Kocykowe opowiastki – zajęcia literacko-artystyczne
Nie od dziś wiemy, że książki uczą, bawią, pomagają poznawać świat, rozwijają wyobraźnię, pobudzają do twórczych działań, pozwalają przeżywać wiele wspaniałych czytelniczych przygód i mogą wciągnąć bez reszty w ciekawe opowieści. O tym wszystkim po raz kolejny przekonali się mali uczestnicy zajęć „Kocykowe opowiastki”, które latem odbywały się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.
W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży „Kocykowe opowiastki” opanowały kapelusze. Mogą być słomkowe, filcowe, czy skórzane. Świetnie wyglądają jako modny dodatek do stroju, ale mogą także być praktycznym przedmiotem chroniącym nas przed słońcem i deszczem. Dzieci zainspirowane książką „Pan Cylinderek” na czas zajęć wcieliły się w kreatorów mody. Miały okazję nie tylko zaprojektować i stworzyć swoje własne unikalne kapelusze, ale także wykorzystać swoją wyobraźnię i zdolności artystyczne. Eksperymentowały z różnymi kształtami, wzorami i kolorami, co pozwoliło im rozwijać swoje umiejętności w zakresie wzornictwa i projektowania.
W Filii nr 1 dzieci przeniosły się w niesamowity świat przyrody. Poznały niezwykłe zwierzęta, dowiedziały się jak żyją i jak wyglądają ich domy, obejrzały np. gniazda jaskółek. Wysłuchały historii o wombacie, który szukał dla siebie nowego domu. Odkrywały swoje zdolności artystyczne przy tworzeniu kolorowanek zentangle.
Podczas zajęć w Filii nr 2 miło upłynął czas przy poznawaniu książek obrazkowych, popularnonaukowych i książek-zabawek. Każdy uczestnik stał się autorem innej opowieści, tworząc piękne historie i wymyślając niesamowite przygody dla wybranych bohaterów. Dzieci sprawdziły, jak zmienia się ulica Czereśniowa w różnych porach roku, szukały ukrytych zwierząt i bajkowych postaci oraz bawiły się z książkową rodziną Przeplatalińskich.
Zajęcia w Filii nr 3 zdominowały opowieści i ciekawostki o zjawiskach przyrodniczych. Mali uczestnicy wysłuchali wierszy o wietrze i zapoznali się z książką Rafała Witka „Po co wieje wiatr”. Zastanawiali się nad tym, czy wiatr to tylko psotnik, czy jest z niego jakiś pożytek? Wspólna zabawa w pogodowe skojarzenia zaowocowała powstaniem kolorowego plakatu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
MBP w Jaśle