Bieszczadzkie Rawki w jesiennej odsłonie
Na wycieczkę w wyjątkowo atrakcyjną widokowo część Bieszczadów – okolice Małej i Wielkiej Rawki – miłośników niezbyt uciążliwych wędrówek górskich zapraszają – Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział Jasło.
Na łagodny, około 10-kilometrowy szlak (czas przejścia 4 godziny), prowadzący z Przełęczy Wyżnej przez Dział, Małą Rawkę, Wielką Rawkę i Bacówkę PTTK pod Małą Rawką do Przełęczy Wyżniańskiej, zabierze turystów przewodnik PTTK Tadeusz Wójcik.
Przełęcz Wyżna (872 m n.p.m.) zwana także Przełęczą nad Berehami, leży w Bieszczadach Zachodnich pomiędzy Brzegami Górnymi a Wetliną. Oddziela pasmo Dział od Połoniny Wetlińskiej.
Mała Rawka (1272 m n.p.m.) jest kulminacją grzbietu Dział, niedaleko Ustrzyk Górnych w Bieszczadach Zachodnich. W kierunku północno-wschodnim odbiega z niej grzbiet, który przez Wyżniańską Przełęcz zmierza ku Połoninie Caryńskiej. Od Wielkiej Rawki, oddzielona jest wysoko położoną przełęczą (1254 m n.p.m.), porośniętą najwyżej występującym w polskich Bieszczadach lasem. Jej szczyt pokrywa niewielka połonina, będąca doskonałym punktem widokowym na najbardziej znane bieszczadzkie masywy: grupę Tarnicy, Połoninę Wetlińską i Waryńską.
Wielka Rawka (1307 m n.p.m.) to najwyższy szczyt pasma granicznego w Bieszczadach Zachodnich. Masyw Wielkiej Rawki leży w środkowej części tego pasma, a jego południowym stokiem biegnie granica z Zakarpaciem. Grzbiet Wielkiej Rawki kulminuje w kilku niewyraźnych wierzchołkach. Najwyższym punktem jest wychodnia piaskowca usytuowana w jego środkowej części. Kilkadziesiąt metrów od tego miejsca stoi betonowy słup geodezyjny. Szczytowe partie góry pokrywa połonina, której dolna granica przebiega wyjątkowo wysoko, bo od około 1200 do ponad 1260 m n.p.m. Spowodowane jest to tym, że ze względu na strome stoki nie wprowadzono tu wypasu bydła. Jednak ze względu na brak lasu na szczycie, a także na położenie i wyniosłość nad okoliczny teren, Wielka Rawka jest atrakcyjnym miejscem widokowym. Rozciąga się z niej panorama na wszystkie masywy pasma połonin, pasmo graniczne, Bieszczady Wschodnie z Połoniną Równą oraz góry Słowacji między innymi Wyhorlat.
Bacówka PTTK pod Małą Rawką (930 m n.p.m.) położona jest na zboczu Małej Rawki, pomiędzy Połonina Caryńską a pasmem granicznym i górą Kremenaros – trójstykiem granic Polski, Ukrainy i Słowacji. Jest to piętrowy, drewniany, budynek z 40-letnią historią.
Przełęcz Wyżniańska (856 m n.p.m.), dawniej zwana Prislipem, znajduje się w Bieszczadach Zachodnich, pomiędzy Berehami Górnymi a Ustrzykami Górnymi. Oddziela pasmo Połoniny Caryńskiej od masywu Małej i Wielkiej Rawki. Prowadzi z niej najkrótsza trasa na Połoninę Caryńską oraz Rawki.
- Koszt: 130 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny, Honorowi Dawcy Krwi – 120 zł).
- Zgłoszenia i wpłaty: w PTTK Oddział w Jaśle, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 – 17.00, w piątek w godz. 8.00 – 16.00.
- Program wycieczki uwzględnia ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).
- Szczegółowe informacje: w JDK tel. 514 284 625, w PTTK tel. 13 446 33 40.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.
er