Legenda o Baczyńskim
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę „Legenda o Baczyńskim” zorganizowaną z okazji 100. rocznicy urodzin poety. Ekspozycję można zwiedzać do 30 stycznia 2021 r. w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny!
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie prezentuje wystawę poświęconą twórczości poety, którego krótkie życie owiane jest legendą, w 100. rocznicę jego urodzin.
Krzysztof Kamil Baczyński – wybitny poeta czasu wojny, żołnierz Armii Krajowej, podchorąży, podharcmistrz Szarych Szeregów, był jednym z najzdolniejszych i najbardziej obiecujących poetów pokolenia Kolumbów – młodych ludzi zmuszonych do wzięcia udziału w wojnie i w zabijaniu. Urodził się w Polsce wolnej i niepodległej, 22 stycznia 1921 r. w Warszawie. Poległ 4 sierpnia 1944 r. w czwartym dniu Powstania Warszawskiego od kuli niemieckiego snajpera, jako żołnierz Armii Krajowej z batalionu „Parasol”.
Pozostawił po sobie ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów oraz ok. 20 opowiadań. Większość z tych wierszy przypada na rok 1940 i 1941, każdy z nich nosi piętno okupacji. Jako artysta używał pseudonimów: „Jan Bugaj”, „Krzysztof Zieliński”, „Piotr Smugosz”, „Emil” i „Jan Krzyski”.
Podobnie jak inni wybitni poeci, tak również Baczyński miał swoją ukochaną muzę, była nią Barbara Drapczyńska, czarująca i inteligentna córka znanego w Warszawie właściciela drukarni, z którą w 1942 wziął ślub. I to do niej właśnie adresowane były pełne namiętności erotyki i poematy.
Wystawa przygotowana przez WiMBP w Rzeszowie prezentuje głownie dorobek literacki poety, wybory wiersze, różne ich wydania, także z serii miniatur. Ponadto książki o jednym z najważniejszych polskich poetów XX wieku, m. in.: „Legenda Baczyńskiego”, „Krzysztof Kamil Baczyński i poezja pokolenia”, „Testament Krzysztofa Kamila”, „Tragizm wojny i okupacji w poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, „Żołnierz, poeta, czasu kurz...: wspomnienia o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”.
Uzupełnieniem ekspozycji są wydawnictwa multimedialne oraz kolekcja myśli poety nawiązujące do tradycji romantyzmu i do katastrofizmu, teksty wybranych wierszy oraz portret poety naszkicowany ołówkiem przez Lilianę Nowojewską, bibliotekarkę z Wypożyczalni Głównej.