Oscar Nominated Shorts w WDK
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i DKF "Klaps" zapraszają na projekcję filmów krótkometrażowych nominowanych do Oscara - Oscar Nominated Shorts 2025.
O wydarzeniu:
Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Krótkie metraże pokazywane są w zestawach po kilka filmów, dzięki czemu jedna wizyta w kinie to spektrum emocji i niesamowitych, inspirujących historii zaklętych w krótkiej formie. Oto najlepsze shorty sezonu, które powalczą o tegoroczne statuetki i warto zobaczyć je na kinowym ekranie!
Program - Krótkometrażowe Filmy Fabularne Nominowane do Oscara 2025
Pięć poruszających historii o buncie i determinacji osób, które mimo wielu przeszkód decydują się zawalczyć o los swój i bliskich. „Ten obcy” opowiada o młodej parze, która zmaga się z niełatwym procesem imigracyjnym, a producentem filmu został Adam McKay, reżyser „Big Short”. „Anuja” to historia dziewięcioletniej dziewczynki w Indiach, mierzącej się z ciężką decyzją, która zaważy na przyszłości jej rodziny. „Nie jestem robotem” to opowieść o Larze, która zaczyna wątpić w swoją tożsamość. „Ostatni strażnik” przenosi nas do Południowej Afryki, gdzie młoda Litha stawi czoła kłusownikom nosorożców, a „Człowiek, który nie mógł milczeć” do Bośni 1993 roku, gdzie pasażer pociągu postanawia w pojedynkę zmierzyć się z siłą terroru. Każdy z filmów porusza ważne tematy społeczne, od imigracji i traumy po odwagę i walkę o sprawiedliwość.
- Ten obcy - reż. Sam Cutler-Kreutz, David Cutler-Kreutz / USA 2023 / 15’
- Anuja - reż. Adam J. Graves, Suchitra Mattai / USA 2024 / 22’
- Nie jestem robotem - reż. Victoria Warmerdam / Belgia,Holandia 2023 / 22’
- Ostatni strażnik - reż. Cindy Lee and Darwin Shaw / RPA 2024 / 28’
- Człowiek, który nie mógł milczeć - reż. Nebojša Slijepčević / Chorwacja 2024 / 13’
Ten obcy - reż. Sam Cutler-Kreutz
Młoda para zmaga się ze skomplikowanym procesem imigracyjnym. Adam McKay, wielokrotnie nominowany reżyser i scenarzysta, nagrodzony Oscarem za Najlepszy Scenariusz Adaptowany do filmu „Big Short”, dołączył do filmu jako producent wykonawczy, określając go jako „czyste filmowe napięcie”.
Anuja - reż. Adam J. Graves, Suchitra Mattai
Kiedy utalentowana 9-letnia dziewczynka pracująca w fabryce odzieży otrzymuje niepowtarzalną szansę uczęszczania do szkoły, zostaje zmuszona do podjęcia druzgocącej decyzji, która zadecyduje o jej przyszłości oraz losie jej siostry. Producentką wykonawczą filmu została Priyanka Chopra Jonas: „Ten piękny film rzuca światło na temat dotyczący milionów dzieci na całym świecie, które stoją przed niemożliwą decyzją pomiędzy przyszłością, której jeszcze nie widzą, a natychmiastowymi realiami ich teraźniejszości”.
Nie jestem robotem - reż. Victoria Warmerdam
Lara, producentka muzyczna, po serii nieudanych prób przejścia testu CAPTCHA zaczyna obsesyjnie zastanawiać się, czy przypadkiem nie jest robotem. Ciekawostka: CAPTCHA, to skrót od "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Test ten nawiązuje do idei Alana Turinga z 1950 roku, który zaproponował metodę oceny zdolności maszyn do myślenia podobnego do ludzkiego. Test CAPTCHA “nie jestem robotem” pomaga chronić sieć przed spamem i botami, wymagając rozwiązywania zagadek, które w większości tylko ludzie potrafią rozszyfrować.
Ostatni strażnik - reż. Cindy Lee and Darwin Shaw
Młoda Litha poznaje magię rezerwatu przyrody dzięki ostatniemu żyjącemu strażnikowi. Niespodziewanie zostają zaatakowani przez kłusowników. W walce o ocalenie nosorożców Litha odkrywa przerażający sekret.
Człowiek, który nie mógł siedzieć cicho - reż. Nebojša Slijepčević
1993 rok, Bośnia i Hercegowina. Pasażerski pociąg zostaje zatrzymany przez siły paramilitarne w trakcie operacji czystek etnicznych. Gdy wyciągają niewinnych cywilów, tylko jeden mężczyzna spośród 500 pasażerów odważy się stanąć przeciwko nim.
Film jest oparty na prawdziwych zdarzeniach i zdobył już m.in. Złotą Palmę Festiwalu w Cannes oraz Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu krótkometrażowego.
Bilety wstępu (w cenie 12 zł) będą dostępne (od 1 marca br.) w kasie biletowej WDK oraz na stronie: https://bilety.kulturapodkarpacka.pl