107. rocznica urodzin Tadeusza Kantora
Organizatorzy zapraszają na: Spotkania Artystyczne z Grupą 52Hz w Wielopolu Skrzyńskim w 107. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora.
Program:
Sobota 2 kwietnia 2022 r.
- 16.30 - Rozpoczęcie Obchodów 107. Rocznicy Urodzin Tadeusza Kantora (GOKiW),
- 17.00 - Liczenie maku z Maschą Kaléko, spektakl Teatru 52 Hz, reż. Andrzej „Andzik” Kowalczyk, (GOKiW),
- 17.40 – Dyskusja wokół spektaklu Liczenie maku z Maschą Kaléko, prowadzenie prof. UAM dr hab. Klaudiusz Święcicki, (GOKiW),
- 18.15 – Od ławki po Cholernie Spadam, wernisaż wystawy Małgorzaty Palka, (Kantorówka),
- 19.30 – Czas wojny, koncert jazzowy Krzysztofa Ścierańskiego, (GOKiW).
Niedziela 3 kwietnia 2022
- 10.00 - Poranek kinowy filmowców Grupy 52Hz, Jarosław Konopka, Paweł Partyka, Tomisław Piotr Wasilewicz, Olena Kowacz, Darek Tokarczyk, Iwona Mickiewicz, (GOKiW),
- 12.00 –Wyprawa na rozdroża, Performance Pejzażowy, realizacja Andrzej „Andzik” Kowalczyk, (spotkanie uczestników przed Kantorówką),
Grupa 52 Hz. Więcej niż teatr, czyli co wydarzy się w Wielopolu Skrzyńskim w ramach obchodów 107. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora
Niełatwo odpowiedzieć na pytanie o tożsamość Grupy 52 Hz. Bo to nie jest wyłącznie teatr, choć prezentowany wielopolskiej publiczności spektakl „Liczenie maku z Maschą Kaléko 2022” pełni rolą centralną, to przecież nie jedyną. Na działania grupy składają się także performance, wystawa, pokaz filmowy, a także spotkanie teoretyczne. Sprawcą tego wszystkiego jest Andrzej „Andzik” Kowalczyk, aktor teatru Cricot 2, malarz i performer. Zdołał on skupić wokół siebie zarówno wielu przedstawicieli sławnej pamięci awangardowej bohemy krakowskiej (i nie tylko), ale także osoby młodsze, kształtujące swój artystyczny wizerunek. To wielka wartość, podobna do tej z 1956 r., kiedy artyści przedwojennego Teatru Cricot przekazali pałeczkę swym młodszym kolegom z tworzonego właśnie przez Tadeusza Kantora oraz Marię Jaremiankę Teatru Cricot 2. Lata mijają, artystyczna kreacja oraz pokoleniowy dialog poprzez sztukę trwa. Podobnie jak w czasie odbywających się cyklicznie w Wielopolu Skrzyńskim Podkarpackich Prezentacji Teatrów Poszukujących.
Fenomen Grupy 52 Hz polega więc na tym, że wokół Teatru 52 Hz skupiają się artyści różnych sztuk, środowisk, a także pokoleń. Także z wielu krajów (na razie) Europy, m.in. z Danii przybędzie Paweł Partyka. Grupa ludzi zjednoczona w twórczym akcie kreacji. Jakie owoce tych różnorodnych działań zobaczymy w kwietniowy weekend 2022 r. w Wielopolu Skrzyńskim? Zacznijmy od sobotniego (2.04.2022) spektaklu „Liczenie maku z Maschą Kaléko 2022”. Inspiracją do jego powstania są wiersze Maschy Kaléko, urodzonej w galicyjskim Chrzanowie żydowsko-niemieckiej poetki. Pisarki skazanej przez nieprzyjazną historię na tułaczy los, jednej z milionów uchodźców przemierzających Europę i świat w minionym - oraz obecnym - stuleciu. Symbolem tych wędrówek są umieszczone na scenie mapy miejsc związanych z biografią artystki. Przedstawienie rozpoczyna się całkiem obiecująco, dekadencki Berlin lat dwudziestych minionego wieku: kabarety, szampan, beztroska zabawa. Inicjacja w dorosłość Maschy, przypadająca w latach, gdy Europa chciała zapomnieć o okropnościach niedawno zakończonej wojny powszechnej. Lecz brunatni Jeźdźcy Apokalipsy nie dają zapomnieć o sobie. Na scenę wkraczają Walkirie – czarne ptaszyska, biorąc we władanie całą przestrzeń gry.
