Drzeworyt płazowski - wystawa Józefa Lewkowicza
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na wernisaż Drzeworyt płazowski - wystawa Józefa Lewkowicza, który odbędzie się 26 czerwca o godzinie 15:00
Wystawa Drzeworytu Józefa Lewkowicza
Wystawa będzie okazją do zobaczenia kunsztu pracy Józefa Lewkowicza - drzeworytnika, który ożywił dawny warsztat Kostrzyckiego i sukcesywnie przywraca świadomość o znaczeniu drzeworytów płazowskich i uczy innych tej dawnej sztuki graficznej. Pan Józef wykonał, prócz autorskich drzeworytów, kopie 14 matryc płazowskich w oryginalnych rozmiarach, które będzie można zobaczyć 26 czerwca o godz. 15.00 w Galerii WDK Rzeszów. Obecny na wystawie twórca - Józef Lewkowicz - przybliży zainteresowanym historię i znaczenie drzeworytu płazowskiego oraz wprowadzi w tajniki pracy drzeworytnika.
Artysta Ludowy Józef Lewkowicz
Lewkowicz to artysta ludowy z Nowego Sioła, który od ponad 40 lat zajmuje się rzeźbą w drewnie i kamieniu, tworzeniem pisanek metodą batikową i drapaną. Jest samoukiem. Jego misją jest powrót do korzeni, przekazywanie dawnej tradycji artystów ludowych oraz reaktywacja KAMIENIARKI BRUŚNIEŃSKIEJ i DRZEWORYTU PŁAZOWSKIEGO, co wsparte zostało Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od wielu lat prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Współpraca z animatorką kultury i graficzką Anną Serkis-Wojtowicz oraz regionalistą, kolekcjonerem - Grzegorzem Ciećką na rzecz wskrzeszenia drzeworytu płazowskiego(wystawy, warsztaty, publikacje w czasopismach, książkach, internecie itd.) zaowocowała wpisem tej GRUPY DRZEWORYTNIKÓW do Rejestru "Dobrych praktyk na rzecz niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego" przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Drzeworyt Płazowski
Drzeworyt to najstarsza i najtrudniejsza technika graficzna. Drzeworyt płazowski pochodzi z XIX w. z warsztatu Kostrzyckich z Płazowa (Powiat Lubaczowski). Dzięki etnografce Marii Dembowskiej oraz artystom takim jak S. Witkiewicz, J. Mehoffer, J. Malczewski, L. Wyczółkowski, który zachwycali się drzeworytami Kostrzyckich, płazowskie matryce trafiły do Muzeum Etnograficznego w Krakowie i zyskały status zabytku I klasy. Oryginalne drzeworyty zobaczyć można m.in. w MEK w Krakowie, MNZP w Przemyślu, Muzeum-Zamek w Łańcucie.
Te święte obrazki nabywane były niegdyś głównie przez ludność mniej zamożną, wiejską. Opowiadały o żywotach Świętych, wielbiły postać Maryi, Jezusa i Boga Stworzyciela. Posiadały szczególną moc, m.in. dlatego, iż proces ich wykonania wymagał od twórcy wielkiego poświęcenia i niejednokrotnie wielu miesięcy pracy.
Dokładny opis, zdjęcia i wymiary oryginalnych drzeworytów Mateusza i Macieja Kostrzyckich są do zobaczenia na stronie: www.drzeworyty.eu