Fiesta Harmonica Festival 2020 w Stalowej Woli
Fiesta Harmonica Festival to eksperymentalny projekt artystyczny oparty na idei: dźwięk – ruch – obraz. Celem Festiwalu jest propagowanie harmonijki ustnej, jako instrumentu mającego różnorodne zastosowanie, odbiegające od utartych schematów.
Zróżnicowany gatunkowo repertuar wykonywany na harmonijce ustnej w syntezie z ekspresyjnymi układami choreograficznymi oraz efektownymi wizualizacjami, tworzą niezapomniany spektakl muzyczny.
Pragniemy w formie Festiwalu przeprowadzić wiele działań kulturalnych. Festiwal ma charakter otwarty i obejmuje prawie wszystkie dziedziny sztuki, tj. muzykę, teatr, taniec, film, plastykę, fotografię, oraz formy mieszane: happening – pantomima – wizualizacja. Chcemy zaprosić do udziału stalowowolskie placówki kulturalne, zespoły, szkoły tańca i szkołę muzyczną z powiatu stalowowolskiego i okolic.
Festiwal proponuje nieodpłatne warsztaty muzyczne, które są skierowane do miłośników harmonijki ustnej. Jesteśmy pewni, że VI – edycja Fiesta Harmonijka Festival przyciągnie, jak w latach poprzednich, pełny komplet widzów.
Główne punkty programu:
- wystawa fotograficzna „5 lat Fiesty"
- występy grup tanecznych do improwizacji muzycznych na harmonijce ustnej,
- koncert Zespołu „TRIO CON BRIO"
- koncert formacji „Kraków"
- gościnne występy stalowowolskich muzyków
- warsztaty z Marcinem Dyjakiem - wicemistrzem świata na World Harmonica Festival 2017 Trossingen w kategorii Jazz.
Warsztaty harmonijkowe będą ostatnim wydarzeniem Festiwalu i będą mieć charakter otwarty. Wszyscy chętni z całego kraju będą mogli nieodpłatnie uczestniczyć w części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy będą mogli wymienić także swoje doświadczenia w dziedzinie improwizacji i własnych patentów. Ruch miłośników harmonijki ustnej w Polsce jest skazany tylko na tą formę edukacji ze względu na brak kursów nauczania w szkołach muzycznych. Wysoki poziom warsztatów zapewni instruktor, który jest laureatem nagród w kraju i zagranicą. Jest muzykiem utytułowanym, który współpracuje z amerykańskimi i krajowymi artystami. Fiesta Harmonica Festival uzupełnia ofertę kulturalna całego województwa podkarpackiego. Wysoki poziom Festiwalu, który odbywał się w latach poprzednich oraz otwarta formuła integrująca potencjał artystyczny województwa, spotkała się z bardzo dobrym odbiorem i pozytywnymi komentarzami.
Festiwal ten jest pierwsza tego rodzaju imprezą w Polsce. Stał się wydarzeniem ogólnopolskim, a w przyszłości ma szansę stać się wydarzeniem nawet międzynarodowym. Propozycja nasza wzbogaci ofertę kulturalną naszych mieszkańców oraz promować będzie województwo, jako miejsce o kreatywnych tradycjach. Realizując to zadanie, przybliżymy ludziom rzeczy niecodzienne. Pragniemy stworzyć klimat szeroko pojętej życzliwości w środowiskach i we wszystkich relacjach wiekowych. Realizacja zadania, jakim jest koncert muzyki jazzowej i bluesowej, będzie stanowić punkt odniesienia w kształtowaniu edukacji kulturalnej, przede wszystkim muzycznej, a także promować pozytywne formy aktywności mieszkańców Stalowej Woli i okolic. Gromadzenie przykładów realizacji i doświadczeń z zakresu powszechnej edukacji gry na harmonijce ustnej oraz dzielenie się tą wiedzą ze społecznością lokalną podczas takich wydarzeń jak Fiesta Harmonica Festival, uzupełni choć w części poważną lukę w edukacji kulturalnej.
Zaprezentowane działania wynikają też z potrzeby wspierania rozwoju województwa podkarpackiego, wzbogacając jego ofertę programową poprzez działania związane z inicjowaniem wydarzeń kulturalnych na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych czy promowaniem województwa i jego działań kulturalnych. Korzyścią tego typu wydarzeń będzie wzrost rangi województwa podkarpackiego na kulturalnym rynku krajowym oraz rozbudzenie potrzeb udziału w stalowowolskiej kulturze nie tylko mieszkańców, ale także odwiedzających Stalową Wolę. Adresatami zadnia będą przede wszystkim entuzjaści wszelkich dziedzin sztuki.
Uczestnicy Festiwalu to osoby poszukujące niecodziennej oferty kulturalnej, dostępnej bezpłatnie i reprezentującej sobą wysoki poziom artystyczny. Zakładamy, że uczestnikami wydarzenia będą mieszkańcy Stalowej Woli, powiatu stalowowolskiego, oraz osoby z całego województwa podkarpackiego, którzy corocznie przyjeżdżają na tą imprezę. Przez odpowiedni dobór repertuaru organizatorzy chcą promować pozytywny i twórczy przekaz, dotrzeć do szerokiej widowni w każdym wieku, o różnych zainteresowaniach i poziomie wykształcenia. Poprzez szeroko zakrojoną kampanię promocyjną zarówno w mediach lokalnych, regionalnych jak również w cyberprzestrzeni Internetu, liczymy że uda nam się zainteresować Festiwalem jeszcze większą liczbę mieszkańców województwa podkarpackiego niż w latach ubiegłych.