Projektanci Krosna. Agnieszka Leśniak-Banasiak, Jan Siedlecki, Maria Wierdak
Wystawa rozpoczynająca obchody 100-lecia krośnieńskiej huty szkła
Od 100 lat ręcznie formowane szkło z Krosna cieszy się niesłabnącą popularnością w kraju i za granicą. Cenione jest ze względu na doskonałą jakość oraz podążające za aktualną modą wzory. Wyroby Krośnieńskich Hut Szkła zdobyły ponad 100 prestiżowych nagród na konkursach w Polsce i za granicą. Trafiając na rynki ponad 60 krajów na całym świecie, są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych polskich towarów. Na liście najsłynniejszych „klientów" krośnieńskiej marki znajdują się m.in. królowa brytyjska Elżbieta II, król Hiszpanii Juan Carlos czy cesarski dwór Japonii.
Z pozoru zwykłe przedmioty dekoracyjne czy użytkowe, wyprodukowane w krośnieńskiej hucie szkła, były, i są, dziełami sztuki użytkowej. Ich autorami są bowiem utalentowani projektanci szkła zatrudnieni w biurze projektowym huty.
Prace zaledwie trzech z nich:
- Agnieszki Leśniak-Banasiak,
- Jana Siedleckiego,
- Marii Wierdak
prezentujemy na wystawie, zorganizowanej jako zapowiedź dużej wystawy na 100-lecie istnienia Krośnieńskich Hut Szkła, obecnie Krosno Glass S.A.
Główna wystawa zostanie otwarta w sierpniu br. Więcej informacji można znaleźć na stronie Centrum Dziedzictwa Szkła
Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Szklane Nieznane. Projektanci Krosna", dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego