Koncert symfoniczny
Filharmonia Podkarpacka zaprasza na piątkowy Koncert symfoniczny
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej
- Daniel Mieczkowski – dyrygent
- Maria Belica – skrzypce
W programie:
- J. Krenz – Rapsodia na ksylfon, tam – tam, kotły, czelestę i orkiestrę smyczkową
- K. Szymanowski – II Koncert skrzypcowy op. 61
- F. Mendelssohn – III Symfonia a – moll op. 63 „Szkocka"
Koncert rozpocznie perkusyjne brzmienie Rapsodii na ksylofon, tam tam, kotły, celestę i orkiestrę smyczkową (1952) Jana Krenza (1926 – 2020) – artysty niezwykle zasłużonego dla polskiej kultury, który promował polską muzykę współczesną na forum międzynarodowym, m.in. prowadząc prawykonania utworów Wojciecha Kilara. Podobna idea przyświecała wcześniej Karolowi Szymanowskiemu (1882 – 1937), który u progu XX stulecia założył wraz z przyjaciółmi grupę Młoda Polska (1905) marząc, by muzyka młodych polskich twórców weszła na drogę nowoczesnego rozwoju. II Koncert skrzypcowy (1933) Szymanowskiego jest obecnie w repertuarze skrzypków na całym świecie. To utwór dedykowany, podobnie jak I Koncert skrzypcowy (1916), wybitnemu skrzypkowi, przyjacielowi kompozytora – Pawłowi Kochańskiemu. II Koncert skrzypcowy powstał w ostatnich latach życia Szymanowskiego, które spędził kompozytor w Zakopanem. Utwór nasycony typową dla Szymanowskiego głęboką emocjonalnością pełen jest liryzmu, a jego rytmiczne motywy mogą przywodzić na myśl podhalańską nutę. Ostatnim punktem programu będzie romantyczna III Symfonia a –moll Felixa Mendelssohna (1809 – 1847), będąca echem podróży kompozytora do Szkocji. Pałac Holyrood w Edynburgu i kaplica związana z postacią Marii Stewart – królową Szkotów zrobiły na Mendelssohnie ogromne wrażenie: „Nawa pozbawiona jest dachu, rośnie trawa i bluszcz.... poprzez rozwaliny widać błękit nieba. Sądzę, że znalazłem dziś w tym miejscu początek mojej Szkockiej symfonii". Dzieło rozpoczyna melancholijny wstęp wprowadzający w atmosferę szkockich krajobrazów, a wieńczy energiczny Finał z majestatyczną kodą, która według Mendelssohna ma przywodzić na myśl hymniczny śpiew męskiego chóru.
Daniel Mieczkowski
Dyrygent i flecista urodzony w Warszawie. W latach 2012-2018 był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Dastych-Szwarc. Szkołę tą ukończył z wyróżnieniem. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr hab. Moniki Wolińskiej i klasie fletu dr hab. Agaty Igras. W 2022 roku został stypendystą Internationale Musikakademie in Liechtenstein w klasie prof. Philippe Bernolda. W roku akademickim 2022/23 w ramach programu ERASMUS+ studiował w Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie prof. Adrei Lieberknecht i prof. Natalie Schwaabe. Jest również absolwentem studiów podyplomowych Menedżera Muzyki na UMFC w Warszawie.
W sezonie 2023/2024 Daniel Mieczkowski pełni funkcję Dyrygenta-Rezydenta orkiestry Sinfonia Varsovia. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fletowych
i dyrygenckich. W 2022 roku, jako najmłodszy uczestnik zmagań otrzymał II nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Dwa lata wcześniej zdobył I nagrodę i nagrodę orkiestry symfonicznej na Konkursie Studentów Dyrygentury we Wrocławiu. Jako instrumentalista otrzymywał nagrody m.in. na IX Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Krakowie (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Friedrich Kuhlau w Uelzen (II miejsce), Międzynarodowym Konkursie im. Leoša Janáčka w Brnie (III miejsce), Międzynarodowym Konkursie Fletowym dla Studentów im. Eugeniusza Towarnickiego w Poznaniu (I miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu współczesnego). Jest też półfinalistą 10. Międzynarodowego Konkursu Fletowego w Kobe w Japonii oraz uczestnikiem 77. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie w Szwajcarii .
