Lekcje długowieczności czyli seniorzy w bibliotece
W spotkaniu uczestniczyli głównie słuchacze Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz bibliotekarze pracujący na co dzień z seniorami.
„Zadbaj o naturalny ruch i wysypiaj się; myśl, wykonuj ćwiczenia umysłowe; miej cel, motywację; bądź członkiem wspólnoty; miej swoje ulubione rytuały; otaczaj się ludźmi których lubisz i daj się lubić…” – to tylko niektóre z rad, które usłyszeli słuchacze.
Na niemałą rolę w poprawie jakości życia wskazywała zasoby jakimi dysponuje biblioteka. Dla uczestników spotkania przygotowała długą listę książek, które mogą stanowić cenne źródło informacji o prawidłowym funkcjonowaniu ciała i umysłu, nie tylko w wieku senioralnym. Wśród nich znalazły się m.in.: „Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje” E. Goldberga; „Fitness mózgu” E. Goldberga, A. Fernandez, P. Michelona czy „Siła wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności” C. Honore.
W trakcie spotkania nie zabrakło również ćwiczeń praktycznych wzmacniających sprawność fizyczną i umysłową, w tym stymulujących współpracę półkuli mózgowych, poprawiających pamięć autobiograficzną.
W myśl zasady „myśl – czytaj – koncentruj się” dr W. Matras-Mastalerz podkreślała, że „neurobik” czyli aerobik dla mózgu jest równie ważny jak ćwiczenia fizyczne dla ciała.
Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!” w programie BLISKO (2022-2023), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.
Monika Machowicz