„Paradoks kulturalny”
Gra Memory w wersjach pudełkowej i wielkoformatowej, warsztaty i wystawy dotyczące województwa podkarpackiego – zaprasza Regionalne Centrum Kultury Pogranicza
Gra „Paradoks kulturalny”
Paradoks, który pokochają mieszkańcy i przyjezdni to innowacyjność i bycie blisko natury, zaradność mieszkańców, biznes i sposób na odpoczynek, wynalazcy i dobre duchy regionu. Końcem lipca swoją premierę będzie mieć kolejna autorska gra Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie - „Paradoks kulturalny” - ponownie w wersjach pudełkowej i wielkoformatowej, z ogromem działań towarzyszących i promujących województwo podkarpackie.
Na kartach gry „Paradoks kulturalny” znajdziecie to, co na Podkarpaciu zachwyca i to, co sprawia, że warto tu mieszkać, odwiedzać lub zostać na dłużej. Znajdziecie też wynalazców i już zrealizowane pomysły na biznes. To tutaj innowacyjność idzie w parze z tym, co naturalne, a zaradność z chwilą wytchnienia. Poszukamy też odpowiedzi (a może nawet uzasadnienia) na pytanie, czy kultura może dawać narzędzia do poznania świata biznesu i natury oraz czy w sposób zrównoważony może łączyć różne sektory - zachęcają organizatorzy.
Podczas Festiwalu Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście będzie można zagrać w wielkoformatowe memory, a organizatorzy dadzą graczom szansę wygrania gry w wersji pudełkowej. Warsztaty, wystawy plenerowe nawiązujące do czterech żywiołów Podkarpacia i czas spędzony w strefie relaksu będą wyśmienitą zabawą i okazją do poznania bliżej województwa podkarpackiego, które jest przestrzenią otwartą na ludzi i dobre pomysły.
Chociaż wydawnictwo ma formę klasycznej gry, traktowane jest jako narzędzie edukacyjne. Grać można na wiele sposobów i dowolnie wykorzystywać karty. Dodatkiem do memory jest… kolejna gra, tym razem planszowa wraz z materiałami związanymi z czterema żywiołami Podkarpacia. Znajdziemy w nich ciekawostki o regionie, nowych technologiach, biznesie, zaradności mieszkańców czy sposobie na relaks. Co ciekawe, dodatek można pokolorować, a sami organizatorzy zachęcają do przerobienia go w przyszłości na bombę nasienną. Jak mówią: Ta gra to paradoks dosłownie i w przenośni. Analogowa rozrywka, która nie powstałaby bez nowych technologii, traktująca o innowacjach i tradycjach, ale też zachęcająca do świadomego podejścia do posiadania rzeczy i tematów ekologii.
Gra w wersji pudełkowej została wydana w nakładzie 300 egzemplarzy. Można więc mówić o edycji limitowanej. Organizatorzy mają nadzieję, że podobnie jak w ubiegłym roku w przypadku „Turystycznej - gry planszowej z powiatu krośnieńskiego” tegoroczne wydawnictwo również zostanie rozesłane do domów w całej Polsce, a gracze nim zachęceni odwiedzą Podkarpackie. Na mieszkańców czekają też tematyczne pocztówki oraz zmywalne tatuaże.
Paradoks kulturalny – Co, Kto, Kiedy i Dla kogo?
Premiera gry i rozgrywki wielkoformatowe, wystawa i warsztaty:
- 30-31 lipca - temat: innowacyjność, biznes i wynalazcy,
- 20-21 sierpnia - temat: tradycje, natura, zaradność i relaks, krośnieński rynek / starówka
30-31 lipca 2022 - Warsztaty familijne, wielkoformatowe memory, wystawa, strefa relaksu
Rozgrywki wielkoformatowe z możliwością wygrania gry w wersji pudełkowej oraz nieszablonowa wystawa „Cztery żywioły województwa podkarpackiego”
- termin: sobota, godz. 14.00-18.00 / niedziela, godz. 10.00-18.00
- miejsce: Rynek, Krosno
Strefa zajęć
- termin: sobota, godz. 14.00-17.00
- miejsce: Rynek 5 (dawny Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej), Krosno
Zamówienia gry w wersji pudełkowej: od 1 sierpnia 2022
* Aby zamówić grę, należy wypełnić elektroniczny formularz dostępny na stronie: www.rckp.krosno.pl (uzupełnienie zamówienia zajmuje ok. 5 minut). Grę w wersji pudełkowej wraz z materiałami promującymi i edukacyjnymi na temat województwa odebrać będzie można odebrać w siedzibie organizatora oraz zamówić w formie przesyłki (gra jest bezpłatna, koszt nadania przesyłki pokrywa zamawiający).
* Odbiór gry od 1 sierpnia 2022: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, pokój 235 - sekretariat lub 231 - informacje i wiadomości z pierwszej, bo autorskiej ręki, ul. Kolejowa 1, Krosno. Godziny: od 8.00 do 16.00.
* Wysyłka: na podany w zgłoszeniu adres (uwaga! zamawiający pokrywa koszt wysyłki).
W zestawie znajduje się: 28 kart memory, instrukcja i materiały edukacyjne (*wielkość pudełka skłania do zabierania gry w podróże)
Koncepcja projektu „Paradoks kulturalny”, identyfikacja projektu i grafiki do gry / wystawy: Agnieszka Kaszczyszyn
Opracowanie materiałów tekstowych: Ksenia Bołd
Wsparcie w opracowaniu materiałów: Alicja Furtak, Anna Raś
Miejsce realizacji: Krosno (rozgrywki wielkoformatowe, wystawa i warsztaty) i cała Polska (dystrybucja gry w wersji pudełkowej)
Wstęp: udział w wydarzeniach projektowych jest bezpłatny, gra w wersji pudełkowej – bezpłatna
Organizator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie
Partner: Podkarpackie - przestrzeń otwarta / Województwo Podkarpackie.