„Dziecko w Folklorze” 2022
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim zaprasza na Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze”.
O Festiwalu:
Organizowany już prawie 30 lat w Baranowie Sandomierskim, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród instruktorów, dzieci i młodzieży z różnych regionów Polski. Festiwal to nie tylko przesłuchania konkursowe, ale także czas koncertów, warsztatów i innych dodatkowych atrakcji. Ta różnorodność to nasz znak rozpoznawczy.
Festiwal „Dziecko w Folklorze” został zainicjowany w 1991 roku przez Alinę Szymczyk – ówczesnej dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim. Jego głównym celem było inspirowanie osób dorosłych związanych z unikalną kulturą ludową do aktywnego przekazywania młodemu pokoleniu tradycji i zwyczajów swoich przodków. Od lat zależy nam na ochronie i popularyzacji zanikających gatunków folkloru słownego i muzycznego, które są związane właśnie z tematyką dziecięcą. Należą do nich: kołysanka, pieśń pasterska, dziecięca pieśń sieroca, pieśń obyczajowa o dziecku, gry i zabawy, tańce, obrzędy i zwyczaje dotyczące najmłodszych. Ponadto tym, co wyróżnia nasz festiwal od innych jest to, że dotyczy wyłącznie tematyki dziecięcej w kulturze ludowej. Od początku swojego istnienia zyskał sympatię i renomę wśród uczestników, którzy regularnie wracają do MGOK-u w Baranowie Sandomierskim.
Festiwal ma formę konkursową
W różnych kategoriach (instrumentaliści solowi i kapele, śpiew solowy i grupowy, taniec, obrzędy), która oceniana jest przez jury złożone z profesjonalistów tej dziedziny (w ostatniej edycji Festiwalu w jury zasiadali: prof. dr hab. Jan Adamowski – językoznawca, folklorysta, badacz kultury regionalnej (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie) , dr hab. Tomasz Nowak – etnomuzykolog, antropolog tańca (Uniwersytet Warszawski), mgr Jolanta Dragan – etnograf i muzyk (Kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej), dr Kinga Strycharz-Bogacz – etnomuzykolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Co roku do Baranowa Sandomierskiego, właśnie na to wydarzenie, przybywa około 400 osób. Najwięcej uczestników – prawie 1200 osób – zgromadziła VII edycja festiwalu (wówczas dołączyła do regulaminu kategoria taneczna). Gościliśmy na festiwalu miłośników folkloru z 11 województw: podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, kujawsko – pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego oraz łódzkiego.
Organizatorom zależy na integracji młodych animatorów kultury, na rozbudzaniu zainteresowania folklorem poprzez sięganie do korzeni przodków, jak również tworzenie przyjacielskich więzi pomiędzy uczestnikami festiwalu oraz gromadzeniu materiałów w postaci nagrań audio i wideo.
Atrakcyjność festiwalu to również imprezy towarzyszące, takie jak:
- wystawa rękodzielnictwa twórców ludowych,
- warsztaty otwarte dla wszystkich z twórczości ludowej,
- warsztaty etnograficzne dla instruktorów
- występ gościa festiwalu tzw. „Gwiazdy wieczoru”. (Orkiestra Świętego Mikołaja, Kapela Wujka Idziego, Orkiestra Dni Naszych).