Mielecki Uniwersytet Dziecięcy oraz Młodzieżowa Akademia Umiejętności Technicznych Leonardo
Studenci MUD i MAUT Leonardo obecni na inauguracji roku akademickiego mieli też możliwość uczestniczyć w ciekawych pokazach, prezentacjach i wykładach.
Czas studentów
Zarówno MUD jak i MAUT Leonardo stawiają przed sobą podobne cele: pomóc najmłodszemu pokoleniu mielczan dotrzeć do wiedzy niedostępnej podczas szkolnej edukacji, rozwijać pasje, pokazywać nowe horyzonty, stawiać edukacyjne wyzwania.
Mieleckiemu Uniwersytetowi Dziecięcemu od lat patronują najbardziej szanowane uczelnie w naszym kraju: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Stąd właśnie obecność prorektora UJ podczas uroczystej inauguracji. Gośćmi specjalnymi inauguracji byli także: Jacek Bardan, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Joanna Kruszyńska, dyrektor SCK, Zdzisław Nowakowski, dyrektor CKPiD, twórca i założyciel MAUT Leonardo, dr hab. inż. Włodzimierz Adamski, członek Rady Programowej MAUT Leonardo.
Nauczyciele II LO w Mielcu, Alfred Ortyl wraz z Małgorzatą Ciejką poprowadzili wykład o geniuszu wszech czasów – Leonardzie da Vinci, który był zarówno genialnym artystą i humanistą, jak i człowiekiem nauk ścisłych, wynalazcą i inżynierem. Prowadzący żartobliwie spierali się o to, kim Leonardo był na pierwszym miejscu: genialnym artystą- malarzem i humanistą, jak chciała Małgorzata Ciejka, czy fenomenalnym inżynierem, badaczem i wynalazcą, jak upierał się Alfred Ortyl. Spór był świetną okazją do pokazania wielobarwności postaci Leonarda i dał pretekst do przekazania wielu informacji o genialnym Włochu.
Uczniowie Technikum Budowlanego zaprezentowali, jak szybko i sprawnie wybudować most wg projektu Leonarda da Vinci, a Wojciech Koszelski, dwukrotny mistrz świata latających makiet, zaprezentował model samolotu. O globalnym ociepleniu klimatu i możliwości jego zahamowania mówiła Katarzyna Ruszała ze Stowarzyszenia Ekoskop w Rzeszowie.
Uroczystość, która odbyła się 22 września, prowadziła Justyna Pomykała-Berrached, dyrektor Domu Kultury SCK.