IV Seminarium Muzealne w Wielopolu Skrzyńskim
IV Seminarium Muzealne w Wielopolu Skrzyńskim Muzealne Pasje Jubileusz 50-lecia Podyplomowego Studium Muzeologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
O wydarzeniu:
Od czterech lat w murach Kantorówki Ośrodka Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim muzealnicy z całej Polski prezentują wyniki swoich dociekań, dzielą się warsztatem pracy, dyskutują o wyzwaniach stawianych dzisiejszym muzeom.
Seminaria obejmują ważną problematykę historii i kultury regionu, z tymi bowiem wiąże się postać urodzonego w Wielopolu Skrzyńskim Tadeusza Kantora, którego twórczość łączyła historię i tradycję w awangardową formę. Jej nowatorstwo w dużej mierze wynikało właśnie z fenomenu historycznego i kulturowego Wielopola Skrzyńskiego. Te zaś znalazły trwałe miejsce w twórczości artysty i do dziś przyciągają do wiecznego miasteczka badaczy, artystów, miłośników i krytyków sztuki.
Istotnym elementem wielopolskich spotkań jest integracja środowiska muzealników, wymiana doświadczeń z akcentem na promocje dobrych praktyk w muzealnictwie. Pojawiają się pomysły na wspólne działania (wystawy, projekty artystyczne i edukacyjne). Seminariom towarzyszą wyjazdy naukowe do najcenniejszych miejsc regionu. Ważną dodatnią jest zawsze interakcja z lokalną społecznością poprzez warsztaty teatralne, plastyczne i muzyczne skierowane do mieszkańców Wielopolszczyzny, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem.
Seminaria odbyły się kolejno w 2021 r., 2022 r. (Historie nielokalne) oraz 2023 r. (Uzmysławianie muzeum). Leitmotivem był Tadeusz Kantor i Wielopole Skrzyńskie prężnie promowane poprzez działalność Kantorówki. Spotkania obejmowały ważną problematykę związaną z samym artystą oraz historią i kulturą regionu, jak również poruszały zawsze nowe i różnorodne tematy. W 2024 r. hasłem przewodnim są Muzealne pasje.
Wielopolskie spotkania muzealników na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i naukowych Podkarpacia. Zostały wpisane w obchody Jubileuszu 50-lecia Podyplomowego Studium Muzeologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, które świętujemy w roku akademickim 2023/2024.
Program:
Piątek 30 sierpnia
- 14.45 Rejestracja gości
- 15.00 Rozpoczęcie Seminarium Irena Walat, Kierownik Kantorówki ODiHR Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim
- 15.10 – 15.40 Otwarcie Seminarium
- Marek Tęczar, Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie
- Dariusz Kawa, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim
- prof. UJ dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel, prof. dr hab. Jan Święch, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Bogdan Kaczmar, Przewodniczący Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie
- 15.40 – 16.00 Przerwa na kawę
- 16.00 – 17.00 SESJA I
- dr Jolanta Dragan, Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej)
- dr Małgorzata Dubasiewicz, Wybrane aspekty recepcja twórczości Józefa Chełmowskiego – notatki z badań terenowych (Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Etnografii)
- prof. UJ dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel, prof. dr hab. Jan Święch Muzealnictwo i muzeologia w programach szkolnictwa wyższego. Przykład Uniwersytetu Jagiellońskiego. Problemy i wyzwania (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
- 17.00 – 19.00 WARSZTATY
- 17.00 – 18.00 Justyna Niepokój-Gil, Malowany konik – świat drewnianych zabawek, (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej)
- 18.00 – 19.00 Marta Derejczyk, Damskie – męskie. Pieśni tradycyjne w życiu kobiet i mężczyzn na wsi. Warsztaty śpiewu tradycyjnego (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu)
- 19.00 – 19.30 Pieśni Regionu wspólne muzykowanie, RODZINY Świętoniów z Brzezin i Zapałów z Małej
Sobota 31 sierpnia
- 09.00 – 10.40 SESJA II
- Marcin Gawryszczak, Źródła pozyskiwania obiektów (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)
- Marzena Baum-Gruszowska, Radość gromadzenia. Kolekcja archiwalnych kart pocztowych z architekturą miasta w zbiorach Muzeum Regionalnego w Pilźnie (Muzeum Regionalne w Pilźnie)
- Joanna Strońska-Przybyła, Lubię grzebać w starych dokumentach. Kiedy kończy się praca a zaczyna pasja – refleksje muzealniczki z Muzeum Zamkowego w Pszczynie (Muzeum Zamkowe w Pszczynie)
- dr Tomasz Suma, Album marek Leona Reynela - pasja odkrywania (Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu)
- Alicja Przestalska, Profesor Mieczysław Gębarowicz – pasja czy poświęcenie (Ossolineum Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu)
- 10.40 – 11.00 Dyskusja
- 11.00 – 12.20 SESJA III
- Kamil Kopek, Jan Bulas – malarz kwietnych polichromii w Rzepienniku Biskupim, (Rydlówka Muzeum Krakowa)
- Piotr Jędorowicz, Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą… Nieznana historia brytyjskiego kapelana, jeńca Stalagu VIII B Lamsdorf. (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach)
- dr Ewa Kozik, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie jako przykład działania muzeum niestatutowego (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
- Krzysztof Ciechanowski, Nigdy wojny. Tematyka martyrologiczna w twórczości Józefa Gosławskiego, (Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie)
- 12.30 – 18.00 WARSZTATY Justyna Droń, Osobista kolekcja słów, (Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie)
- 13.00 – 14.00 Dyskusja
- 14.00 - 15.00 Przerwa obiadowa
- 15.00 – 17.00 WARSZTATY
- 15.00 – 16.00 Sebastian Wawrzusiak, Pasje filmowe - przygoda z Reksiem, (Muzeum Dobranocek w Rzeszowie)
- 16.00 – 17.30 Karolina Skalska, Forma i faktura. Lech Kunka, (Dział Widowisk Lalkowych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi)
- 17.30 – 19.00 Czas wolny/dyskusje/omówienie planów na rok następny
- 19.00 Teatr O Kant Sceny Potłuc, Wojenka, reż. Joanna Baran-Marczydło (Sala Widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim)
Niedziela 1 września
- 09.00–14.00 Wyjazd naukowy do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
- 10.00–18.00 Zwiedzanie Kantorówki połączone z projekcją Ostatniej Wieczerzy w Wielopolu Krzysztofa Miklaszewskiego. Opcjonalnie dla tych uczestników, którzy nie wyjadą do Kolbuszowej.
- 14.00 Zakończenie seminarium.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Muzealników Polskich oraz Uniwersytet Jagielloński. Wielopolskie spotkania muzealników zostały również wpisane w obchody 50-lecia Podyplomowego Studium Muzeologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.