Rozmowy na Pograniczu. Olga Linkiewicz
Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Wydawnictwo Libra PL oraz Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego zapraszają na szóste z cyklu spotkań "Rozmowy na Pograniczu".
O spotkaniu:
Gościnią trzech kolejnych spotkań, zaplanowanych w dniach 13–15 grudnia 2024 r. będzie dr Olga Linkiewicz, która w trakcie każdej z rozmów opowie o swojej książce "Lokalność i nacjonalizm. Społeczności wiejskie w Galicji Wschodniej w dwudziestoleciu międzywojennym" (Wydawnictwo Universitas, 2018).
Harmonogram spotkań:
- piątek, 13 grudnia, godz. 13, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, dwór z Brzezin, prowadzący: dr Janusz Radwański (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej)
- sobota, 14 grudnia, godz. 17, Księgarnia Wydawnictwa Libra PL, prowadzący: dr Tomasz Kosiek (Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego)
- niedziela, 15 grudnia, godz. 17, Zespół Cerkiewny w Radrużu, prowadząca: Marta Derejczyk (Muzeum Etnograficzne - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu)
Spotkania z dr Olgą Linkiewicz odbędą się w ramach cyklu pod nazwą "Rozmowy na Pograniczu". W jego trakcie o Pograniczu, w kontekście Kresów dawnej Rzeczypospolitej, rozmawiamy z ludźmi, którzy zajmują się jego definiowaniem, portretowaniem, opisywaniem, którzy dostrzegają jego problemy i wartości. Którzy rozumieją lub starają się je zrozumieć. Z tymi, którzy przesuwają jego granice i niwelują je poprzez dzieła literackie, filmowe, działania społeczne i kulturalne. Chcemy rozmawiać i zapraszać ludzi i stąd i stamtąd. Z tego i z tamtego Pogranicza, a także z obszaru dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Tutejszych i tamtejszych. Pisarzy i czytelników, aktorów i widzów, a przede wszystkim uczestników spotkań, dla których będą przyjeżdżali zaproszeni goście, książki, filmy, wystawy. Radruż, leżący od wieków i pokoleń na permanentnym Pograniczu, na styku kultur, jest gotowy na takie rozmowy od zawsze. Spotkania z wybranymi gośćmi odbywają się także w innych lokalizacjach na Podkarpaciu.
Wydawnictwo Universitas o książce „Lokalność i nacjonalizm. Społeczności wiejskie w Galicji Wschodniej w dwudziestoleciu międzywojennym”:
Monografia Olgi Linkiewicz
Została oparta na długoletnich, niezwykle rzetelnych i wnikliwych badaniach. Prezentuje spójną, logiczną, dobrze uzasadnioną argumentację. Ma także bardzo dobrze przemyślaną konstrukcję i jest świetnie napisana. W moim przekonaniu książka stanie się pozycją obowiązkową dla badaczy procesów narodotwórczych i kultur pogranicza. Będzie również ważnym punktem odniesienia dla badaczy szukających odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać i pisać historię antropologiczną – antropologię historyczną. (dr hab. Anna Engelking)
Praca swą oddolną perspektywą każe skorygować, a niekiedy nawet odrzucić sądy tych wszystkich historyków, którzy kwestie narodowościowe II Rzeczypospolitej badali przez pryzmat akt urzędów centralnych czy partii politycznych. Przedstawia możliwości płynące z powiązania warsztatu historyka i etnologa: elementy tego ostatniego widać zarówno w antropologicznym odczytaniu źródeł archiwalnych i drukowanych, jak i w szerokim użyciu wywiadów jako źródeł wywołanych. Książka powinna się przyczynić do zmiany optyki historyków w spojrzeniu na problematykę konfliktu etnicznego na szczeblu lokalnym. (prof. dr hab. Maciej Janowski)
dr Olga Linkiewicz
Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, kierowniczka Szkoły Doktorskiej Anthropos Instytutów Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2023–2027. Laureatka Nagród Naukowych tygodnika „Polityka” (2010 r.) oraz Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego (2019 r.), stypendystka Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta (2012–2013). Zajmuje się historią najnowszą Europy Wschodniej, pamięcią w społecznościach lokalnych i społeczną historią wiedzy.
dr Janusz Radwański (ur. 1984)
Wydał książki z wierszami: "Księga wyjścia awaryjnego" (Brzeg 2012), „Chałwa zwyciężonym” (Olkusz 2013), „Kalenberek” (Warszawa 2017) i „Święto nieodległości” (Warszawa 2018) oraz książki z przekładami Pawły Korobczuka „Kajfuj, kajfuj” (Kraków 2019) i Ołeksija Czupy „Piędź” (Warszawa 2020). Folkowy i ludowy basista, adiunkt w Dziale Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Ojciec Hani, Franka, Łucji, Kaliny i Mileny. Mieszka w Kolbuszowej Górnej.
dr Tomasz Kosiek
Antropolog kulturowy, kulturoznawca i ukrainoznawca, adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownik kierunku kulturoznawstwo na tejże uczelni. Autor kilkunastu prac naukowych poświęconych zagadnieniom tożsamości etnicznej społeczności ukraińskich w Polsce i Rumunii, pamięci społecznej i lokalnej ekonomii. Prowadzi badania terenowe w Polsce, Ukrainie i Rumunii. Stypendysta m.in. Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Funduszu Wyszehradzkiego. Stażysta Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, Romanian Institute for Research on National Minorities w Kluż Napoce (Rumunia). Autor wystawy etnograficznej „Polifonia pamięci na granicach karpackich światów” (2023). Pomysłodawca i współrealizator portalu www.wododzial.pl.
Marta Derejczyk
Etnolożka i serbistka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, muzealniczka i badaczka terenowa. Od 2008 r. zaangażowana w dokumentowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska w ramach działań Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu i Fundacji Ważka. Jest autorką i współautorką wystaw, publikacji, filmów etnograficznych oraz płyt z muzyką tradycyjną. Zajmuje się sztuką nieprofesjonalną, edukacją regionalną, archiwistyką społeczną, a także badaniem i zespołowym praktykowaniem pieśni.
Wstęp na spotkania jest wolny. W czasie ich trwania będzie można zakupić książkę w cenie promocyjnej wraz z autografem autora.
Program spotkań autorskich "Rozmowy na Pograniczu" dofinansowano ze środków Województwa Podkarpackiego.