Krośnianie! Wielkie Czytanie...
Pod takim hasłem, już za miesiąc, w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się festiwal literatury dla dzieci i młodzieży...
O Festiwalu:
W ciągu tygodnia (17-24 października) odbędzie się kilkanaście spotkań autorskich dla dzieci i młodzieży, warsztaty z ilustratorami, warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży, spektakle oparte na literaturze oraz warsztaty międzypokoleniowe.
Festiwal rozpocznie się czytaniem wierszy Czesława Miłosza przez młodzież licealną i wykładem nt. twórczości poety (w ramach obchodów Roku Miłosza). W Czytelni Gł. będzie można obejrzeć wystawę pt. „MIŁOSZ dla współczesnych” przybliżającą postać i twórczość poety. W tym samym dniu odbędą się również warsztaty pisania dla młodzieży z poetką i prozaiczką Urszulą Honek.
W kolejnych dniach z młodymi czytelnikami spotkają się autorzy i ilustratorzy m.in.: Agnieszka Frączek, Marcin Pałasz, Katarzyna Wasilkowska, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Jola Richter-Magnuszewska, Magdalena Pilch.
Przez cały tydzień będziemy też zachęcać do udziału w wyjątkowej akcji, która przyniesie uśmiech najmłodszym pacjentom w szpitalu! Do biblioteki będzie można przynieść książki dla najmłodszych (najlepiej nowe, nie noszące śladów użytkowania), które przekazane zostaną do krośnieńskiego Szpitala. Mogą to być bajki, opowiadania, kolorowanki czy wierszyki. Ważne, aby były w dobrym stanie i gotowe na nową przygodę!
Realizacja zadania pn. „Krośnianie! Wielkie Czytanie – Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży” ma na celu promocję wartościowej literatury oraz czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz propagowanie mody na czytanie.
Festiwal jest realizowany przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu „Promocja Czytelnictwa”.
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy w Oddziale dla Dzieci KBP lub tel. (13) 432 13 70 w. 3
Harmonogram realizacji Festiwalu:
17 października
Dzień poświęcony będzie życiu i twórczości Czesława Miłosza oraz poezji (Rok 2024 ogłoszony został m.in. Rokiem Miłosza)
Pierwszym wydarzeniem będzie Wielkie Czytanie Wierszy Czesława Miłosza z udziałem młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz wykład poświęcony twórczości poety. Również z udziałem młodzieży odbędą się warsztaty kreatywnego pisania, które poprowadzi prozaiczka i poetka Urszula Honek. Przygotowana zostanie również wystawa przybliżająca postać Czesława Miłosza.
18 października (piątek)
- godz. 9.00 – spotkanie z Katarzyną Wasilkowską /Oddział dla Dzieci/
- godz. 11.00 – spotkanie z Katarzyną Wasilkowską /Szkoła Podstawowa nr 6/
- godz. 11.00 – „Literatura na tablecie i smartfonie” – warsztaty /Strefa Młodych/
23 października (sobota)
godz. 10.00-13.00 – międzypokoleniowe warsztaty tworzenia książek pop-up prowadz. Magdalena Pilch /Oddział dla Dzieci/
21 października (poniedziałek)
- godz. 9.00 – warsztaty Joli Richter-Magnuszewskiej wokół książki „Puszcza. Opowieści karpackich buków” /Oddział dla Dzieci/
- godz. 11.00 – warsztaty Joli Richter-Magnuszewskiej wokół książki „Puszcza. Opowieści karpackich buków” /Szkoła Podstawowa nr 6 /
- godz. 11.30 – spektakl „ANANAS” Teatr Uszyty /Czytelnia Gł./
22 października (wtorek)
- godz. 9.00 - spotkanie z Marcinem Szczygielskim /Oddział dla Dzieci/
- godz. 11.00 - spotkanie z Marcinem Szczygielskim /Czytelnia Główna/
23 października (środa)-
- godz. 9.00 - spotkanie z Zofią Stanecką /Szkoła Podstawowa nr 10/
- godz. 9.00 – spotkanie z Marcinem Pałaszem /Oddział dla Dzieci/
- godz. 11.00 – spotkanie z Zofią Stanecką /Oddział dla Dzieci /
- godz. 11.00 – spotkanie z Marcinem Pałaszem /Filia nr 6/
24 października (czwartek)
- godz. 9.00 – spotkanie z Agnieszką Frączek /Oddział dla Dzieci/
- godz. 11.00 - spotkanie z Agnieszką Frączek /Szkoła Podstawowa nr 3/
- godz. 11.00 – spektakl „Księga ANDERSENA” Teatr z Uśmiechem /Czytelnia Gł./
Twórcy biorący udział w Festiwalu:
Agnieszka Frączek - doktor habilitowana językoznawstwa, germanistka i leksykografka, autorka blisko dziewięćdziesięciu książek dla dzieci, prywatnie wielka miłośniczka kotów. Zadebiutowała tytułem „Co ja plotę”. W swoich książkach promuje wiedzę o języku polskim i rozprawia się z błędami językowymi. Pisze m.in. o homonimach („Kanapka i innych wierszy kapka”) i homofonach („Jedna literka, a zmiana wielka”), o frazeologizmach („Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom”) i przysłowiach („Gdy przy słowie jest przysłowie”). Stworzyła także serię książek logopedycznych („Dranie w tranie”, „Muł mądrala i innych wierszy co niemiara”, „Kelner Kornel i inne wiersze niesforne”). Jest również autorką literackich biografii: „Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto”, „A to feler! O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem”, „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”. Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia IBBY Duży Dong – Dziecięcy Bestseller Roku, Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz za całokształt twórczości. W 2019 roku otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.
