„Kolorowe Jarmarki” – piknik rodzinny
Piknik rodzinny „Kolorowe Jarmarki” w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie
O pikniku:
Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zaprasza do udziału w pikniku rodzinnym „Kolorowe Jarmarki”, który będzie zwieńczeniem warsztatów makatki ludowej, haftu i tkactwa, zorganizowanych w ramach projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego”. Piknik odbędzie się w zielonym plenerze Zespołu Zamkowo-Parkowego przy Muzeum Kresów w Lubaczowie w niedzielę, 26 czerwca 2022 r., w godzinach 14.00–18.00.
Na naszych młodszych i starszych gości czeka wiele etnograficznych atrakcji, które przygotują wybitni artyści zajmujący się tkaniną artystyczną, rękodziełem ludowym oraz muzyką i tańcem tradycyjnym.
W programie znalazły się m.in.:
- POKAZY przędzenia na kołowrotku, tkactwa, haftu, makatki ludowej i garncarstwa,
- WARSZTATY miniatury tkackiej, wykonywania lalek z gałganków (motanki), tańca ludowego,
- KONCERT zespołu „Kresy”,
- KIERMASZ ludowych wyrobów rzemieślniczych oraz rękodzieła: zabawkarstwo, wikliniarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo,
- DEGUSTACJA tradycyjnych potraw, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu ziemi lubaczowskiej.
Wśród licznego grona artystów znajdą się m.in.:
Anna Hlebowicz
Absolwentka Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczęszczała do Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego, prowadzonej przez prof. Edwarda Tarkowskiego, a także do Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych prof. Jacka Dyrzyńskiego. Warsztat tkacki doskonaliła pod okiem prof. Doroty Grynczel. Zajmuje się malarstwem i tkaniną.
Zygmunt Łukasiewicz
Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w zakresie Tkaniny. W latach 1980–1986 pracował na macierzystej uczelni: prowadził farbiarnię w Katedrze Tkaniny, wykładał materiałoznawstwo, techniki podstawowych splotów tkackich, budowę krosien tkackich, technologię farbowania barwnikami pochodzenia mineralnego i roślinnego. Aktualnie jest wykładowcą na Wydziale Tkaniny w łódzkiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Janina Szynal
zajmuje się haftem, głównie krzyżykowym. Wyszywa obrazy, obrusy, serwety, makatki. Jest laureatką i uczestniczką wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich. Rękodzieła i sztuki ludowej. W swoim dorobku ma liczne wystawy oraz udział w warsztatach rękodzieła i sztuki ludowej. Należy do Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej.
Agnieszka Ciura
Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego o specjalności malarstwo i rysunek. Uczestniczka i laureatka międzynarodowych przeglądów i konkursów malarstwa, projektów artystyczno-naukowych, plenerów malarskich oraz wystaw. W swoim dorobku ma również prowadzenie warsztatów plastycznych z dziećmi i młodzieżą. Zajmuje się malarstwem, kostiumografią, krawiectwem, haftem i makatką ludową. Uszyte przez siebie stroje wykorzystuje w kompozycjach malarskich.
Aleksandra Winnik-Zając
Ukończyła studia polonistyczne na UMCS w Lublinie. Obecnie prowadzi Ogród Zabaw i Pracownię Warsztatową Etno Roztocze. Zajmuje się rękodziełem – szyje szydełkuje. Tworzy tkaniny artystyczne metodą tradycyjnego tkactwa. Jej działania skupiają się wokół kreatywnego aktywizowania dzieci oraz młodzieży. Organizuje i prowadzi warsztaty oraz wydarzenia wspierające działania twórcze.
Joanna Rey
Rękodzielniczka, absolwenta Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej. Dyplom Mistrzowski w zawodzie hafciarka oraz tkaczki. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć plastycznych, rękodzielniczych i tradycyjnych technik sztuki ludowej w formie warsztatów jednorazowych, cyklicznych, realizacji zadań projektowych jak i imprez masowych (np. jarmarki).
Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny! Wspólnie odkrywajmy ludowe tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego!
Piknik oraz wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego” zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.
- Szczegółowe informacje dostęne na stronie internetowej Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Facebooku.
- Lokalizacja - kliknij link
- Osoba do kontaktu: Barbara Kubrak, starszy kustosz w Dziale Edukacji, email: b.kubrak@muzeumkresow.eu, tel. 16 632 18 02.