Daniel Mieczkowski uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich takich flecistów i dyrygentów jak: Patrick Gallois, Peter Lukas Graf, Michael-Martin Kofler, Michael Schmitt-Casdorff, Mario Caroli, Philippe Bernold, Carsten Eckert, András Adorján, Michael Schmidt-Casdorff, Denis Bouriakov, Wissam Boustany, Carlo Jans, Aldo Baerten, Sarah Louvion, Giovanni Gandolfo, Niccola Mazzanti, Jeniffer Gunn, Dejan Gavric, Carlos Bruneel, Martin Belić, Urszula Janik-Lipińska, Kazimierz Moszyński, Antoni Wierzbiński, Ewelina Zawiślak, Jorma Panula, Kristjan Järvi, Patrick Fournillier, Leonid Grin, Gabor Hollerung, Jerzy Maksymiuk, Massimiliano Caldi, Paweł Przytocki. W 2021 roku został zaproszony do uczestnictwa w I edycji kursu prowadzonego przez Marin Alsop, w trakcie którego miał możliwość dyrygować Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Daniel Mieczkowski występował na wielu renomowanych scenach m. in. w Isarphilharmonie w Monachium, Mozarteum w Salzburgu, Bard College Conservatory of Music w USA, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, na obu estradach Filharmonii Narodowej, czy w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jako solista lub dyrygent współpracował z takimi zespołami jak: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Filharmonii Wileńskiej, Czech Virtuosi, HMTM Symphonie Orchester w Monachium, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Symfoniczna UMFC, Warszawska Orkiestra Smyczkowa im. Zenona Brzewskiego, Warsaw Camerata, Płocką Orkiestrą Symfoniczną oraz orkiestrami filharmonii w Białymstoku, Zielonej Górze, Lublinie, Łodzi, Kielcach i Katowicach. W 2023 roku poprowadził cykl nagrań archiwalnych z udziałem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie z muzyką Antoniego Szałowskiego i Adama Münchheimera. Jako gościnny pierwszy flecista występował w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, NFM Orkiestrze Leopoldinum i Orkiestrze Sinfonia Iuventus. W 2022 roku współpracował jako dyrygent-asystent z Polską Operą Królewską w Warszawie i Orkiestrą Sinofnia Varsovia. W. Zarówno jako flecista jak i dyrygent, Daniel Mieczkowski dokonał prawykonań wielu utworów młodych kompozytorów polskich.
W latach 2016-2018 był dyrygentem Orkiestry Kameralna N-Harmonia, zaś od 2019 do 2022 pracował jako dyrygent asystent i pianista-korepetytor w Warszawskim Chórze Chłopięcym i Męskim. Jako flecista współtworzy Parnas Harp Ensemble.
Jest stypendystą Programu „Młoda Polska" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2013-2018). Otrzymywał także stypendia Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacji im. Józefa Elsnera, Fundacji im. Jerzego Semkowa, Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia oraz medal Magna cum laude JM Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina dla najlepszego absolwenta.
Maria Belica
Urodziła się w 1999 r. w rodzinie artystycznej. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Zespole Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie w klasie mgr Elżbiety Urbańskiej. W roku 2018 ukończyła z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. w Częstochowie w klasie skrzypiec dr Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy. Jest absolwentką studiów licencjackich Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie przez trzy lata doskonaliła swe umiejętności w klasie prof. Łukasza Błaszczyka i Sławomiry Wilgi. Tego roku ukończyła studia z tytułem magistra na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec dr hab. Christiana Danowicza. Jest laureatką ponad 30 konkursów skrzypcowych i kameralnych. W 2020 roku zdobyła I miejsce na Concurso Internacional de violino de Guimarães w Portugalii. Uczestniczyła w wielu warsztatach skrzypcowych pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów: Wandy Wiłkomirskiej, Barbary Górzyńskiej, Małgorzaty Rezler, Anny Wandtke, Bartosza Bryły, Jakuba Jakowicza, Szymona Krzeszowca, Roberta Szredera, Piotra Jasiurkowskiego, Piotra Tarcholika, Mikhaila Waimana, Alexandra Sitkovietsky'ego, Ingolfa Turbana, Alfredo Garcia Serrano, Eliseu Silvy. W roku 2018 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Została także stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, była też uczestnikiem projektu stypendialnego „Młoda Polska". Występowała jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Orquestra António Fragoso w Porto. W 2015 r. dokonała nagrań z Orkiestrą Symfoniczną ZSM w Częstochowie dla Akademii Filmu i Telewizji, gdzie jako solistka wykonała II Koncert H. Wieniawskiego. Koncertowała podczas wielu festiwali m.in.: Festiwalu Jurajska Jesień Muzyczna, Festiwalu „A. Nikodemowicz – czas i dźwięk", Festiwalu Muzyka u Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach, Letnim Festiwalu Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy, Międzynarodowym Festiwalu Sola Musica, Festiwalu Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwalu Skrzypce pod Żaglami. W lipcu 2022 miała okazję współpracować w ramach Festiwalu Convivios Internacionais de Musika w Porto w Portugalii, gdzie jako solistka wykonywała z orkiestrą utwór współczesnego kompozytora – Vincenzo Gomeza i prowadziła orkiestrę jako koncertmistrz.