Marcin Pałasz - pisarz, autor słuchowisk i copywriter, który bez reszty poświęcił się twórczości dla dzieci i młodzieży. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Debiutował w 2004 roku książką „Opowieści z Krainy Potworów”. Wielki miłośnik zwierząt i właściciel psiego celebryty – Elfa. To o nim powstała 7-tomowa seria książek. Pierwszy tom: „Sposób na Elfa” otrzymał wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012 oraz Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Motto życiowe autora to „uśmiecham się do świata i liczę na to, że świat uśmiechnie się do mnie”. W swoich książkach przekazuje mnóstwo pozytywnej energii, uśmiechu, a przy tym nie unika poruszania poważniejszych problemów. Za swoją twórczość wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Nominowany do nagrody w konkursie Książka Roku 2004 Polskiej Sekcji IBBY za książkę "Straszyć nie jest łatwo". Laureat wyróżnienia w konkursie na literacką nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego w roku 2007 za książkę "Wakacje w wielkim mieście". W 2008 r. otrzymał nominację do nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Licencja na zakochanie". Książka "Wszystko zaczyna się od marzeń" została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2009 r. Spośród wielu książek M. Pałasza wymienić można m.in. "B@jki", "Bardzo dzikie historie", "Dasz radę, Marcelko", "Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika" czy też "Heca nie z tej Ziemi".
Magdalena Pilch jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od dziecka uwielbia czytać i rysować. Teraz zawodowo łączy te pasje, projektując i ilustrując książki dla dzieci i młodzieży. Jej ilustracje dopełniają fabułę książek dla dzieci i młodzieży, m. in.: „Czarodziejka osobliwa. Opowieść o Marii Konopnickiej”, „Życie z książką. Znaleziska w papierzyskach”, „Po prostu Tata”, „Moja babcia kocha Chopina”, „Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim”, „Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce” czy „Jędruś, chłopak ze Lwowa”. Uczestnicy warsztatów w bibliotece wykonają ilustracje przestrzenne (pop-up). Na warsztaty zapraszamy dzieci wraz z opiekunami/rodzicami.
Jola Richter-Magnuszewska jest ilustratorką, autorką książek dla dzieci. W swoim dorobku ma ich kilkadziesiąt. Ostatnio najchętniej tworzy książki autorskie. Niektóre z nich były nominowane, wyróżniane i nagradzane, jak „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”, i tłumaczone na wiele języków, jak „Rok na targu”. Mieszka z rodziną i gromadką zwierząt na skraju Beskidu Niskiego, w drewnianej chacie otoczonej jodłowym lasem. Tutaj na co dzień może obserwować świat przyrody i zależności, jakie w nim zachodzą. Ceni życie w zgodzie z naturą. Warsztat inspirowany najnowszą książką Autorki „Puszcza. Opowieści karpackich buków” (Wydawnictwo Libra - 2024)
Zofia Stanecka – jedna z najpopularniejszych polskich pisarek dla dzieci. Ukończyła warszawską polonistykę, na której obroniła pracę magisterską poświęconą „Opowieściom z Narnii” C.S. Lewisa. Opowiadania i recenzje zaczęła publikować jeszcze w czasie studiów. Pisze książki o Basi, opowiadania i powieści. Najbardziej lubi pisać baśnie, w których znajduje to wszystko, co w literaturze kocha najbardziej: tajemnicę, prawdę, piękno i odrobinę magii. Seria książek z cyklu „Basia...” zdobyła w roku 2009 tytuł „Najlepsze dla dziecka” w plebiscycie czytelników miesięcznika „Dziecko”. Dwie spośród jej książek zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie: „Świat według dziadka” i „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”. W 2015 roku książka „Basia i wyprawa do lasu” zdobyła Nagrodę Jury w kategorii najlepsza książka dla dzieci w konkursie „Najlepsza książka na lato”. W 2018 roku do kin w całej Polsce trafiło pięć odcinków serialu rysunkowego Basia, zrealizowanego przy współpracy autorek serii książek.
Na długiej liście książek Z. Staneckiej, obok cyklu „Basia…”, znajdują się również takie tytuły jak: "Samo dzielny. Wstaje sam", "Księga Ludensona", "Kto polubi Trolla? Czytam sobie 1" czy "Baśń o świętym spokoju". Pisarka kocha słowa, teatr i książki dla dzieci.
