Kantoralia - XIII Ogólnopolskie Prezentacje Teatrów Poszukujących o Nagrodę im. Tadeusza Kantora
Kantoralia są najważniejszym festiwalem teatralnym na podkarpackiej mapie artystycznej. Od 25 lat przyciągają do Wielopola Skrzyńskiego artystów z całej Polski. Propagują wśród młodzieży i dorosłych sztukę Tadeusza Kantora - urodzonego w Wielopolu Skrzyńskim, założyciela Teatru Cricot 2, malarza, scenarzysty i reżysera.
Kantoralia
W Kantoraliach uczestniczą amatorskie grupy teatralne z całej Polski, zajmujące się teatrem niekonwencjonalnym, inspirowanym sztuką Tadeusza Kantora. Przegląd odbywa się już trzynasty raz, ma swoją historię i rangę. Promuje, wspiera i prezentuje dorobek teatrów poszukujących, umożliwiając kontakt z aktorami Teatru Cricot 2. Młodzi aktorzy nabywają doświadczenia na teatralnej scenie i poznają miejsce narodzin Tadeusza Kantora - „starą plebanię” nazywaną praźródłem, „miejscem pamięcią” gdzie początek swój miał kantorowski teatr.
Tegoroczna edycja
Tegoroczne Kantoralia są wyjątkowe ze względu na przypadające w tym roku 110. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora i 35. rocznicę jego śmierci, 45. lat od premiery spektaklu „Wielopole Wielopole” i 50 lat „Umarłej Klasy”. Jest to również rok jubileuszowy dla Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Marii Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, które obchodzi 25 lat swojej działalności.
W programie:
W bogatym programie znajdziemy koncerty, warsztaty, panele dyskusyjne, w których wezmą udział wybitne postaci polskiej sceny teatralnej, rodzina Tadeusza Kantora, teoretycy, krytycy i historycy sztuki.
Warsztaty poprowadzą Aneta Adamska - „Archiwum pamięci jako tworzywo teatralne” aktorka, uznana reżyser teatru, twórczyni pierwszej i największej niezależnej sceny teatralnej na Podkarpaciu oraz Bogdan Renczyński z krakowskiej Cricoteki - „Teatr Tadeusza Kantora”, aktor Teatru Cricot 2, reżyser, wybitny znawca sztuki Tadeusza Kantora, przewodniczący jury Kantoraliów.
W skład jury obok Bogdana Renczyńskiego i Anety Adamskiej zasiądzie Tomasz Pietrucha adiunkt w Cricotece, znawca teatru, wykładowca, autor projektów artystycznych (edukacyjnych i kuratorskich) popularyzujących dziedzictwo Tadeusza Kantora, rozwijających refleksje nad współczesnym teatrem, eksplorujących bogactwo form performatywnych, a także łączących tradycję z nowoczesnymi formami ekspresji artystycznej.
Panele dyskusyjne odbywać się będą po każdym spektaklu konkursowym, na których dokona się analiza prezentowanego spektaklu, a także wymiana myśli, konstruktywna krytyka i uwagi członków jury. Na zakończenie festiwalu zaplanowano szeroki panel dyskusyjny „Sztuka dzieciństwa według Tadeusza Kantora”. Widzowie obejrzą osiem spektakli konkursowych oraz dwa pozakonkursowe. Zwycięska grupa teatralna otrzyma duże Krzeszło Kantorowskie, jury przyzna ufundowane nagrody pieniężne.
Gościem specjalnym będzie Teatr Przedmieście z Rzeszowa ze spektaklem „Kiedyś Ci opowiem…” w reż. Anety Adamskiej, opowiadający o sile pamięci, nieuchronności przemijania, ale też o kontynuacji pośmiertnej egzystencji. Wielopolski teatr O Kant Sceny Potłuc zaprezentuje się w sztuce „Wojenka” w reż. Joanny Baran-Marczydło, przejmującym spektaklu opartym na autorskim scenariuszu i tekstach przygotowanych przez samych aktorów.
Żeby zrozumieć sztukę Tadeusza Kantora trzeba być na „starej plebani”, poznać rodzinę artysty, czas dzieciństwa i historię samego Wielopola Skrzyńskiego. Dlatego w Kantorówce uczestnicy zwiedzać będą wystawy stałe (m.in. zobaczą obiekty scenograficzne ze sztuk teatralnych Tadeusza Kantora), czasowe jak Prywatny Gabinet Osobliwości Bartosza Nalepy i CHAOS Amelii Kantor. Obejrzą zapisy filmowe kantorowskich spektakli a także animację „Dzieciństwo” w reż. Dominiki Kicińskiej opowiadającą o wczesnych latach życia Kantora. Spacer „Śladami Tadeusza Kantora” i dawnego, galicyjskiego, dwukulturowego miasteczka będzie niezapomnianym doświadczeniem miejsca i czasu dzieciństwa, o którym sam artysta mówił jako o śladach wyciśniętych w nim samym, które trwają do końca. Wedle niego ten odpamiętywany świat jako jedyny zawierał całą prawdę w swej najbardziej delikatnej materii, a ślady wyciśnięte właśnie w dzieciństwie, są tymi najgłębszymi, najważniejszymi, które zdeterminowały całą jego twórczość. Spacer poprowadzi Irena Walat - kierownik Kantorówki, badaczka biografii Tadeusza Kantora, historii rodziny Kantorów, Bergerów i Peców a także samego Wielopola Skrzyńskiego.
Dyrektorem Artystycznym XIII Kantoraliów jest Joanna Baran-Marczydło reżyserka, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie znana podkarpackiej publiczności z wielu wspaniałych kreacji scenicznych, współtwórczyni teatrów i projektów artystycznych. Nagradzana najwyższymi odznaczeniami w dziedzinie kultury.
W piątkowy wieczór dla wielopolskiej publiczności zagra zespół Somethingski Trio będący nowym projektem muzycznym wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalisty - Nikodema Soszyńskiego.
Zwieńczeniem trzydniowego „święta teatru” będzie niedzielny koncert finałowy na wielopolskim rynku „Moim domem było i jest moje dzieło” w reż. Joanny Baran-Marczydło. W muzyczną podróż po życiu i twórczości Tadeusza Kantora, zabiorą widzów podkarpaccy artyści. Pojawią się fragmenty i dialogi z najważniejszych kantorowskich spektakli, odgrywane przez aktorów lub wyświetlane na telebimie. Wszystko to wzbogacone choreografią, animacją, działaniami scenicznymi i przepiękną muzyką w wykonaniu Tomasz Jachym Band.
Kantorowski teatr zawsze prowadzi do źródła… do Wielopola Wielopola…
Irena Walat - koordynator Kantoraliów
Kierownik Kantorówki.