"Dziwny ogród" - spektakl
Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej zaprasza na premierę autorskiego spektaklu Jarosława Figury "Dziwny ogród", która odbędzie się 15 grudnia o godzinach 16.00 (I spektakl) i 18.00 (II spektakl) - godziny do wyboru, w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach.
Informacja o spektaklu "Dziwny ogród"
- Scenariusz, reżyseria scenografia: Jarosław Figura
- Muzyka: Łukasz Damrych
- Występuje: Jarosław Figura
- Wykonanie scenografii i maski, obsługa techniczna: Mariusz Haba
Spektakl ten powstał w 2024 roku jako inspiracja Jarosława Figury znanym obrazem Józefa Mehoffera "Dziwny ogród". Reżyser jest również autorem tekstu i jednocześnie aktorem w przedstawieniu. Scenografię przygotował Mariusz Haba, plastyk, konstruktor lalek, scenograf związany z Teatrem Maska w Rzeszowie. Muzykę do spektaklu skomponował Łukasz Damrych, kompozytor, pianista, producent muzyczny.
"Dziwny ogród" - idea spektaklu
Jarosław Figura: W swoim spektaklu z jednej strony, w teatralny sposób spoglądam na wybitny obraz Józefa Mehoffera „Dziwny ogród”, z drugiej chciałbym wciągnąć widza do wnętrza tego malowidła, by zobaczył tam cząstkę siebie. Tę dziwną cząstkę, na którą patrząc z innej perspektywy być może można oswoić, by bardziej zrozumieć życie w tym „dziwnym ogrodzie” świata.
Jarosław Figura - od 1991 roku aktor i dyrektor techniczny Sceny Plastycznej KUL, z którą zrealizował kilkanaście spektakli autorskich Leszka Mądzika. Występował na teatralnych scenach w Europie, a także m. in. w Australii, Kanadzie, USA, Meksyku, Brazylii, Peru, Indiach i na Bliskim Wschodzie. Uczestniczył w wielu warsztatach teatralnych u boku Leszka Mądzika i przygotowywał liczne wystawy scenograficzne teatru Scena Plastyczna KUL. Od 2011 roku wyreżyserował ponad 30 własnych spektakli. m.in. w Muzeum Narodowym w Kielcach zrealizował autorski spektakl pt. „Dziewczynka z obrazu”, inspirowany obrazem Józefa Pankiewicza „Portret dziewczynki w czerwonej sukience”. Zaprojektował i wykonał aranżację wystawy scenograficznej o życiu bohaterki z obrazu Józefa Pankiewicza – Józefy Olszewicz zaprezentowaną w Muzeum Narodowym w Kielcach (2014-2015). W Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi Figura wyreżyserował autorski spektakl pt. „Jaki Taki” (2016). Wspólnie z Kamilem Witaszakiem założył w 2016 roku Teatr Puppetterra. We wrześniu 2019 roku, ze spektaklem „Jaki Taki” zwyciężył w ogólnopolskim XXI Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Łodzi. W Muzeum Samorządowym Ziemi Strzyżowskiej w Strzyżowie stworzył teatralizowaną wystawę zatytułowaną „Klimat domu i twórczości Wojciecha Weissa” (2017). Trzy lata później (2020) wystąpił tam z premierowym monodramem pt. „Ecce Weiss”. W 2022 roku został laureatem VI Sopockich Konsekwencji Teatralnych, wcielając się w postać Wojciecha Weissa.
W 2021 roku w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach wystąpił pięciokrotnie ze spektaklem "TYJA". To wizualny, plastyczno-słowno-muzyczny, z elementami animacji spektakl Teatru Puppetterra dla dzieci i dorosłych. „TYJA" opowiada o samotności, przyjaźni, pasji tworzenia i uzależnieniu od świata technicznego.
