Jan Paweł II na Podkarpaciu
W Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oglądać można wystawę polsko-włoską poświęconą szlakom papieskim w Polsce, która zorganizowana została z okazji 100-lecia urodzin oraz 40. rocznicy zamachu na św. Jana Pawła II.
Pilnujcie mi tych szlaków!
Badetemi a questi itineraria!
Idea:
Szlaki Papieskie to idea propagująca styl odpoczywania kard. Karola Wojtyły oraz papieskie nauczanie świętego Jana Pawła II. Oprócz Szlaków Papieskich turystycznych, oznakowane są też miejsca związane głównie z posługą duszpasterską kard. Karola Wojtyły na terenie całej Polski oraz miejsca, które odwiedził jako papież. Inicjatywa powstała za życia Jana Pawła II i z jego błogosławieństwem, w odpowiedzi na słowa Pilnujcie mi tych szlaków (8 VI 1979, Nowy Targ). Pomysłodawcą takiej formy upamiętnienia miejsc związanych z Jego obecnością i szlaków turystycznych, którymi wędrował, był powołany w 2002 r. w Krakowie Społeczny Komitet Organizacyjny Szlaków Papieskich ‒ zarejestrowany w 2003 r. pn. Fundacja Szlaki Papieskie. Prezesem Fundacji jest Urszula Własiuk, autorka serii przewodników. Patronem honorowym Fundacji jest kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
O wystawie:
Na ekspozycji w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu prezentowane są fotogramy i ciekawe pamiątki dokumentujące turystyczne dokonania kard. Karola Wojtyły oraz miejsca i szlaki, które zwiedził w różnych okresach życia przyszły papież. Wyodrębniono również miejsca, które odwiedził Jan Paweł II na Podkarpaciu podczas m.in. VI pielgrzymki (Krosno-Dukla, 10 VI 1997).
Wystawie towarzyszy katalog Rowerowym szlakiem Karola Wojtyły, autorstwa Janusza Skowrońskiego.
Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze i powstała dzięki współpracy z Fundacją Szlaków Papieskich w Krakowie.