Babcia na katafalk - spektakl interaktywny
"Babcia na katafalk" to humorystyczna opowieść o rodzinnych perypetiach, inspirowana dramatem Sławomira Mrożka "Tango".
Główną osią fabularną jest międzypokoleniowy konflikt pomiędzy Arturem, przedstawicielem "pokolenia Z" a starszymi domownikami, którzy wbrew oczekiwaniom Artura wciąż czują się młodzi i pełni wigoru.
W piątek 28 lutego br. w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie ponownie zobaczymy spektakl w reż. Natalii Kozy.
SPEKTAKL INNY NIŻ WSZYSTKIE
Spektakl od tradycyjnego teatru odróżniają pojawiające się punkty decyzyjne - gdzie to widz musi zdecydować o przebiegu akcji, w imieniu bohaterów dokonując niejednokrotnie trudnych wyborów i wpływając na dalszy przebieg historii. Przed takimi decyzjami staną również widzowie podczas prezentacji. Co ważne, „Babcia na katafalk" to spektakl zrealizowany w formie profesjonalnego filmu, dając widzom możliwość „wejścia" na scenę i bliskiego towarzyszenia historii. Autorem zdjęć jest operator filmowy Mirek Mazurkiewicz a oprawę muzyczną skomponowała Luiza Ganczarska.
"GEN Z" KONTRA "BOOMERZY"?
Scenariusz "Babci" wyśmiewa współczesne absurdy, oferując jednocześnie refleksję nad międzypokoleniowymi różnicami. Jest to opowieść o potrzebie zrozumienia, bliskości i kompromisu w chaosie codziennych spraw. „Jest to przede wszystkim spektakl o ludziach z krwi i kości, którzy kochają mocno, czują głęboko i potrafią się zdrowo wkurzyć, kiedy sytuacja staje się do zniesienia - mówi reżyserka, Natalia Koza. "Myślę, że każdy widz odnajdzie w tym spektaklu postać, która będzie odbiciem jego samego. Dla niektórych będzie to przebojowa Babcia Genia, dla innych atrakcyjna ale niedoceniona Eleonora czy Edek, mistrz gruntownych obserwacji".
INTERAKTYWNY PROJEKT Z ŁAŃCUTA
W spektaklu występują zarówno zawodowi aktorzy, Małgorzata Szczyrek i Paweł Sroka, jak i młodzi amatorzy z Łańcuta: Mikołaj Pszonka, Kuba Kielar, Magda Fura i Wiktoria Fus, którzy swoją przygodę z aktorstwem rozpoczynali w przeróżnych grupach teatralnych oraz na warsztatach filmowych. Reżyserka spektaklu, Natalia Koza to instruktorka teatralna, aktorka oraz reżyserka spektakli młodzieżowych z Rzeszowa. Jest absolwentką teatrologii UJ, Studium Terapii przez Sztukę przy Teatrze Ludowym oraz Szkoły Komedii Dell'Arte w Krakowie. Zawodowo związana z Teatrem Maska w Rzeszowie, gdzie realizuje program edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Natalia jest od lat związana z Łańcutem, realizowała projekty teatralne z młodzieżą m.in. w domu kultury czy miejskiej bibliotece.
Spektakl "Babcia na katafalk" to efekt projektu "E-mocje. Teatr interaktywny" realizowanego od sierpnia przez Stowarzyszenie Form Różnych, skupiającego twórców i animatorów kultury związanych z Łańcutem. Premiera spektaklu miała miejsce w Łańcucie 21 grudnia 2024 roku i została bardzo dobrze przyjęta przez widzów. Partnerem zadania jest Miejski Dom Kultury w Łańcucie.
Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie MDK w Łańcucie.