61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie
Berliner Barock Solisten – koncert w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.
W programie:
- G. Ph. Telemann
Ouverture-Suite D-Dur TWV 55:D1 - na obój, trąbkę, smyczki i basso continuo (Tafelmusik II)
Koncert e-moll na flet prosty, flet traverso, smyczki i basso continuo TWV 52:e - J.S. Bach
V Koncert brandenburski D-Dur BWV 1050
II Koncert brandenburski F-Dur BWV 1047
Cena biletu: 80zł.
Berliner Barock Solisten
Zespół Berliner Barock Solisten [Berlińscy Soliści Barokowi] został założony w 1995 r. przez Rainera Kussmaula, Raimara Orlovsky`ego, innych członków Filharmoników Berlińskich i czołowych muzyków Sceny Muzyki Dawnej [Alte-Musik-Szene] w celu wykonywania muzyki 17 i 18 wieku na nowoczesnych instrumentach na najwyższym poziomie artystycznym. Świadoma decyzja o grze na nowoczesnych lub zmodernizowanych starych instrumentach w żaden sposób nie stoi na przeszkodzie zbliżeniu się do „historycznej“ praktyki wykonawczej. Rodzaj i wielkość składu zespołu różnią się w zależności od utworów poszczególnych programów koncertowych.
W osobie Rainera Kussmaula (1946-2017) pełniącego funkcję dyrektora artystycznego, zespół miał solistę z międzynarodowym doświadczeniem w dziedzinie muzyki barokowej od jego powstania do roku 2010.
Począwszy od roku 2010 Berliner Barcok Solisten przekazywali kierownictwo artystyczne w różne ręce w zależności od projektu: zespół prowadzili już Bernhard Forck, Daniel Gaede, Frank Peter Zimmermann, Gottfried von der Goltz, Daniel Hope, Daishin Kashimoto, Willi Zimmermann i Daniel Sepec.
Jednym z głównych działań jest angażowanie na rzecz niesprawiedliwie zapomnianych dzieł – zwłaszcza Georga Phillipa Telemanna – a także kompozycji nieznanych starych mistrzów.
Wśród gości zespołu byli lub są tak znane śpiewaczki i śpiewacy jak Christine Schäfer, Anne Sofie v. Otter, Julija Leznehva, Dorothea Röschmann, Christiane Oelze, Bernarda Fink, Genia Kühmeier, Thomas Quasthoff, Mark Padmore i Michael Schade; soliści instrumentów dętych tacy jak Emmanuel Pahud, Jacques Zoon, Albrecht Mayer, Jonathan Kelly, Maurice Steger, Dorothee Oberlinger, Michala Petri, Radek Baborak i Reinhold Friedrich, klawesyniści/pianiści Andreas Staier, Kristjan Bezuidenhout i Igor Levit, „skrzypek stulecia“ Frank Peter Zimmermann oraz Wolfram Christ, Georg Faust i Klaus Stoll.
W roli prowadzących lub prelegentów występowali Christian Ehring (program heute-show) oraz aktorzy Burghard Klaußner i Armin Müller-Stahl.
W grudniu 2014 r. Barock Solisten wystąpili po raz pierwszy pod dyrekcją Reinharda Goebela: na zakończenie roku CPhE Bacha symfonie i koncerty zostały zagrane w Wielkiej Sali Filharmonii Berlińskiej. Koncert został zarejestrowany przez SONY i wydany w listopadzie 2015 r. jako „CD live”.
Jesienią 2017 r. dołączyło do tego jako produkcja studyjna 6 Koncertów Brandenburskich JS Bacha zagranych pod jego kierunkiem i z udziałem znanych solistów, takich jak np. Reinhold Friedrich, Radek Baborak oraz Nils Mönkemeyer, zostały wydane również przez SONY-Classisc i nagrodzone nagrodą „Opus-Klassik-Preis 2018” jako „Nagranie Roku”.
Prasa branżowa i międzynarodowa publiczność przyjęły tę nową produkcję „Brandenburskich“ tak entuzjastycznie, że Barcok Solisten po wspaniałej europejskiej trasie koncertowej w maju 2018 r. wyznaczyli Reiharda Goebela na nowego dyrektora artystycznego.
Twórczość zespołu dokumentują liczne inne nagrania płytowe, których niezwykłość została doceniona również przez branżowych krytyków. Berliner Barock Solisten otrzymali wiele innych nagród za swoje nagranie, w tym nagrodę Grammy 2005.
W maju 2019 r. Berliner Barock Solisten otrzymali Międzynarodową Nagrodę Muzyki Klasycznej 2019 za nagranie Koncertów Skrzypcowych Bacha z Frankiem-Peterem Zimmermannem.
Zespół współpracował ze wszystkimi największymi wytwórniami (EMI, Deutsche Grammophon, SONY).
Od 2018 r. Barock Solisten są ściśle związani ze szwabską wytwórnią Hänssler-Classic. Nagrania m.in. Concerti Grossi op 3 Händela, kantaty rodziny Bachów, koncerty na róg z Radkiem Baborakiem, „Serenady Mozarta“ w tym „Eine kleine Nachtmusik“ (w pięcioczęściowej wersji oryginalnej!) oraz „Symfonie Rodziny Bachów“(w tym trzy prawykonania symfonii CPhE Bacha!) są najnowszymi przykładami tej współpracy.
Na koniec 2022 r. przygotowywana jest płyta CD ze światowymi prawykonaniami Koncertów Wiolonczelowych Carla Friedricha Abla z Bruno Delepelaire.