INFORMACJA O PRZEDSIĘWZIĘCIU
"Dziwny ogród Józefa Mehoffera w sztuce i ekologii" – idea przedsięwzięcia
Przedsięwzięcie "Dziwny ogród Józefa Mehoffera w sztuce i ekologii" to pokazanie dorobku twórcy w atrakcyjnej formie z myślą o odbiorcach w różnych przedziałach wiekowych. Działania są realizowane w 155. rocznicę urodzin Artysty (1869 r.), urodzonego w Ropczycach. Obejmują autorski spektakl teatralny Jarosława Figury, trailer spektaklu udostępniony w wersji cyfrowej oraz katalog w wersji papierowej. Podczas tego działania zostanie założony ogród kwiatowy inspirowany obrazami Artysty. Podjęte są także działania edukacyjne z zakresu: obecności motywów kwiatowych w dziełach Józefa Mehoffera, upraw ekologicznych i technologii cyfrowych. Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej staje się płaszczyzną spotkania sztuki i ekologii.
UZASADNIENIE PRZEDSIĘWZIĘCIA – TEKST OPRACOWAŁA ZUZANNA CZAPKA (PCEK)
JÓZEF MEHOFFER to jeden z najwybitniejszych artystów XIX i XX wieku. Od początku swojej twórczej drogi związany był z okresem młodopolskim. W swoich dziełach wykorzystywał elementy mistycyzmu i symbolizmu, które łączył z motywami zaczerpniętymi z natury. Jego obrazy pełne są bogactwa detali, żywych barw i złożonej symboliki. Kluczowymi aspektami tłumaczącymi sławę Józefa Mehoffera są mistrzowskie opanowanie techniki oraz wyczucie koloru. Przyczynił się do rozwoju i popularyzacji nurtu secesyjnego, osiągając niezwykły kunszt w tej dziedzinie. Wyróżniały go prace łączące realizm z baśnią, odznaczające się wyjątkową dekoracyjnością w swej formie.
Jednym z najsłynniejszych obrazów Mehoffera jest "Dziwny Ogród" (1903), ukazujący iddyliczną scenę rodzinną. W tym przypadku tytułowy ogród nie odgrywa jedynie tła dla przedstawionych postaci, jest także aktywnym elementem kompozycji. Dzięki takiemu zabiegowi autor wyraził bliskość człowieka z przyrodą, stwarzając przy tym harmonijną atmosferę. Malarz nadał dziełu bajkowy, nierealny klimat, okraszony dozą tajemnicy mieszającej się z marzeniem. Do tej pory arcydzieło jest uważane przez krytyków za najpiękniejsze przedstawienie natury w polskiej sztuce.
Dla Józefa Mehoffera ogrody były czymś więcej niż tylko motywem. Kreowały wyjątkową przestrzeń dla refleksji i duchowego kontaktu z przyrodą, gdzie fantazja przenikała się z rzeczywistością. Stanowiły miejsce magiczne, pełne nieodkrytych dotąd tajemnic. Ukazując ogrody, artysta nie tylko oddawał hołd pięknu otaczającego go świata, ale również wiernie przekazywał cechy charakterystyczne dla epoki, w której żył.
W teraźniejszym kontekście ekologii i ochrony przyrody, symbolika ogrodów w sztuce Mehoffera zyskuje dodatkowe znaczenie. Twórca przypomina o tym, jak ważne jest zachowanie naturalnych przestrzeni i troska o środowisko. Przebywanie w otoczeniu pięknych krajobrazów jest lekcją uświadamiającą dzisiejszym odbiorcom, jak znaczący jest szacunek dla natury w codziennym życiu.
Józef Mehoffer to jedna z najważniejszych postaci polskiego modernizmu i symbolizmu. Jego twórczość wywarła olbrzymi wpływ na kolejne pokolenia, inspirując poszukiwania artystyczne w Polsce. Dziś dzieła artysty, rodowodem z Ropczyc, są przypomnieniem o potrzebie zgody między człowiekiem a przyrodą, nadal budząc uznanie i podziw oraz stanowiąc cenny skarb polskiego dziedzictwa artystycznego.
Czas trwania około 50 minut.
Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc obowiązkowa pod numerem telefonu 17 722 23 45. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Przedsięwzięcie pt. „Dziwny ogród Józefa Mehoffera w sztuce i ekologii” objęte jest wsparciem bezzwrotnym w formie grantu z planu rozwojowego w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.
Przedsięwzięcie zajęło 18. miejsce w rankingu oceny wniosków w skali całej Polski.
Istnieje możliwość spotkania z Jarosławem Figurą. Aktualnie trwają przygotowania sali, montaż scenografii, zaczną odbywać się próby (14.12.2024 próba generalna).