61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Trio con Brio Copenhagen
Uznawane za jedno z najlepszych trio fortepianowych na świecie, Trio con Brio Copenhagen wkracza w swój 21 sezon. Założone na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu w 1999 roku, trio ma obecnie siedzibę w Kopenhadze i koncertuje na całym świecie.
TRIO CON BRIO COPENHAGEN w składzie:
SOO-JIN HONG – skrzypce
SOO-KYUNG HONG – wiolonczela
JENS ELVEKJAER - fortepian
W programie:
J. Haydn – Piano trio E major Hob. XV:28
M. Ravel – Piano trio a minor
F. Schubert – Piano trio E flat major Op. 100
„Świetne doniesienia są prawdziwe. Trio con Brio Copenhagen zdecydowanie zajmuje wysokie miejsce na dzisiejszej scenie muzycznej.” – Washington Post
„Trio con brio de copenhague: formacja d’élite... Con Brio możemy obecnie postrzegać jako godnych następców legendarnego Trio Beaux-Arts. To mówi wszystko!" – Diapason
Trio zrodziło się z pomysłu połączenia „par muzycznych” – dwóch sióstr urodzonych w Korei, Soo-Kyung Hong (wiolonczela) i Soo-Jin Hong (skrzypce), z Soo-Kyung i jej mężem, duńskim pianistą Jensem Elvekjaerem. Szybko zdobyli reputację dzięki świeżemu i współczesnemu podejściu do podstawowego repertuaru.
„Dzieła Beethovena, Schuberta i Brahmsa są przekształcane w ich rękach w żywą i energetyczną muzykę współczesności” – powiedział Esben Tange z Danish Broadcasting. Wiadomości o wygraniu przez trio prawie wszystkich najważniejszych konkursów na trio fortepianowe – w tym ARD (Monachium), Vittorio Gui (Florencja), Trondheim Competition (Norwegia), Kalichstein-Laredo-Robinson (USA), Allianz Prize (Niemcy) oraz prestiżowy „P2 Artists” Prize” (Dania) – są regularnie słyszane w czołowych światowych salach koncertowych i cyklach koncertowych. Wśród nich Carnegie Hall, Lincoln Center, Wigmore Hall, Berlin Pierre Boulez-Saal, Concertgebouw, Elbphilharmonie Hamburg, Seoul Arts Centre, Louvre Paris i oczywiście ich ukochane „rodzinne miejsca”, Royal Library i Tivoli Concert Hall w Kopenhadze.
Trio con Brio Copenhagen odgrywa kluczową rolę na tętniącej życiem scenie muzyki współczesnej w Skandynawii. Czołowi kompozytorzy dedykowali swoje utwory Trio. Spotkał ich niezmierny zaszczyt, kiedy to Per Nørgård poświęcił im nowy utwór, który powstał z okazji jego 80. urodzin w 2012 roku. W styczniu 2016 roku trio zaprezentowało światowe prawykonanie Koncertu potrójnego Benta Sørensena z Duńską Orkiestrą Narodową, dzieła, które zdobyło prestiżową nagrodę Grawemeyer Award. Trio wykonało premierę Koncertu potrójnego Svena-Davida Sandströma, dzieła, które powstało z okazji jego 70. urodzin.
Recenzje są niezwykłe. „Jedno z najwspanialszych wykonań muzyki kameralnej, z jakimi kiedykolwiek się spotkałem”, chwalił American Record Guide. Gramophone napisał: „Wspaniałe… Dla każdego zespołu byłoby trudne naśladować tę mieszankę werwy i opanowania”.
Ich album Mendelssohna został wybrany przez brytyjskie Classic FM jako najlepsza płyta z muzyką kameralną roku: „Każda fraza wznosi się i pulsuje ekscytacją nowego odkrycia, gdyż muzycy z Kopenhagi pokonują całą odległość grając z wrażliwością powodującą dreszcz na skórze… rewelacyjne granie”.
Ich nagranie Czajkowskiego i Smetany zostało okrzyknięte przez The Guardian: „… Trio con Brio Copenhagen skaluje wyżyny Czajkowskiego z werwą, jaką sugeruje ich nazwa”. Najnowsze nagrania wszystkich triów fortepianowych Beethovena zostały przyjęte z najwyższym uznaniem krytyków, z komentarzami takimi jak „Uderzyła mnie… sensacja improwizacji; trzech muzyków wspólnie zmierzających do przodu, w ten jakże dziwny i wspaniały nowy świat...” (Gramophone).
Członkowie trio są dyrektorami artystycznymi Kopenhaskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Lundsgaard Estate w Kerteminde oraz Towarzystwa Muzyki Kameralnej Hellerup w Kopenhadze.
Soo-Jin gra na skrzypcach Andrei Guarneriego, Soo-Kyung na wiolonczeli Grancino, a Jens jest pierwszym duńskim artystą Steinway. Oboje muzyków grających na instrumentach strunowych są wspierani przez Jagar Strings i Thomastik-Infeld Vienna.
Wszyscy trzej członkowie tria od początku wiedzieli, że odnajdą swoją muzyczną tożsamość jako trio fortepianowe: „Jest coś w konfiguracji tria, w tym trójkącie, co w jakiś sposób skupia i wzmacnia to szczególne rozumienie, wspólne dla nas wszystkich jako ludzi i jako muzyków. To zarówno wolność, jak i spełnienie”.
22 maja 2022 r., niedziela, godz. 19:00
Sala Balowa Muzeum Zamku w Łańcucie
CENA BILETU: 50zł