Festiwal Polskiej Twórczości Bluesowej „Ziemia Dzieciństwa vol. 3”
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników muzyki bluesowej do udziału w trzeciej odsłonie imprezy pn. Festiwal Polskiej Twórczości Bluesowej Ziemia Dzieciństwa vol. 3. Przegląd festiwalowy oraz koncert zespołu „Kłusem z bluesem” odbędzie się 4 marca w Rzeszowie.
Przegląd konkursowy
Nazwa Festiwalu „Ziemia dzieciństwa” harmonijnie parafrazuje tytuł utworu Tadeusza Nalepy pt. „Rzeka dzieciństwa”, artysty wywodzącego się z Rzeszowa i z powodzeniem wpasowuje się w realizowaną od wielu lat działalność koncertową i edukacyjną WDK-u. Za sprawą Festiwalu organizatorzy chcą kontynuować bogate tradycje tworzenia i wykonywania muzyki bluesowej w naszym kraju i pragną zarażać propagowanym gatunkiem muzyki kolejne pokolenia.
Festiwal ma formę konkursową. Do udziału mogą zgłaszać się muzycy amatorzy, chcący zaprezentować swoje umiejętności profesjonalnemu jury oraz szerszej publice. Co istotne, powinny to być osoby bez dorobku płytowego lub kontraktu z wytwórnią, czy managementem.
Uczestnicy przeglądu przygotowują do prezentacji dwa dowolne utwory w stylu bluesowym wyłącznie w języku polskim.
Zgłoszenia przyjmowane są do 22 lutego.
Przegląd odbędzie się 4 marca o godz. 16.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
W jury zasiądzie m.in.:
- Marek Bałata (przewodniczący jury),
- Tomasz Kiersnowski - lider zespołu „Kłusem z bluesem”,
- Mateusz Witczuk - aktor, koordynator Festiwalu.
Komisja jury wyłoni najlepszych wykonawców w poszczególnych kategoriach a laureaci przeglądu otrzymają nagrody finansowe.
Szczegóły przeglądu w regulaminie oraz na stronie internetowej WDK w Rzeszowie
Koncert „Kłusem z bluesem”
Dodatkowo, po ogłoszeniu wyników przeglądu, 4 marca o godz. 18.30 w WDK Rzeszów odbędzie się koncert zespołu „Kłusem z bluesem”.
Darmowe wejściówki na koncert do odbioru codziennie na portierni WDK lub bezpośrednio przed wydarzeniem.
O zespole
Formacja „Kłusem z bluesem” jest obecna na bluesowej scenie muzycznej od kilkunastu lat. Muzycy wykonują unikalną odmianę muzyki bluesowej, ze szczególnym upodobaniem stylu west coast z wiodącą rolą harmonijki ustnej i wokalu. Brzmienie zespołu uzupełnia klasyczne instrumentarium: gitara, bas i perkusja. Kompozycje charakteryzują się jumpową pulsacją z domieszką elementów swingu oraz stylowych riffach gitary często granej unisono z linią harmonijki ustnej. W repertuarze Kłusem z Blusem znajdują się własne bluesowe kompozycje z polskimi tekstami, aranżacje bluesowe znanych przebojów muzyki popularnej oraz standardy największych mistrzów harmonijki bluesowej, takich jak: Little Walter, William Clarke, Rod Piazza, Kim Wilson czy Gary Primich. Zespół funkcjonuje również pod nazwą Golden Virginia Playboys prezentując projekt muzyczny „Tribuite To Little Walter” czy „Billy Branch&Sons Of Blues Project”.
Liderem grupy jest Tomek Kiersnowski, który śpiewa i gra na harmonijce ustnej i jest zaliczany do czołówki wykonawców muzyki bluesowej w Polsce. Jako harmonijkarz występuje gościnnie w koncertach zespołów Piotr Nowak Band (RIP), Piotr Nalepa Tour. Zarejestrował dźwięki harmonijki na płytach „J.J. Band i Przyjaciele – Blues” z utworami Tadeusza Nalepy nominowanej do nagrody Fryderyka, „Chorzy na bluesa śpiewają utwory Sławka Wierzcholskiego”, „Harmonijkowy Atak” pierwsza edycja projektu, TIPSY DRIVERS & Harp Friends.
Zespół koncertował na licznych festiwalach bluesowych, m.in. Toruń Blues Meeting, Harp Friends z Tipsy Drivers, Ino Blues Festiwal w Inowrocławiu, Las Woda&Blues, Letnia scena Blues Club Gdynia., Festiwal Rawa Blues w Katowicach i innych.
Zespół jest laureatem prestiżowego konkursu Blues Top (II miejsce w kat. Płyta Roku 2020 za album „Wybrany przez Bluesa”). Zespołowi od początku patronuje Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
Warsztaty muzyczne
Festiwalowi Polskiej Twórczości Bluesowej towarzyszą warsztaty wokalne oraz instrumentalne: 18 i 19 lutego w Mielcu oraz 25 i 26 lutego w Krośnie. Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisy odbywają się za pośrednictwem Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu.
Uczestnikom warsztatów rekomendowany jest następnie udział w przeglądzie. Zaangażowanie uznanych muzyków – pedagogów stworzy szansę rozwoju wszystkim uzdolnionym adeptom, umożliwi im praktyczne wykorzystanie dotychczas nabytych umiejętności oraz rozwijanie ich talentów estradowych.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl.