Patriotycznie i wzruszająco
Podczas koncertu, w którym udział wzięli wyróżnieni i nagrodzeni, usłyszeliśmy poezję i pieśni o tematyce szeroko pojętego patriotyzmu oraz miłości do ojczyzny, IV Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej ”Niepodległa, Niepokorna” odbył się 10 maja br. w Jasielskim Domu Kultury, a uczestnikami byli uczniowie szkól podstawowych i średnich z powiatu jasielskiego. Recytatorów i wokalistów oceniało jury konkursowe w składzie: Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, instruktor teatralny; Elwira Szpak, muzyk, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle; Janina Bieleń, polonistka, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 7 w Jaśle oraz Marcelina Kamińska, muzyk, nauczyciel śpiewu i emisji głosu.
Głównym celem tej edycji było m.in. przypomnienie ważnych rocznic historycznych poprzez prezentację poezji i pieśni patriotycznych, wytworzenie emocjonalnego stosunku do wartości kulturowych, upowszechnienie wśród młodzieży piękna mowy ojczystej oraz dorobku kultury narodowej i kultury żywego słowa. – Organizatorom konkursu chodziło głównie o pogłębienie znajomości literatury oraz pieśni o tematyce patriotycznej, ale także o poszukiwanie nowych czy też mniej znanych utworów – powiedziała rozpoczynając koncert Ewa Grzebień, kierownik Działu Animacji i Kultury, instruktor ds. muzyki.
15 sierpnia br. w Parku Miejskim wystąpili:
- Róża Depczyńska (Szkoła Podstawowa w Skołyszynie),
- Emilia Starzec (Szkoła Podstawowa w Skołyszynie),
- uzanna Gacek (Szkoła Podstawowa w Warzycach),
- Wiktoria Walowska (Zespół Szkół nr 3 w Jaśle),
- Izabela Janasik (JDK),
- Tymoteusz Łącki (JDK),
- Lena Zdebik (Zespół Szkół w Dębowcu),
- Emilia Konieczny (JDK),
- Kamil Stachurski (Zespół Szkół w Dębowcu),
- Onofrio Della Medaglia (JDK),
- Marlena Szot (Publiczna Szkoła Podstawowa w Kołaczycach),
- Miłosz Dziuń (Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Krempnej),
- Karolina Polak (JDK),
- Laura Gondek (II LO w Jaśle),
- Bartłomiej Tutro (Szkoła Podstawowa w Opaciu),
- Weronika Twarduś (Szkoła Podstawowa w Warzycach).
Obecni usłyszeli takie utwory jak:
- „Taki kraj”,
- „To moja ojczyna”,
- „Wolność”,
- „Ojczyzno ma”,
- „Serce w plecaku”,
- „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”,
- „Cisza – modlitwa katyńska”,
- „Orzeł biały”,
- „Piosenkę o Wojtku”,
- „Uwierz w Polsko”.
Recytowane były także teksty z „Pana Tadeusza”, „Mej Ojczyzny”, „Zmartwychwstania”, „Pieśni o żołnierzach z Westerplatte”, „Wizyty” oraz „Pamięci lotników września 1939”.
Po koncercie Elwira Musiałowicz-Czech, wiceburmistrz Jasła oraz Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury wręczyły nagrody i wyróżnienia. - Wydaje mi się, że wyjątkowość tego momentu jest niezwykła. Dlatego, że to właśnie młodzie ludzie do nas wszystkich zwrócili się z takim spokojnym, ale niezwykle głośnym przekazem, o to że wszyscy, jak tutaj jesteśmy, świętowaliśmy Dzień Wojska Polskiego, że jesteśmy tak wiele winni naszemu krajowi. Głos młodego pokolenia dociera do nas zdecydowanie najmocniej, najsilniej. Dlatego bardzo pięknie za ten przekaz dziękuję i dziękuję pani Ewie Grzebień za przygotowanie dzisiejszego popołudnia. Zachęcam państwa, żebyśmy jak najczęściej uczestniczyli we wszelkich formach spotkań patriotycznych, bo w tych niespokojnych czasach, jest to bardzo mocno potrzebne – powiedziała przed wręczeniem nagród wiceburmistrz E. Musiałowicz-Czech.
Wzruszenia nie kryła także dyrektor H. Gołębiowska. - Bardzo serdecznie chciałam podziękować laureatom, a jednocześnie artystom, którzy dzisiaj wystąpili. To był bardzo duży wysiłek dla tych młodych ludzi, dlatego że zebrali się teraz, w wakacyjny czas, pięknego 15 sierpnia. W tak ważny dzień, przyjechali nie tylko z Jasła, ale z różnych miejsc naszego powiatu. Bardzo im dziękuję, że zechcieli się podzielić talentem i wrażliwością z nami. Dla mnie był to bardzo wzruszający koncert.
Na zakończenie nagrodzeni i wyróżnieni wykonali wspólnie utwór Stanisławy Celińskiej „Modlitwa o pokój”
JDK