczyków, którzy współpracowali z polskimi instytucjami wojskowymi i cywilnymi”- pisze o książce dr hab. Adam Burakowski.
Reporter pokazuje świat z perspektywy ludzi, którzy w danym miejscu mieszkają, którzy pomagają, kiedy trzeba naprawić sprzęgło w kamperze lub hamulce spalone na ormiańskich serpentynach. Ludzi, którzy goszczą ich w swoich domach i dzielą się tym co mają. Ale w tej niezwykłej podróży nie brakuje także sytuacji niebezpiecznych, o których pisze i opowiadał. „Zdarzało się, że spałem z otwartymi oczami…” – mówił.
Andrzej Meller na spotkaniu w Krośnie opowiedział o kilku, z wielu spotkanych w trakcie podróży osób. Z niektórymi cały czas utrzymuje kontakt, pomagał też przy ewakuacji z Kabulu po ataku talibów, m.in. rodzinie Rafika (szczegóły w książce…)
Andrzej Meller z wykształcenia jest antropologiem kultury. Pracuje jako reporter, korespondent wojenny, pisarz. Wiele lat spędził w Azji skąd pisał reportaże dla polskich mediów. Pracował między innymi w czasie konfliktów zbrojnych w Gruzji, na Sri Lance, w Afganistanie i Libii. Efektem jego podróży reporterskich są książki: „Miraż. Trzy lata w Azji”, „Zenga, zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki” o wojnie domowej w Libii, „Czołem, nie ma hien. Wietnam jakiego nie znacie” i wydana w maju 2022 r. wspólnie z żoną książka „Kamperem do Kabulu. Hippisowskim szlakiem przez Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan” .
Spotkanie odbyło się w cyklu „Tak smakuje świat… w bibliotece” i jest realizowane w ramach projektu „Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!” w programie BLISKO (2022-2023), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.
Monika Machowicz