VI edycja nagrody IPN „Semper Fidelis"
Można już zgłaszać kandydatów do VI edycji nagrody IPN „Semper Fidelis". To wyróżnienia dla osób, instytucji i organizacji społecznych za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN.
Wyróżnienie ma charakter honorowy. Laureatów wyłania Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes IPN. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znajdują się działacze społeczni, badacze i ludzie kultury zabiegający o ocalenie pomników polskiej kultury, które w wyniku rozbiorów i II wojny światowej znalazły się poza granicami Rzeczypospolitej. Nagradzamy organizacje i osoby pielęgnujące oraz popularyzując historię i kulturę kresów w kraju, jak i te działające na rzecz Polaków wciąż mieszkających na Wschodzie. Rokrocznie Kapituła może przyznać do pięciu nagród, w tym jedną pośmiertną. Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje pozarządowe oraz indywidualne osoby.
Uhonorowanie tych, którzy poświęcają swój czas i wkładają wysiłek w ratowanie polskich śladów i pielęgnowanie pamięci o historii Kresów Wschodnich jest naszym obowiązkiem i wyrazem wdzięczności za ich trud i wierność ideałom Rzeczypospolitej. W ubiegłym roku nagrodzeni zostali: Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich, Tomasz Kuba Kozłowski, Stanisław Szarzyński. Wyróżnienie Prezesa IPN otrzymał dr hab. Wojciech Drelicharz.
Wniosek za pomocą formularza elektronicznego można składać do 24 lipca 2024 roku.
Dodatkowych informacji udziela:
Mateusz Niegowski – Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN
tel. (22) 544 57 37, e-mail: semperfidelis@ipn.gov.pl