Punktem kulminacyjnym przedstawienia jest tytułowe „Liczenie maku...”. Andrzej Kowalczyk skrupulatnie liczy wysypujące się z worka ziarnka, symbolizujące zamordowanych w wojnach oraz ludobójstwach czasów naszej nowoczesności. Jesteśmy w poetyce opowiadań zdegradowanej rzeczywistości Bruno Schulza: nieożywiona materia przeistacza się w pamięć o Tych, którzy zginęli w krematoryjnych piecach, w wojnach, Hiroszimie i Nagasaki, na uchodźczym szlaku. Dla wielopolskiego spektaklu „Andzik” dodał w tytule cyfrę 2022. Pod koniec lutego bieżącego roku dał się znów słyszeć zgrzyt koła 2 historii. Jeszcze przed obecną katastrofą Lena Kowacz, ukraińska artystka, zrealizowała z Teatrem 52 Hz wstrząsający performance: „Меса за втраченим домом або маршрути переміщених осіб” („Msza za utraconym domem albo szlak uchodźców”). Także tych uchodźców, którzy dzisiaj są przyjmowani w Wielopolu Skrzyńskim.
Wystawa:
Obok spektaklu, w mieszczącym się na starej plebanii Muzeum Tadeusza Kantora będziemy mogli obejrzeć wystawę Małgorzaty Palka pt. „Od ławki po Cholernie spadam”. To właśnie na zaproszenie wnuczki Zofii Witek przywędrowała do Wielopola Grupa 52 Hz. Ważnym elementem ekspozycji będzie instalacja „Kuferek” - wehikuł przenoszący w sferę rodzinnych relacji oraz dialogu z twórczością Tadeusza Kantora. Także z dawnym i współczesnym Wielopolem. W czasie tych dni zagra wybitna skrzypaczka Estera Kawula.
Poranek filmowy i performance:
Dopełnieniem spotkania z Grupą Teatru 52 Hz będzie niedzielny (3.04.2022) „Poranek filmowy” oraz następujący po nim Performance Pejzażowy „Wyprawa na rozdroża”. Uczestniczy dwudniowego święta sztuki będą mogli wyruszyć w drogę ku figurze św. Jana Nepomucena oraz kirkutowi razem z „Kubikiem” Andrzeja „Andzika” Kowalczyka. Czym jest ta konstrukcja? Na to pytanie będzie mógł sobie odpowiedzieć każdy z uczestników tej peregrynacji, zamykającej wielopolską przestrzeń w powracających cyklach pamięci. To w niej życie staje się sztuką, a sztuka odpowiedzią na rzeczywistość. Refleksji na ten temat sprzyjać będzie zapowiadany koncert wybitnego jazzmana Krzysztofa Ścierańskiego.
tekst. Klaudiusz Święcicki
O spektaklu:
Liczenie Maku z Maschą Kaleko 2022 Teatru 52Hz oparty na tekstach z tomu Moje epitafium Maschy Kaleko w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego, cytatach z wierszy Wyjaśnienia na marginesie i Proces Zuzanny Ginczanki, korespondencji Bruno Schultza, Witkacego. Teksty własne Andrzeja „Andzika” Kowalczyka.
Scenariusz i reżyseria Andrzej „Andzik” Kowalczyk - współpraca Marta Kontny.
Wystąpią:
- Marta Kontny - Mascha Kaleko,
- Agnieszka Grymajło - Berlinerka I ,Sana I,
- Agnieszka Wójtowicz - Sana , Walkiria A,
- Olena Kowacz - Walkiria B , Pieta,
- Iwona Krawiec Konopka - Berlinerka, Walkiria C,
- Aleksandra Rudzka Miazga - Walkiria D,
- Dorota Ruszkowska - Berlinerka ,Walkiria E,
- Grażyna Borowik - Kobieta z garstką maku,
- Adam Wójtowicz - Promotor,
- Paweł Partyka - Korepetytor,
- Jacek Maria Stokłosa - Fotografista,
- Krzysztof Dominik - Opiekun Rachmistrza,
- Andrzej Kowalczyk - Rachmistrz,
- Małgorzata Palka - Wielopolanka,
- Jarek Konopka - Filmowiec.
Gościnnie Teresa i Andrzej Wełmińscy
Przestrzeń dźwiękowa spektaklu Jaro Tochowicz
Muzyka Estera Kawula (pierwsze skrzypce) - Mistrzyni bez ucznia.