Uwaga! Fundacja Rzeszowska poszukuje informacji o Danucie Dudek-Błeszyńskiej
Szukamy informacji o Rzeszowiance, artystce-malarce rodem z Rzeszowa, Danucie Dudek-Błeszyńskiej. Fundacja Rzeszowska i Rzeszowskie Archiwum Społeczne wraz z koordynatorkami pomysłu: Moniką Zając-Czerkies i Iloną Duszą-Rzeszowską ogłaszają zbiórkę wspomnień o tej zapomnianej malarce.
"Przyświeca nam cel przywrócenia Jej pamięci, a miastu z którego pochodziła - ikony kultury. Chcemy sprawić, by Jej nietuzinkowa i nieznana twórczość zaistniała w artystycznej przestrzeni naszego miasta i nie tylko, również w Polsce - stając się przyczynkiem do twórczości artystycznej kobiet, ich miejsca w kulturze i sztuce" - podkreśla Monika Zając-Czerkies.
Danuta Dudek-Błeszyńska urodzona w 1931 roku w Rzeszowie. Studia artystyczne ukończyła w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w roku 1957 u profesora Wacława Taranczewskiego. Jako jego studentka pracowała przy wykonywaniu polichromii w Wawrzyńczycach i w Poznaniu. Wykonała dwie polichromie w Trzcianie koło Rzeszowa i Szczawnie-Zdroju. Brała udział w wystawach ogólnopolskich i okręgowych. Wystawy indywidualne: Kraków Galeria „Ark” w 1967 r., Tarnów-1968 r., Nowy Sącz-1968. Uczestniczyła w wystawie pt. „Przegląd środowiska krakowskiego” w Galerii „Pryzmat”- Kraków 1968 r. oraz II i IV Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie - 1968 r., udział w wystawie 25-lecia Ludowego Wojska Polskiego - Warszawa 1968 r. Swoje prace eksponowała również za granicą w Cassel Gallery w Londynie- 1964 r., w Ottawie (Kanada) dwie wystawy w 1965 r., w Pradze - w wystawie Okręgu Krakowskiego -1966 r. Udział w plenerach: Niedzice 1968 r., Plener Śląski- 1970 r., Wystawa zbiorowa w BWA w Rzeszowie -1969 r. Prace w zbiorach prywatnych- Polska, Anglia, Kanada, Stany Zjednoczone.
Osoby posiadające informacje, zdjęcia lub jej prace proszone są o kontakt z koordynatorkami poprzez adres e-mail: monika@rzeszowska.org.pl oraz ilona@rzeszowska.org.pl
"Autoportret", dołączony do ogłoszenia, jest prywatną własnością kolekcjonera Marcina Starowicza. Wykorzystanie za jego zgodą.