Warsztaty Wielkanocne w Kantorówce
Warsztaty poprowadziły niezastąpione Artystki Wielopolszczyzny.
Pani Urszula Kmiecik specjalizująca się w ozdabianiu obiektów techniką Decoupage, tym razem pokazała jak tym sposobem udekorować pisankę. Decupoage to pasja Pani Uli która od 10 lat zawładnęła częścią jej życia. Jest to metoda zdobienia polegająca na naklejaniu na dekorowanym obiekcie warstw cienkiego papieru, między innymi serwetek. Uczestnicy z zapałem przyklejali fragmenty serwetki do uprzednio przygotowanego jajka.
Pani Genowefa Wrona pokazała jak za pomocą metody quilling’u krok po kroku zrobić ciekawą pisankę. Pani Gienia na co dzień zdobi pisanki rożnymi metodami. Qulingliem zajmuje się od 10 lat. Do dziś pamięta swoja pierwszą pisankę zrobiona jako dziecko. Wykonała ja metodą batikową, czyli „pisaną”, najstarszą ze wszystkich. Polega ona na „pisaniu” wzoru roztopionym woskiem na skorupce jaja. Pani Gienia wspomina, że już wtedy bardzo się starała i wyszła bardzo ładnie. Oprócz pisanek Pani Gienia robi także szydełkowe baranki czy zajączki z włóczki. Podczas spotkania wykonała pokazową palmę, którą będzie można zobaczyć na Wystawie Wielkanocnej w Kantorówce.
Kolejna Artystka to Pani Halina Komórek. Pani Halinka w sposób mistrzowski zdobi pisanki metodą drapaną. Technika ta towarzyszy jej od ok 40 lat. Pisanki wykonywane przez Panią Halinę cieszą się wielkim zainteresowaniem. Pamięta że w roku 1994 pisanki które wyszły spod jej ręki trafiły do Rzymu. Technika drapana nie jest jedyną metodą którą potrafi zdobić pisanki, ale jak sama mówi ,,jak się chce mieć koleżanki to nie robi się konkurencji”. Pani Halinka również jak Pani Gienia wykonała pokazowa Palmę Wielkanocną.
Pani Józefa Bieszczad podczas spotkania pokazała uczestnikom jak wykonać prześlicznego baranka z włóczki. Nie należy to do najprostszych rzeczy ale efekt jest wyjątkowy. Pani Józia rękodziełem zajmuje się od ok 5 lat. Jak sama mówi lubi to robić i robi to głównie ze względu na wnuki, którym chce pokazać, że nie po wszystko trzeba iść do sklepu.
Pani Leokadia Longosz specjalizująca się w szydełkowaniu, tym razem postawiła na papierowe zajączki. Szydełkowanie to największa pasja Pani Leokadii która trwa nieprzerwanie od dziecka. W szkole podstawowej nauczyła się podstaw szydełkowania, i tak zaczęły powstawać serwetki, szaliki, czapki a z czasem stopniowo trudniejsze prace. Z wiekiem zaczęła udoskonalać swoja technikę i wyobraźnie dzięki czemu spod jej reki zaczęły powstawać niezwykłe sukienki czy płaszcze. Doszła do takiej wprawy, że nawet tłumacząc jak zrobić zajączka cały czas szydełkowała.
Każdy uczestnik wyszedł z piękną własnoręcznie ozdobiona pisanka, barankiem czy zajączkiem. Wszyscy wykonując samodzielnie ozdoby świąteczne mogliśmy doświadczyć, jaki trudny i pracochłonny jest to proces.
Obiady Czwartkowe w Kantorowce to wyjątkowa forma zajęć bo pozwalająca uczestnikom bezpośrednio spotkać się z twórcami ludowymi, zapoznać się z technikami jakie stosują przy tworzeniu rękodzieła czy wymienić doświadczeniami.