Agata Kus "Vanitas Vibes"
BWA w Krośnie zaprasza 22 listopada o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy: "Vanitas Vibes" Agaty Kus.
Wystawa Agaty Kus w Krośnie jest powrotem do miasta, z którego artystka pochodzi. Pojawiają się na niej obrazy z ostatnich lat, poświęcone jej ulubionym tematom, powracającym jak refren w jej twórczości. Jednym z nich jest „vanitas”.
Vanitas to stary termin, pochodzący z łaciny i popularny w historii sztuki. Oznacza „marność” i odwołuje się do przemijalności doczesnego życia, która polega na tym, że nawet najpiękniejsze kwiaty więdną, a ciała się starzeją. Pozostaje tylko pamięć. Z tego egzystencjalnego odkrycia ludzie wyciągają przeciwstawne wnioski: podążają albo w stronę zabawy – żeby zabawić się na śmierć, albo ascezy – żeby godnie przygotować się do końca.
Agata Kus pokazuje i jedno, i drugie: zatrzymuje się przed ulotnymi stanami uniesień na knajpianych imprezach, ale też widzi mozolne wysiłki zmierzające do upiększania ciała, na którym nie widać jeszcze śladów starości, ale ta już się czai gdzieś za rogiem. Przy tym nie ma w jej malarstwie nawet cienia moralistyki. Jest raczej poczucie cichej grozy czyhającej pod mieniącą się barwami powierzchnią tego świata. Pokazuje malowniczą przyrodę, ale nad wszystkim wisi złowieszcze słońce koloru indygo.
„Vibes” w tytule jej wystawy oznacza pewną atmosferę, którą można wyczuć nawet się nad nią nie zastanawiając. Nie pozostaje nam nic innego, jak wejść w jej świat.
Agata Kus (ur. 1987) – malarka i rysowniczka, zajmuje się także ceramiką i wideo. Studiowała na ASP w Krakowie, w tym mieście mieszka i pracuje. Jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych artystek na polskiej scenie artystycznej. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, w tym zwyciężczynią Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 we Wrocławiu. W 2017 została nominowana do Nagrody „Spojrzenia” Deutsche Banku i Zachęty. W latach 2011 i 2018 była nominowana do stypendium szwajcarskiej Fundacji Vordemberge-Gildewart. W 2021 zajęła 1. miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki. Jest także laureatką Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2024. Jej obrazy znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki współczesnej, jak np. w kolekcji krakowskiego MOCAK-u, Muzeum Narodowego w Gdańsku czy też mBanku oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.
Kuratorka: Magdalena Ujma.