Zaiste bystry ten nasz Ojczysty! – podsumowanie projektu MBP w Jaśle
Podczas realizacji projektu zaprosiliśmy mieszkańców Jasielszczyzny do udziału w interesujących i rozwijających przedsięwzięciach, których wspólnym mianownikiem była polszczyzna w wielu odsłonach. Tworząc ciekawą ofertę wydarzeń kulturalnych staraliśmy się pokazać jak bogaty, barwny i różnorodny jest język polski oraz jak ważną rolę pełni on w naszym codziennym życiu. Na przestrzeni kilku miesięcy w wydarzeniach projektowych wzięło udział niemal 500 odbiorców.
Akcja poetycka „Wiersze znane, od nowa pisane” zachęcała nie tylko do zgłębiania poezji, ale także do zabawy słowami, polegającej na kreatywnym przekształcaniu istniejących już tekstów. Podstawą do pracy były fragmenty wierszy polskich poetów, reprezentujących różne epoki i nurty literackie, m.in.: Bogusława Adamowicza, Adama Asnyka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Józefa Czechowicza, Tadeusza Gajcego, Zuzanny Ginczanki, Jana Kasprowicza, Bolesława Leśmiana, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Akcja odbyła się online na stronie i w mediach społecznościowych Biblioteki.
Na spotkaniu „Tropiciele słów” Michał Rusinek przekazał dzieciom i młodzieży garść porad dotyczących tworzenia tekstów literackich i zaznaczył, że pisanie jest sztuką umiejętnego posługiwania się słowami. Młodzi odbiorcy dowiedzieli się również z jakimi wyzwaniami łączy się praca tłumacza oraz poznali wiele ciekawostek na temat regionalizmów i obecnych w polszczyźnie zapożyczeń. Ciekawych rozmów o języku nie zabrakło również w trakcie wydarzenia „Na językach” dedykowanego czytelnikom w nieco starszym wieku. Dyskusja toczyła się wokół językowych niuansów i pułapek z którymi mamy styczność w codziennym życiu.
Naszą Bibliotekę odwiedził również Artur Andrus, dziennikarz radiowy i telewizyjny, poeta, autor książek, bajek i tekstów piosenek, konferansjer, artysta kabaretowy, jeden z Mistrzów Mowy Polskiej. Podkreślił, że dużo przyjemności sprawia mu zabawa językiem, jego podglądanie i podsłuchiwanie, ponieważ polszczyzna jest niczym żywy organizm, który ciągle się zmienia i ulega przeobrażeniom.
Małych jaślan wraz z rodzicami i opiekunami zaprosiliśmy do udziału w kreatywnych działaniach „Językowy zawrót głowy”. Uczestnicy przekonali się, że poprzez nietypowe i ciekawe formy zdobywanie wiedzy może być przyjemnością, a języka polskiego można się uczyć już od najmłodszych lat.
O tym, że ojczysty sam w sobie jest wspaniałym źródłem inspiracji, dzieci dowiedziały się w trakcie zajęć z Agnieszką Frączek – leksykografką, autorką wierszy i opowiadań dla małych czytelników. Jej utwory nie tylko pomagają zrozumieć reguły gramatyki i ortografii, ale także poprawnie posługiwać się polszczyzną, zarówno w mowie jak i w piśmie.
Dzięki grze bibliotecznej „Odkrywcy językowych tajemnic” piątoklasiści z jasielskich szkół podstawowych rozwijali swoje umiejętności językowe, zdobywali wiedzę z zakresu leksyki, gramatyki, pisowni czy słowotwórstwa. Nauczyli się również jak ważna jest praca zespołowa i współdziałanie.
Udział w warsztatach językowych „Liryka inaczej” pozwolił młodzieży przyjrzeć się specyfice hiphopowych piosenek jako przykładów współczesnej liryki oraz spróbować swoich sił w tworzeniu autorskich tekstów. Licealiści łączyli swoje pomysły z przygotowanymi przez prowadzącą wycinkami z gazet oraz fragmentami dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Stanisława Wyspiańskiego.
Projekt „Ojczysty – taki bystry!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021.
Partnerzy projektu:
- Jasielski Dom Kultury,
- Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle,
- Zespół Szkół nr 4 w Jaśle,
- Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle FAMILIARIS.