Wernisaż UNESCO.ART Podkarpackie 2020 on-line
1 października 2021 r. o godz. 16.00 w Galerii Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się wernisaż prac powstałych w ramach projektu UNESCO.ART Podkarpackie 2020 on-line.
Podczas wystawy zaprezentujemy obrazy studentów Instytutu Sztuk Pięknych biorących udział w projekcie. Młodzi artyści w 2020 r. odbyli plenery malarskie w częściowo zdalnej formule w sześciu podkarpackich obiektach znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Organizatorami wystawy są:
- Województwo Podkarpackie – Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP
- Uniwersytet Rzeszowski – Instytut Sztuk Pięknych.
Można zwiedzać do 11 października br. Kuratorem wystawy jest dr Piotr Woroniec.
Akcja promocyjna UNESCO.ART – Podkarpackie 2020 to inicjatywa Województwa Podkarpackiego. Projekt realizował Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie we współpracy z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przedsięwzięcie zrodziło się z myślą o potrzebie popularyzacji miejsc szczególnie cennych kulturowo, jakimi są bez wątpienia obiekty UNESCO położone w naszym regionie, czyli kościoły: w Bliznem i Haczowie oraz cerkwie w: Chotyńcu, Radrużu, Smolniku i Turzańsku. Promocja tego bogactwa kulturowego, które znalazło uznanie w międzynarodowym gremium, konstytuuje markę UNESCO w Podkarpackiem, ale także wspiera działania przyczyniające się do wprowadzania na listę UNESCO kolejnych zabytków.
Pierwotnie akcja miała polegać na jednoczesnej organizacji w sześciu miejscach kilkudniowych plenerów malarskich z udziałem studentów kierunków artystycznych. Z uwagi na epidemię koronawirusa przedsięwzięcie to odbyło się w formule częściowo zdalnej i każdy z uczestników decydował, gdzie wykonywać będzie swoją malarską pracę. Zaproszenie do udziału w akcji młodych artystów służyć miało promocji młodego środowiska artystycznego naszego regionu i jego aktywizacji w sięganiu po cenne kulturowo motywy ekspresji artystycznej znajdujące się w ich najbliższym otoczeniu.
Otwarty nabór do udziału w plenerach UNESCO.ART – Podkarpackie 2020 on-line odbył się w sierpniu 2020 r. Zgłosiło się 26 studentów kierunków artystycznych z terenu województwa podkarpackiego:
- Anna Banaś,
- Rafał Barszczowski,
- Andżelika Bieniek,
- Barbara Bodio,
- Oliwia Bosek,
- Patryk Brzezicki,
- Paweł Dyrkacz,
- Agnieszka Hrycuniak,
- Dorota Jakubik,
- Kamil Jasiński,
- Alicja Kalandyk,
- Dorota Kasprzyk,
- Joanna Kołcz,
- Bożena Kot,
- Weronika Kuczmarz,
- Paulina Kula,
- Sebastian Laszczyk,
- Julia Lis,
- Renata Masłyk,
- Weronika Noworól,
- Patrycja Paczocha,
- Oliwia Pawusiak,
- Rafał Podsobiński,
- Dominika Surmacz,
- Katarzyna Tereszkiewicz,
- Sebastian Wawrzusiak.
Komisja ekspercka powołana przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w składzie:
- dr hab. Magdalena Rabizo-Birek prof. UR (krytyk sztuki),
- dr hab. Antoni Nikiel prof. UR (przedstawicieli Instytutu Sztuk Pięknych UR);
- dr Piotr Woroniec (profesjonalny artysta),
- Paweł Kraus (przedstawiciel Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego) pod przewodnictwem dr Roberta Godka, dyrektora Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, do udziału w plenerach on-line zakwalifikowała wszystkich kandydatów. Otrzymali oni pakiety podstawowych materiałów malarskich zakupione ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
Plenery malarskie on-line rozpoczęły się na początku października i trwały trzydzieści dni. Młodzi artyści swoje prace malarskie artyści wykonywali przy zdalnym wsparciu opiekunów grup plenerowych z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do 9 listopada uczestnicy pleneru złożyli 57 obrazów. 20 listopada odbyło się finalne posiedzenie Komisji eksperckiej, która zapoznała się z wszystkimi pracami plenerowymi. Jurorzy wysoko ocenili poziom obrazów, doceniając zaangażowanie młodych artystów oraz różnorodność spojrzenia na tematykę plenerów. Zdecydowali także o wyborze najlepszych prac 6 plenerów, które stały się własnością Województwa Podkarpackiego i są wykorzystane do działań promocyjnych zarówno w odniesieniu do podkarpackich obiektów UNESCO, jak też rodzimego środowiska artystycznego.
Na inaugurowanej 1 października br. wystawie obejrzeć można ponad czterdzieści obrazów. Natomiast wcześniej (lipiec-wrzesień) podkarpacka publiczność mogła zobaczyć najlepsze 6 prac plenerów podczas wystawy w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu.