Reymont w podkarpackich dworach
Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na wydarzenia kulturalne upamiętniające twórczość Władysława Reymonta w stulecie przyznania mu Nagrody Nobla za powieść Chłopi (1924) i w przededniu setnej rocznicy jego śmierci (1925).
O wydarzeniu:
W ramach projektu organizowane będą koncerty łączące literaturę, muzykę i sztukę w historycznych dworach Podkarpacia, takich jak Dworek Hupki w Niwiskach i Dworek Błotnickich w Dzikowcu.
Wstęp bezpłatny.
Program obejmuje recytacje fragmentów Chłopów, Ziemi obiecanej i Buntu w wykonaniu wybitnych aktorów, takich jak prof. Dorota Segda i Łukasz Stawarczyk oraz wykład literaturoznawcy prof. Macieja Urbanowskiego.
Część muzyczna projektu obejmuje koncerty wybitnych polskich artystów, takich jak m.in. Urszula Kryger, Iwo Jedynecki, Karolina Mikołajczyk, Grzegorz Mania i kwintet Etnos Ensemble, którzy zaprezentują utwory inspirowane polską kulturą i muzyką ludową. Wydarzenia mają na celu przybliżenie dziedzictwa Reymonta i jego wpływu na kulturę, a także promowanie polskiej literatury i muzyki w wyjątkowych przestrzeniach, sprzyjających refleksji nad dorobkiem noblisty. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Program:
31 maja 2025, godz. 17.00
Dworek Błotnickich w Dzikowcu – Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu
- Recytacja: Prof. Dorota Segda odczyta fragmenty „Chłopów” w 100. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Reymontowi. Recytacja będzie przybliżać słuchaczom bogaty świat polskiej wsi, wartości rodzinne, religijne oraz relacje międzyludzkie.
- Muzyka:
- Urszula Kryger (mezzosopran)
- Grzegorz Mania (fortepian)
- wykonają utwory: F. Chopina i W. Żeleńskiego, wzbogacając literackie przesłanie muzyką, która podkreśli złożoność emocji i historii zawartych w dziele.
16 czerwca 2025, godz. 17.00
Dworek Błotnickich w Dzikowcu – Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu
- Prelekcja: Prof. dr hab. Maciej Urbanowski, historyk literatury i krytyk literacki, wygłosi wykład „Reymont: Dziedzictwo Noblisty.” W prelekcji skupi się na dziedzictwie literackim Reymonta oraz jego wpływie na współczesną kulturę.
- Muzyka: ETNOS ENSEMBLE
- Bartosz Pacan – klarnet,
- Konrad Merta – akordeon,
- Piotr Gach – wiolonczela,
- Dawid Lewandowski – kontrabas,
- Przemysław Pacan – instrumenty perkusyjne
zaprezentuje autorskie kompozycje inspirowane wpływami ludowymi. Zespół wprowadzi odbiorców w klimat wiejskich opowieści, łącząc muzykę z motywami obecnymi w dziełach Reymonta.
17 czerwca 2025, godz. 17.00
Dworek Hupki w Niwiskach – Szkoła Muzyczna I st. w Niwiskach
- Recytacja: Łukasz Stawarczyk z Teatru Starego w Krakowie odczyta fragmenty „Ziemi obiecanej” oraz „Buntu”, by przedstawić społeczne i ekonomiczne przemiany tamtych czasów.
- Muzyka:
- Iwo Jedynecki (akordeon)
- Karolina Mikołajczyk (skrzypce)
wykonają utwory I.J. Paderewskiego i F. Chopina. Część muzyczna wzmocni atmosferę wydarzenia, nawiązując do tematyki wiejskiej i romantycznych korzeni polskiej kultury.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Reymont. Interwencje.
Organizator: Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów
Partnerzy:
- Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu
- Szkoła Muzyczna I st. w Niwiskach.