Druga część projektu „Granica, która łączy. Transgraniczne transfery kultury w dobie wojny"
21 września br. w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, będącym częścią Muzeum Kresów w Lubaczowie, odbędzie się druga część projektu „Granica, która łączy. Transgraniczne transfery kultury w dobie wojny". Idea projektu wyrosła z potrzeby odtworzenia oraz podtrzymywania transgranicznych i sąsiedzkich kulturowych związków i obustronnej współpracy na pograniczu polsko-ukraińskim.
Projekt stawia sobie za cel powrócenie do przedwojennych kulturowych związków na poziomie regionalnym i zaktywizowanie współpracy na pograniczu. Dlatego też nasze działania będą realizowane we Lwowie i Radrużu k/Lubaczowa.
Tego dnia o godzinie 17:00 będzie miał miejsce wernisaż wystawy „Radruż. Źródła ikony". Na wystawie zostaną zaprezentowane prace wykładowców i studentów Szkoły Ikonograficznej „Radruż", działającej przy Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie we Lwowie.
O godzinie 19:00 w cerkwi św. Paraskewy odbędzie się koncert znakomitego lwowskiego zespołu KURBASY, który zaprezentuje swój program „Pieśni ukraińskiego lasu". Program muzyczny, którego początki związane były z początkiem epidemii COVID-19, jest przepełniony pięknymi tradycyjnymi pieśniami z różnych stron Ukrainy.
Dokładny opis naszych działań znajdą Państwo na stronie:
https://muzeumkresow.eu/przez-granice-transgraniczne-transfery-kultury-w-dobie-wojny/
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, a także wsparciu Województwa Podkarpackiego i Powiatu Lubaczowskiego.