Bartosz Nalepa - wernisaż malarstwa
Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu zaprasza na otwarcie wystawy połączone ze spotkaniem autorskim, które odbędzie się 7 czerwca (piątek) 2024 o godzinie 18:00.
Bartosz Nalepa ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom obronił na Wydziale Malarstwa w 1997 roku na kierunku Malarstwo w Architekturze i Urbanistyce w Pracowni Malarstwa Ściennego prof. Józefa Lucjana Ząbkowskiego.
Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, l luksografią, monotypią oraz wykonuje performance wykorzystując różne źródła światła do emisji obrazu. Występował tworząc performance świetlne m.in. w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Kantora CRICOTECA w Krakowie z Krakow Improvisers Orchestra ( 2016 / 2022 r.), na Rzeszów Jazz Festiwal z PITZ ( 2017 r.), na Europejskim Stadionie Kultury ’2018 (NALEPA & PITZ feat MAZZOLL), ECHO SONDA 2 w BWA w Rzeszowie (2018 r.) oraz na Krakowskiej Jesieni Jazzowej ‘2019 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (KIO & NALEPA). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w tym: Nagroda Specjalna Fundacji Sztuki Polskiej na Triennale Malarstwa Polskiego, laureat edycji polskiej Lexmark European Art Prize 2004 r.; laureat Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt w 2015 i 2021 r; nominowany do nagrody na Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego Jesienne Konfrontacje 2019 oraz wyróżnienie Honorowe w roku 2020; I Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego w konkursie „Otwarta Przestrzeń Kultury" II Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku", BWA Rzeszów w 2018 i 2023 rok. Artysta współpracuje z zespołem PITZ wykonując wizualizacje, EchoRay, Poleshift Project oraz Krakow Improvisers Orchestra. Jest związany artystycznie z Malwiną Kołodziejczyk, wybitną saksofonistką improwizacyjną, z którą otrzymał wyróżnienie za interdyscyplinarność w kategorii ARTVIDEO na 7. Salonie Sztuki w BWA w Tarnowie. Otrzymali również nominacje za performance INTERNAL PORTRAIT do Nagrody Związku Muzyków Duńskich w 2021 r. realizując projekt Hipokampus na zaproszenie Narodowej Akademii Muzycznej w Esbjerg (Dania).
Malarstwo, jest jak podróżowanie po stycznej moich dwóch światów: wewnętrznego i zewnętrznego, w kierunku jednego i ostatecznego celu, którym jest przedstawienie tajemnicy ich współistnienia, jest zapisem i pamiętnikiem moich uczuć a obrazy moimi emocjonalnymi krajobrazami.
„Jego intensywne i z niezwykłą pasją realizowane obrazy, opracowywane w różnych technikach stawiają sobie za cel wniknięcie niejako w strukturalne i fizyczne przejawy przyrody by tam pozyskać podstawy ich malarskiej morfologii. Eksperymentalne i niekiedy wręcz ekstatyczne podejście do realizacji obrazu, daje jako rezultat utwory zaskakujące, wyrazowo ekstremalne i źródłowo wiarygodne.”
Piotr Wójtowicz / kurator ARTEFAKTY - 19.