4. odsłona Wzoru Podkarpackiego
Już 29 listopada 2024 r. w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie odbędzie się spotkanie z badaczami kultury ludowej Podkarpacia, regionalnego rzemiosła i wzornictwa. Wydarzenie towarzyszy 4. odsłonie projektu Fundacji Rzeszowskiej "Wzór Podkarpacki".
O idei:
"Wzór Podkarpacki" popularyzuje regionalne wzory ludowe poprzez publikację ich w wirtualnym wzorniku na dedykowanej stronie internetowej www.wzorpodkarpacki.pl. Wzory w plikach wektorowych są dostępne w domenie publicznej.
W trzech minionych edycjach we współpracy z: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy, Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Kresów w Lubaczowie opracowano, zdigitalizowano i udostępniono 140 przejawów ludowego dziedzictwa materialnego z obszaru obecnego Podkarpacia.
W efekcie, najwartościowsze przejawy dziedzictwa kulturowego są coraz częściej wykorzystywane przez projektantów w obszarach przemysłów kreatywnych i przemysłów kultury. Wzory podkarpackie pojawiają się na opakowaniach regionalnych produktów, jako element identyfikacji wizualnej, a nawet w projektach modowych.
W 4. edycji projektu Fundacja Rzeszowska zaprezentuje 35 kolejnych wzorów opracowanych we współpracy z trzema instytucjami kultury badającymi dziedzictwo kulturowe Podkarpacia: Muzeum w Przeworsku Zespołem Pałacowo-Parkowym, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie.
Warty podkreślenia jest fakt, że realizacja kolejnych odsłon „Wzoru Podkarpackiego” nie byłaby możliwa bez entuzjazmu i zaangażowania merytorycznego regionalnych badaczy kultury oraz wsparcia finansowego Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu „Mecenat kulturalny”.
Agenda spotkania:
29.11.2023 r., godz. 17.00 Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, Rynek 6
- 17.00-17.30 Monika Zydroń (Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie), „Ornamentyka ceramicznych naczyń użytkowych pochodzących z lasowiackich ośrodków garncarskich na przykładzie zbiorów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie”.
Dyskusja. - 17.45-18.15 Katarzyna Kraczoń (Uniwersytet Rzeszowski) – „Twórca ludowy wobec wyzwań współczesności”.
Dyskusja. - 18.30-19.00 Paweł Kraus (kurator Wzoru Podkarpackiego), „Współczesne rzemiosło a zmiana paradygmatu wzornictwa”.
Dyskusja.
Biogramy autorów referatów:
Monika Zydroń – absolwentka studiów magisterskich z zakresu etnologii (UJ), studiów licencjackich z zakresu ochrony dóbr kultury (UJ) oraz Podyplomowego Studium Muzeologicznego (UJ). Kustosz w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie, z którym związana jest od 2014 roku. Kurator wielu wystaw m.in. „Barwy i nastoje. Muzyka w malarstwie”, „(RZE)miosło” czy „Droga do niepodległości oczami chłopów”. Sprawuje opiekę merytoryczną nad archiwaliami oraz zbiorami ze szczególnym uwzględnieniem kolekcji ceramiki, rzeźby i malarstwa.
Katarzyna Kraczoń – doktor nauk humanistycznych, filolog i kulturoznawca. Adiunkt w Instytucie Historii (Zakład Kulturoznawstwa) Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2008 roku pracuje w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie. Jest koordynatorem i pomysłodawcą projektu edukacyjnego „Akademia Sztuki Ludowej” oraz redaktorem serii wydawniczej pn. Elementarz Sztuki Ludowej. Autorka wielu opracowań naukowych z zakresu sztuki ludowej oraz polskiej obrzędowości dorocznej i rodzinnej. W swojej pracy skupia się na wyszukiwaniu w sztuce ludowej tego, co ukryte i zapomniane, zwracając uwagę na jej podmiotowy charakter oraz pokazując jak ważna w procesie twórczym jest postać artysty ludowego. Za pracę na rzecz upowszechniania kultury otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Prezydenta Miasta Lublina.
Paweł Kraus – historyk sztuki, zajmuje się popularyzacją dziedzictwa kulturowego i kultury współczesnej – architektura, wzornictwo. Kurator projektów: Wzór Podkarpacki, Rzeszowski szlak modernizmu. Autor kilkudziesięciu artykułów o kulturze (architektura, wzornictwo) oraz tekstów w książkach i katalogach. Kurator wystawy (z Adolphem Stillerem) „Polen. Architektur” w ramach cyklu „Architektur im Ringturm” we Wiedniu, prezentującej osiągnięcia polskich architektów i projektantów przedmiotów użytkowych od 1900 r. do czasów współczesnych.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Dodatkowe informacje na temat projektu:
- www.wzorpodkarpacki.pl
- www.facebook.com/WzorPodkarpacki
- www.instagram.com/wzorpodkarpacki
- www.rzeszowska.org.pl
Projekt „Wzór Podkarpacki” został dofinansowany ze środków Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu „Mecenat kulturalny” 2024.
Informacja prasowa