W Krośnie spacery i wykłady o mieście, w którym dobrze się żyje
Odkryć miasto na nowo podczas spaceru lub spojrzeć na nie z nowej perspektywy dzięki wykładowi: Po otwarciu wystawy „Miasto marzeń” w BWA Krosno czas na wydarzenia towarzyszące najnowszej ekspozycji.
Punktem wyjścia do poruszanych wątków jest temat miasta, w którym dobrze się żyje. W roli prowadzących wyjątkowe postaci świata kultury.
Program wydarzeń towarzyszących wystawie "Miasto marzeń":
- 29 maja, niedziela, godz. 11:00 - wykład „Małe wielkie plany Krosna – o mieście, które mogło być ogrodem”, prowadząca: Katarzyna Solińska
- 5 czerwca, niedziela, godz. 11:00 - spacer „Powiększenie. Potencjał przestrzeni publicznych przy instytucjach kultury”, prowadząca: Bogna Świątkowska
- 5 czerwca, niedziela, godz. 13:00 - wykład i spacer „Czego nie widać. Włóczęga miejska jako czynnik rozwoju przyjaznego środowiska miejskiego”, prowadzący: Paweł Krzaczkowski
- 12 czerwca, niedziela, godz. 11:00 - wykład „Międzymiasto. Architektura Polski małych miast”, prowadząca: Magdalena Ujma
Wystawa "Miasto Marzeń" jest dostępna do 26 czerwca.
Cały cykl wydarzeń towarzyszących rozpocznie swoim wykładem 29 maja Katarzyna Solińska - historyczka sztuki, koordynatorka projektów wystawienniczych i edukacyjnych, edukator w Biurze Wystaw Artystycznych, gdzie prowadziła m.in. spacery architektoniczne. W czasie prelekcji opowie o małych, ale wielkich w skali, rozmachu i w swej idei planach rozbudowy Krosna z lat 20. XX wieku.
W zamyśle miejskich modernistów miało stać się miastem-ogrodem. Czy jakieś ślady „wielkiego Krosna” możemy jeszcze dzisiaj dostrzec we współczesnym nam mieście? O tym uczestniczki i uczestnicy będą mogli przekonać się samodzielnie, spacerując ulicami Krosna.
Dokładnie tydzień później, 5 czerwca, wszyscy zainteresowani tematem lepszego wykorzystywania przestrzeni publicznych, będą mogli wziąć udział w audycie terenów wokół krośnieńskich instytucji. W czasie spaceru uczestnicy szukać będą elementów przestrzennych, wzmacniających poczucie wspólnoty.
Przewodniczką na trasie będzie Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia.
Dwie godziny później (również 5 czerwca) Paweł Krzaczkowski - kurator, eseista, librecista, poeta, redaktor i autor publikacji poświęconych m.in. architektury - poprowadzi wykład i spacer.
Tematem przewodnim spotkania będzie poszukiwanie nieoczywistych elementów przestrzeni Krosna, które mogą mieć istotne znaczenie dla budowania przyjaznego habitatu miejskiego. Dwugodzinny spacer będzie poprzedzony około dwudziestominutowym wprowadzeniem w kluczowe zagadnienia.
- Zapraszamy do spędzenia niedzieli z nami na spacerowaniu. Pomiędzy zaplanowanymi spotkaniami będzie też czas na wspólny odpoczynek zachęca koordynatorka wystawy, Martyna Karpowicz.
Ostatnim z wydarzeń towarzyszących wystawie “Miasto marzeń” w BWA Krosno będzie wykład Magdaleny Ujmy - historyczki i krytyczki sztuki, kuratorki wystaw i projektów z zakresu sztuki współczesnej, prezeski Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.
Prelegentka zaprosi obecnych do pochylenia się nad pytaniami: Jak wyglądają dziś małe miasta w Polsce? Czy ludziom dobrze się w nich żyje? I jak to się odbija w ich architekturze? Słuchacze i słuchaczki wspólnie z prelegentką zastanowią się także nad funkcjonowaniem i wyglądem instytucji kultury w małych miastach.
“Miasto marzeń” to wystawa o mieście, którego nie ma, ale które istnieje w wyobraźni, życzeniach, fantazjach i wizjach, czasami także: w pretensjach i żalach – o to właśnie, że nie istnieje… Można oglądać ją od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia galerii do 26 czerwca 2022. Więcej informacji o wystawie:
http://bwakrosno.pl/aktualnosc-449-miasto_marzen.html
Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie to galeria sztuki i miejsce spotkań dla osób twórczych i wrażliwych na twórczość artystyczną w różnym wieku. Od 1982 roku pomaga zrozumieć sztukę zarówno dzieciom, młodzieży jak i dorosłym. Dokumentuje i gromadzi sztukę współczesną, w tym szczególnie z regionu podkarpackiego. Działa poprzez wystawy, warsztaty, rezydencje artystyczne, projekty kulturalne, animację, spotkania i partnerstwa.