Arkadiusz Gola - wernisaż
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na wernisaż wystawy Arkadiusza Gola, który odbędzie się 13 września o godzinie 18:00.
ŚLĄSK Arkadiusza Goli
To wyjątkowa, fotograficzna premiera, która zainauguruje tegoroczną edycję projektu "Patrz!Szeroko - VI Rzeszowski Weekend Fotografii". Przed nami kolejne miesiące wystaw, spotkań autorskich, projekcji filmów oraz warsztatów z doskonałymi twórcami fotografii! Bezpośrednio po otwarciu zapraszamy na spotkanie autorskie i to, co przy takich okazjach wydaje się najcenniejsze - rozmowy o fotografii i jej kulisach, zarówno z autorem, kuratorem wystawy oraz przybyłymi gośćmi - informują organizatorzy.
#GFMR #na_pietrze
Wstęp wolny.
Kurator wystawy: Michał Szalast I itf
Partnerem wystawy jest Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.
O wystawie:
Głównym bohaterem fotograficznej twórczości Arkadiusza Goli jest od lat Górny Śląsk. Pokazywał go w swoich licznych cyklach, spośród których wystarczy wymienić te zakończone świetnymi publikacjami jak „Stany graniczne”, „Druga strona cegły” czy „Ludzie z węgla”. Wymęczony eksploatacją przemysłową krajobraz w czerni i bieli, stał się wizytówką twórczą autora. Z energią i zaangażowaniem, przez ponad trzy dekady odwiedza on familoki, hałdy, ajnfarty w poszukiwaniu obrazów, które nie tylko są mocne swoją treścią, ale przede wszystkim pełne bliskości wobec ludzi. Żaden człowiek nie wybiera sobie miejsca, czy też czasu narodzin i być może wiele z osób znajdujących się na zdjęciach Goli wolałoby dorastać w łatwiejszych warunkach. Jednak sposób w jaki starają się one uczynić swoje życie piękniejszym jest największą wartością fotografii tego autora.
Słowa Śląsk i Arkadiusz Gola stały się w polskiej historii fotografii niemal synonimami. To nie tylko Opus Magnum autora, lecz także jego fotograficzne przeznaczenie. Być może gdyby nie Śląsk i jego skomplikowane dzieje nie byłoby fotografii Arkadiusza Goli.
Arkadiusz Gola
Absolwent, aktualnie pedagog Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku. Od 28 lat w redakcji "Dziennika Zachodniego" w Katowicach.
Zdobywał nagrody w najważniejszych konkursach fotografii prasowej. Dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2017 roku odznaczony odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu.
Jest członkiem ZPAF-u (Związku Polskich Artystów Fotografików). Ambasador Fujifilm. Autor książek "Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa" w "Trybunie Robotniczej" i "Dzienniku Zachodnim. 1960-1989", "Ludzie z węgla", "Nie muszę wracać…", "Stany graniczne", "Ogrodowa 1", "Nieznany dworzec", "Królestwo niebieskie", "Inny nie obcy". Wystawy w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja).
Wystawa jest częścią projektu "Patrz!Szeroko - VI Rzeszowski Weekend Fotografii" dofinansowanego z budżetów Gminy Miasto Rzeszów oraz Województwa Podkarpackiego.
- Organizator #RWF2024: Rzeszowska Akademia Fotografii,
- Partner organizacyjny #RWF2024: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa im. Edwarda Janusza,
- Partner technologiczny #RWF2024: Panasonic Polska,
- Partner wystawy: Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie,
- Patronat honorowy: Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek.