Moto PCN – impreza naukowo-motoryzacyjna
W najbliższą sobotę tj. 5 sierpnia Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" organizuje w Jasionce naukowo-motoryzacyjne wydarzenie pod hasłem "Moto PCN".
Oprócz rozmów z ekspertami o przyszłości motoryzacji, elektromobilności i wodoromobilności, dla zwiedzających będą przygotowane atrakcje takie jak pokazy naukowe i filmowe, jazdy pokazowe Bolida Politechniki Rzeszowskiej, jazdy testowe samochodów i lekkich pojazdów elektrycznych topowych marek oraz zwiedzanie z przewodnikiem samolotu AN-2.
Partnerem wydarzenia jest G2A Arena, gdzie odbędzie się ekspozycja pojazdów w ramach XXIV Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych.
Program wydarzenia:
Parkingi PCN „Łukasiewicz” – wstęp wolny
12:00 – 19:00
- Prezentacja Bolida Politechniki Rzeszowskiej – jazdy pokazowe
- Prezentacje, stoiska informacyjne, jazdy testowe samochodów i lekkich pojazdów elektrycznych: Mercedes, BMW, Skoda, Electricall
Parking G2A Arena – naprzeciwko budynku PCN – wstęp wolny
12:00 – 13:15 - XXIV Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych – ekspozycja pojazdów – wstęp wolny
Strefa wewnętrzna PCN „Łukasiewicz” – wstęp wolny
14:00 – 18:00
- Pokazy naukowe instruktorów pracowni PCN
17:00 – 18:30
- Sofa Naukowa – rozmowy z ekspertami o przyszłości motoryzacji, elektromobilności
i wodoromobilności
Strefa Ekspozycji Wewnętrznej PCN „Łukasiewicz” – wstęp płatny
12:00 – 19:00
- Wystawy: „Lotnictwo”, „Żyję”, „Przyroda” wraz z grą terenową
- Zwiedzanie z przewodnikiem samolotu AN-2
- Pokazy filmów naukowych – sala AV
- Warsztaty w pracowniach: biologia i ekologia, chemia, fizyka, fablab, robotyka
Atrakcje dodatkowe
- Sklepik z pamiątkami
- GastroStrefa przed budynkiem PCN: food truck, stoisko z lodami, strefa wypoczynku
Wszystkie wydarzenia oprócz strefy ekspozycji wewnętrznej i stałej oferty PCN są bezpłatne. Na uczestników będą czekać atrakcje i niespodzianki.
Partnerzy wydarzenia:
- G2A ARENA,
- SKODA InterAuto – Krasne,
- BMW ZK Motors Rzeszów,
- Mercedes-Benz D&R Czach,
- ELECTRICALL.
Podkarpackie Centrum Nauki „ŁUKASIEWICZ”
Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz", w skrócie PCN, to ośrodek popularyzujący naukę o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa, w tym z: lotnictwem, kosmonautyką, informatyką i telekomunikacją oraz szeroko rozumianą jakością życia.
Nie jest to muzeum! Ale też nie plac zabaw… Utworzone nieopodal Rzeszowa centrum nauki to obiekt nowej generacji oraz przestrzeń dla umysłu, która daje tyle możliwości ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy. To miejsce dynamiczne i interaktywne, w którym można do woli eksperymentować, testować, pytać, doświadczać i rozwijać naukowe zainteresowania. Służy do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, Pracownia Robotyka, Pracownia Biologia i Ekologia, Pracownia Chemia, Pracownia Fizyka.
Powierzchnia budynku PCN to ok 6,5 tys. m kw., w tym przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 3 tys. m kw. Ekspozycję rozmieszczono na trzech piętrach oraz na zewnątrz budynku. Ekspozycja podstawowa prezentuje w prosty sposób wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:
- Świat Wokół Nas - czyli to, co naturalne - przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.;
- Nasza Cywilizacja - czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy - artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.;
- My, Ludzie - czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka - zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.
PCN to wyjątkowe miejsce, którego zadaniem jest transformacja sposobu myślenia i działania.
Podkarpackie Centrum Nauki zostało utworzone w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego.