Mali artyści na wielkiej scenie! – Finał konkursu "Literatura i dzieci"
Motyw przewodni tej edycji to "duszki, skrzaty, krasnoludki". Dzieci przygotowały utwory w kategorii: recytacja i piosenka. Na kolorowo udekorowanej scenie wystąpili chłopcy i dziewczynki z klas 1-3 szkół podstawowych z całego Podkarpacia.
"Ach ta dzisiejsza młodzież, tylko w tych telefonach" - zapewne każdy z Was słyszał choć raz to zdanie. Ten doroczny konkurs ma na celu pokazać, że dzieci interesują się literaturą i sztuką! Lubią tańczyć, śpiewać, czytają książki i wierszyki, a także uczą się recytować i interpretować. Impreza promuje czytelnictwo wśród najmłodszych oraz rozwija wyobraźnię, nie tylko u dzieci, ale także dorosłych!
Pomieszczenie pełne było radosnego napięcia oczekujących na swoje występy uczniów. Biorące udział osoby recytowały bądź śpiewały piosenki, których treść musiała nawiązywać do krasnoludków, skrzatów lub duszków. Zebrani na sali mieli okazję usłyszeć mniej i bardziej znane utwory, kreatywnie przygotowane przez najmłodszych. Luźna atmosfera zachęciła dzieci do wspólnego śpiewania razem z występującymi!
Choć zapewne niektórzy stresowali się występować przed liczną widownią i swoimi przeciwnikami, to panujący przyjacielski i pełen wsparcia klimat rozładował stres. Stroje młodych artystów były eleganckie i odświętne, a niektórzy przygotowali wyjątkowe kostiumy.
Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami, ale oprócz tego również dyplomem i zakładką do książki z wizerunkiem krasnala.
Dzieci wkładały w występy 100% siebie – gesty, tańce, mimikę, a nawet grę na instrumentach! Każdy starał się wywrzeć jak najlepsze wrażenie na jury, w którego skład wchodziły:
- Dagny Mikoś – aktorka teatralna, filmowa i radiowa, lektorka audiobooków, piosenkarka, związana z teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
- Joanna Baran-Marczydło – aktorka związana z teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, brała udział w produkcjach filmowych i serialach.
- Alina Bosak – główny specjalista Wojewódzkiego Domu Kultury, a także była dziennikarka, autorka licznych artykułów i publikacji.
Oprócz dorosłego jury, uczestników oceniali także sędziowie-dzieci:
- Natalia Stanik
- Oliwia Stanik
- Stanisław Mańko
Podkarpacki Konkurs "Literatura i Dzieci" to wydarzenie z wieloletnią tradycją, którego celem jest upowszechnianie i zachęcenie do czytania książek, popularyzacja literatury dziecięcej i promocja dokonań artystycznych dzieci.
Ewelina Myśliwiec