Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Razem czy osobno?” - wydarzenie online
25 i 26 lutego 2021 r. odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Razem czy osobno?” Wielokulturowa koegzystencja ludności Bieszczadów i Beskidu Niskiego do końca II wojny światowej.
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (Park Etnograficzny)
Konferencja pod patronatem honorowym:
- dr. Piotra Uruskiego, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
- dr. inż. Mateusza Kaczmarskiego, JM Rektora Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku
Przedsięwzięcie w ramach projektu naukowo-dydaktycznego „Edukacja historyczna w służbie resocjalizacji”, realizowanego na mocy porozumienia Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie i Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami
Współorganizatorzy:
- Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami
- Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
- Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
- Instytut Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie, Ukraina
- Katedra Historii Ukrainy, Archeologii i Specjalnych Gałęzi Nauk Historycznych Tarnopolskiego Państwowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. Wołodymira Hnatiuka w Tarnopolu, Ukraina
- Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce, Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Niemcy
- Firma Transprzęt sp. z o.o., Zabłotce
- Firma Yanko sp. z o.o., Głogów Małopolski
- Starostwo Powiatowe w Sanoku
- Muzeum Historyczne w Sanoku
- Zakład Karny w Łupkowie
- Oddział Zewnętrzny w Moszczańcu Zakładu Karnego w Łupkowie
- Zakład Karny w Uhercach Mineralnych
- Zakład Karny w Jaśle
- Zakład Karny w Medyce
- Zakład Karny w Przemyślu
- Zakład Karny w Rzeszowie
- Oddział Zewnętrzny w Chmielowie Zakładu Karnego w Dębicy
- Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie
- Podkarpacka Historia
- Gmina Komańcza
- Gmina Tyrawa Wołoska
- Gmina Jaśliska
- Gmina Jasło
- Gmina Bukowsko
- Gmina Ustrzyki Dolne
- Gminny Ośrodek Kultury w Zarszynie
- Gminny Ośrodek Kultury w Jaśliskach
- Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy
- Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych
- Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Trepczy
- Parafia polsko-katolicka pw. Dobrego Pasterza w Łękach Dukielskich
- Wspólnota Drzewo Oliwne z Warszawy
- Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosielcach
- Zespół folklorystyczny „Ziemia Sanocka” z Nowosielec
- Zespół Szkół nr 1 w Sanoku
- Zespół Szkół w Bukowsku
- Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej „Sztetl Dukla”
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sanoku
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzu
Program:
25 luty 2021 r. (czwartek)
- 9:15 – 10:00 Nabożeństwo w intencji pokoju na świecie i pojednania narodów (Celebracja Nabożeństwa online z Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Trepczy)
W Nabożeństwie wezmą udział przedstawiciele różnych religii:
- Ks. Piotr Rymarowicz, Proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Trepczy
- Ks. Jan Antonowicz, Proboszcz parafii prawosławnej pw. Świętej Trójcy w Sanoku
- Ks. Andrzej Żuraw, Przewodniczący Rady Ekumenicznej ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Przemysko- Warszawskiej
- Ks. Roman Jagiełło, Proboszcz parafii polsko-katolickiej pw. Dobrego Pasterza w Łękach Dukielskich
- Emanuel Machnicki, Pastor Protestanckiej Wspólnoty „Drzewo Oliwne” z Warszawy
- Tymoteusz Rabinek, przedstawiciel Protestanckiej Wspólnoty „Drzewo Oliwne” z Warszawy
- Józef Tobiasiewicz, przedstawiciel społeczności chasydzkiej z Jarosławia
Międzynarodowa konferencja naukowa „Razem czy osobno?”
Wielokulturowa koegzystencja ludności Bieszczadów i Beskidu Niskiego do II wojny światowej
(Konferencja online z sali konferencyjnej Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku)
10:00 – 10:10 Rozpoczęcie
10:10 – 10:40 Wystąpienia zaproszonych gości:
- dr Piotr Uruski, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
- ppłk. Janusz Wańcowiat, Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Łupkowie
- dr inż. Mateusz Kaczmarski, JM Rektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku
- dr Jarosław Serafin, Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku
- mgr Bartosz Romowicz, Burmistrz Ustrzyk Dolnych
- mgr Teresa Brzeżawska - Juszczak, Wójt Gminy Tyrawa Wołoska
- mgr Adam Dańczak, Wójt Gminy Jaśliska
- dr Roman Bzdyk, Wójt Gminy Komańcza
- mgr Piotr Sikora, Kierownik Referatu Organizacyjno - Społecznego i Oświaty Urzędu Gminy Jasło
- dr Joanna Potaczek, Dyrektor Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami
10:40 – 10:55 mgr Marcin Krowiak (Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jako miejsce kontynuacji wielokulturowego dziedzictwa południowo-wschodniej Polski
Panel I – Rusini
10:55 – 11:10 mgr Zbigniew Golla (przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Religia Rusinów na przykładzie cerkwi w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
11:10 – 11:25 mgr Katarzyna Winnicka (Muzeum Historyczne w Sanoku), Dwie wybrane ikony z XVI w. ze zbioru Muzeum Historycznego w Sanoku
11:25 – 11:40 Leon Niemczyk (przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Życie codzienne Rusinów przedstawione w obiektach w MBL w Sanoku
11:40 – 11:55 dr Olena Kozakewicz (Instytut Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie, Ukraina), Stroje ludowe na bojkowszczyźnie: koronkarstwo i dziewiarstwo
11:55 – 12:10 mgr Agata Wroniak (przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Ubiory rusińskie w zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
12:10 – 12:25 Edyta Wilk (Tygodnik Sanocki, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku), Sezonowość kuchni na przykładzie potraw łemkowskich
12:25 – 12:40 dr Roman Bzdyk (Wójt Gminy Kamańcza), mgr Krystyna Galik Harhaj (Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy), Historia i odrodzenie się kultury łemkowskiej na ziemi komańczańskiej
Panel III – Pogórzanie, Dolinianie, Zamieszańcy
12:40 – 12:55 mgr Halina Zacharska (przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Pogórzanie wschodni – religia i kultura
12:55 – 13:10 mgr Natalia Ilnicka (przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Życie codzienne, obyczaje i tradycje Pogórzan zachodnich ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Rzepiennika Strzyżewskiego.
13:10 – 13:25 Ewa Piegdoń (przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Kultura i tradycja Dolinian na przykładzie obiektów w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
13:25 – 13:40 Ryszard Paszkiewicz (przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Wojenne losy mieszkańców Lisznej na przykładzie rodziny Filipczaków
13:40 – 13:55 Alicja Ćwiąkała (przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Zamieszańcy – studium etnograficzne
Panel II - Polacy, Żydzi
13:55 – 14:10 dr Anita Wolanin (Zespół Szkół w Bukowsku), Kazimiera Kochańska z Bukowska – wybitna postać regionu
14:10 – 14:25 Jacek Koszczan (Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej „SztetlDukla”), Religia żydowska w odniesieniu do synagogi z Połańca w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
14:25 – 14:40 dr Joanna Potaczek (Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Żydzi – życie codzienne i obyczaje na podstawie obiektów w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
14:40 – 14:55 dr hab. Andrij Klisz (Katedra historii Ukrainy, archeologii i specjalnych gałęzi nauk historycznych Tarnopolskiego Państwowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. Wołodymira Hnatiuka w Tarnopolu), Relacje ukraińsko-żydowskie w Galicji na przełomie XIX i XX stulecia w świetle czasopisma “Związek Chrześcijański”
14:55 – 15:25 Dyskusja i podsumowanie 1. dnia konferencji
15:25 – 15:40 Występ zespołu „Ziemia Sanocka” z Nowosielec
26 luty 2021 r. (piątek)
9:30 – 9:40 Rozpoczęcie 2. dnia konferencji
Panel IV – Niemcy, Romowie
9:40 – 9:55 mgr Beata Wasser (Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce, Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Niemcy), Kultura osadnictwa niemieckiego w Bieszczadach
9:55 - 10:10 mgr Jacek Łeszega (Dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych), Obecny stan zachowania reliktów kultury niemieckiej na terenie gminy Ustrzyki Dolne
10:10 – 10:25 mgr Henryk Antoniewicz (przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Kultura, tradycje i życie codzienne Romów na przykładzie chałupy romskiej z Kopytowej w MBL w Sanoku
Panel V – Miasteczko galicyjskie
10:25 – 10:40 Janina Karwieńcz, Wiktor Karwieńcz (przewodnicy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Koegzystencja grup społeczno - narodowościowych na przykładzie miasteczka galicyjskiego przełomu XIX i XX wieku
10:40 – 10:55 mgr Beata Baran (przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Wybrane obiekty na rynku galicyjskim w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
10:55 – 11:10 mjr mgr Marek Jakubus (Starszy wychowawcza Działu Penitencjarnego Oddziału Zewnętrznego w Moszczańcu Zakładu Karnego w Łupkowie), Galicyjski rynek w Jaśliskach jako centrum życia lokalnej społeczności na przełomie XIX i XX wieku
11:10 – 11:25 inż. Urszula Gołda (przewodnik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Kapliczki przydrożne w sanockim Skansenie
Panel VI – Żydzi podczas II wojny światowej, Zagłada, ratowanie, pamięć
(Panel poświęcony obchodom Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu)
11:25 - 11:40 dr Joanna Potaczek (Dyrektor Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami), mjr mgr Grzegorz Oleniacz (Zastępca Kierownika Działu Penitencjarnego Zakładu Karnego w Łupkowie), Bieszczadzcy „Sprawiedliwi”- ratujący Żydów podczas II wojny światowej
11:40 – 11:50 Prezentacja prac artystycznych osadzonych w Zakładzie Karnym w Łupkowie pt. „Sprawiedliwi z Bieszczadów”
Relacje i wspomnienia
11:50 – 12:05 mgr Beata Wasser (Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce, Europejski Uniwersytet Viadrina w Frankfurcie nad Odrą, Niemcy, wnuczka Magdaleny i Michała Wasser, ratujących Samuela Pechtera w Cisnej) , Sabina Goldstein, USA (prawnuczka Wolfa Pechtera, brata Samuela Pechtera), Nigdy nie jest za późno –„Sprawiedliwi’ z Cisnej, Magdalena i Michał Wasser
12:05 – 12:20 Szymon Jakubowski (Podkarpacka Historia), Na tropie zbrodniarza wojennego Leo Humeniuka, współorganizatora Holokaustu na ziemi sanockiej
12:20 – 12:35 mgr Joanna Albigowska (Zespół szkół nr 1 w Sanoku), Historia ratowania Żyda Blanka z Sanoka
12:35 – 12:50 mgr Beata Nawalaniec (Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zarszynie), Rodziny Laskowskich i Wolańskich, „Sprawiedliwi” z Zarszyna i Jaćmierza
12:50 – 13:05 mgr Roland Szydło (Prezes firmy Yanko sp. z o.o., Głogów Małopolski), Rodziny Fołtów, Kasieczkoi Krupów – „Sprawiedliwi” z Jankowic
13:05 – 13:20 Agata Kozieradzka, (Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosielcach, Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami) Historia Zagłady i ocalenia żydowskiej rodziny Toder z Nowosielec
13:20 – 13:35 Krystyna i Roman Wojtuń (Turze Pole), Dramat osób ratowanych i ratujących na przykładzie Trześniowa i Turzego Pola
13:35 – 13:50 Ks. Roman Jagiełło (Proboszcz parafii polskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza w Łękach Dukielskich), Historia ocalonej Anieli Arluk i polskokatolickiego kapłana Aleksandra Pieca, który ją uratował
13:50 – 14:05 mgr Joanna Sarnecka (Fundacja na Rzecz Kultury Walizka, Sanok, trenerka Szkoły Dialogu, Warszawa), Jeszcze żyjemy – uratowana tożsamość. Świadectwo Kalmana Segala
14:05 – 14:20 Jacek Koszczan (Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej „Sztetl Dukla”), Historia ocalenia braci Guzik - Żydów dukielskich, przez rodzinę Welcer z Cergowej
Panel VII Tragiczne skutki wojny i pamięć o nich
14:20 – 14:35 dr Tomasz Kosiek (Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego), Pamięć o Polakach i Żydach w relacjach osób przesiedlonych w ramach akcji „Wisła”
14:35 – 14:50 dr Marcin Paszkiewicz (Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku), Zniszczenia wojenne w powiecie sanockim w latach 1939 – 1947
14:50 – 15:05 mgr Magdalena Brygidyn-Paszkiewicz (Niepubliczne Kolegium Języków, Sanok), Zaginione miejscowości w powiecie sanockim po drugiej wojnie światowej i akcji Wisła
15:05 – 15:30 Dyskusja i podsumowanie
15:30 – 15:45 Koncert psalmów w wykonaniu Pauliny i Szymona Statecznych z Warszawy
Zdalna emisja konferencji na platformie ZOOM odbędzie się z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
- Moderatorzy konferencji: dr Joanna Potaczek, mgr Marcin Krowiak
- Język konferencji: polski, angielski, ukraiński
- Realizacja techniczna konferencji: mgr Artur Górecki