Marcin Szczygielski - pisarz, dramaturg, grafik, autor sztuk teatralnych oraz powieści dla dorosłych i młodzieży. Jako autor książek dla młodszych czytelników debiutował powieścią „Omega” (Książka Roku 2010 w konkursie PS IBBY). Trzykrotnie zdobył Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzeciom” (za „Czarny Młyn”, „Arkę Czasu” i „Teatr Niewidzialnych Dzieci”). Laureat Nagrody Dużego Donga za powieść „Za niebieskimi drzwiami” i Zielonej Gąski za „Czarownicę piętro niżej”. Tytuł Książki Roku PS IBBY otrzymały także „Klątwa dziewiątych urodzin” (2016), „Serce Neftydy” (2017), „Antosia w bezkresie” (2022). Laureat prestiżowej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2017 za „Klątwę dziewiątych urodzin”. Dwukrotny zwycięzca konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i Kropka" (2018 i 2019). Za całokształt twórczości literackiej autor został uhonorowany nagrodą literacką Guliwer w Krainie Olbrzymów, brązowym medalem Gloria Artis oraz nagrodą Ikar 2023.
Katarzyna Wasilkowska -pisarka, lektorka języka angielskiego, tłumaczka i copywriterka. Współpracuje z Wydawnictwem Literatura, gdzie zadebiutowała w 2015 r. powieścią „Jowanka i gang spod Gilotyny”. Jest laureatką nagrody Guliwer w krainie Olbrzymów za rok 2016, przyznawanej przez kwartalnik „Guliwer” za znaczące zaistnienie na rynku literatury dziecięcej. Członkini Stowarzyszenia Polskiej Sekcji IBBY. Autorka książek: „Jowanka i gang spod Gilotyny” (2015), „Mleczak”, „Królestwo jakich wiele”, „Baltazar wraca do domu”, „Kobra”, „Świat Mundka”, „Już, już!”, „Noc strachów”, „Jowanka i Pierścień Kurantów”, „Ryś miasta”, „Mieszko detektyw. Zagadka skradzionych kluczy”, „Witajcie w Chudegnatach”(2024) (książka nagrodzona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży).
SPEKTAKLE
Teatr USZYTY - „Ananas”
Spektakl powstał na bazie książki Anny Świrszczyńskiej „Cudowna broda szacha”, a jego tytuł to jedna z bajek ze zbioru autorki – „Ananas”. Przedstawienie nawiązuje do tradycji teatru jarmarcznego, gdzie opowieść przedstawiana była wprost z wozu czy budy jarmarcznej, a bohaterowie – lalki, ukazywali się w małej przestrzeni okienka. Tu też podobnych sytuacji nie zabraknie, a wóz stanie się niezwykłym wręcz wehikułem, który przeniesie widzów nie tylko w czasie, ale i przestrzeni geograficznej. Dynamiczna fabuła, opowiadana wierszem, opatrzona muzyką stworzoną przy użyciu etnicznych instrumentów, z pewnością otworzy widzom pole do wyobraźni.
Teatr „Z Uśmiechem” - „Księga Andersena”
Pewnej nocy, czy to za sprawą czarów, czy pobożnych życzeń czytelników książek, bohaterowie baśni Andersena postanowili uciec ze stron zakurzonych ksiąg, by zmienić swoją przyszłość. Pisarz wielce się zdenerwował na nich, gdyż ich losy miały nauczyć dzieci, jak czynić dobre uczynki. Ale Calineczka nie chciała zostać porwana przez żaby, Brzydkie kaczątko zechciało być od razu piękne, Księżniczka na ziarnku grochu chciała się w końcu dobrze wyspać. Czy autorowi uda się poskromić bohaterów swoich opowiadań? Zabawne przedstawienie, które przybliża twórczość wielkiego pisarza, ma na celu zachęcić dzieci do czytania książek. Dzięki autorskiej adaptacji wybranych bajek spektakl pobudza dzieci do interakcji i rozwija wyobraźnię.
Warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży – prowadzenie
Urszula Honek - autorka tomów poezji „Sporysz” (2016), „Pod wezwaniem” (2018), „Zimowanie” (2021), „Poltergeist” (2024).
Laureatka Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2022 roku debiutowała w Wydawnictwie Czarne zbiorem opowiadań „Białe noce”, za który otrzymała Nagrodę Kościelskich i Nagrodę Conrada oraz była nominowana do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent, Paszportów „Polityki” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
„Książkę charakteryzuje wyjątkowa zdolność łączenia ostrego spojrzenia na rzeczywistość z językową magią, która splata żywych i umarłych, ludzi i zwierzęta, tradycje poetyckie i prozę współczesną” – można było przeczytać na fejsbukowym profilu Nagrody im. Kościelskich. W marcu 2024 roku Białe noce w przekładzie Kate Webster na angielski otrzymały nominację do Międzynarodowej Nagrody Bookera. U. Honek pochodzi z Racławic koło Gorlic.
MMachowicz