Targ Markowski
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zaprasza na "Targ Markowski" - wydarzenie w ramach Festiwalu Kultury Pamięci
W przestrzeni Sadu Pamięci Muzeum Polaków Ratujących Żydów i w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego Domu Ludowego, który niegdyś był ważnym ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego wsi Markowa, odbędzie się pierwszy Targ Markowski.
Targ Markowski, czerpiąc inspirację z tak ważnych dla organizatorów przedsięwzięć jak Targ Śródecki czy Jarmark Jarosławski, a także bogatego doświadczenia i praktyki Zagrody – Muzeum Wsi Markowa, stanowi przykład społecznie zaangażowanej działalności instytucji kultury, która – wyrastając z lokalnego dziedzictwa i kontynuując tradycje poprzednich pokoleń markowskich organizatorów – staje się obecnie również dojrzałym produktem kulturowym, skutecznie promującym turystykę kulturową.
W trakcie Targu Markowskiego kilkunastu wystawców zaprezentuje swoją ofertę turystyczną oraz produkty o charakterze kulturotwórczym, wytworzone z poszanowaniem lokalnych tradycji i receptur. Wśród nich znajdą się m.in. wyroby z wikliny, drewniane zabawki, domki dla owadów i ptaków, ekologiczne podpałki, ceramika, świece, makramy, miody i artykuły pszczelarskie, przetwory z przydomowych upraw oraz dania gorące i domowe wypieki. Dodatkowo, przygotowane zostało „Studio Festiwalowe”, w którym przewidziane są inspirujące rozmowy zarówno na scenie, jak i przy stoiskach wystawienniczych.
Targ Markowski stanowi zwieńczenie Festiwalu Kultury Pamięci, będąc jego kulminacyjnym punktem, który zamyka letni sezon wydarzeń w Markowej. Festiwal rozpoczyna się wraz z nadejściem lata, wydarzeniem „Markowa – Otwarte drzwi”, upamiętniającym błogosławioną Rodzinę Ulmów, a kończy się właśnie Targiem Markowskim w ostatni weekend września, tworząc symboliczną klamrę wokół letnich miesięcy. Wydarzenie to wpisuje się w obchody roku 2024, ustanowionego przez Sejm RP Rokiem Rodziny Ulmów.
Organizatorem wiodącym wydarzenia jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Markowej, zaś przedsięwzięcie realizowane jest w formule Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci.