Wieczorne rozmowy o sztuce
BWA Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu zaprasza na "Wieczorne rozmowy o sztuce" - wieczór osiemdziesiąty.
Na Żywo - happening, performance
Grażyna Niezgoda - wykład multimedialny
Zdarzenie, które nie jest teatrem, nie zapewnia rozrywki w potocznym tego słowa znaczeniu, raczej jest przeżyciem, które daje do myślenia, czasem nawet zmienia naszą optykę. Środki artystyczne sztuk wizualnych zostały wzbogacone o aspekt czasu, przestrzeni, odczuwalnej obecności widza oraz i przede wszystkim, o najważniejszy materiał twórczy - psychikę i ciało artysty.
Artysta jest przedmiotem działa ale jednocześnie podmiotem, kreatorem, autorem zamysłu i wykonawcą. Nowe tworzywo w sztuce. Publiczność może osobiście zetknąć się z artystą, poznać go, doświadczyć kontaktu ale twórca z kolei, może obserwować reakcje, poznawać granice.
Sztuki akcji stosują środki z teatru, baletu, pantomimy, muzyki oraz z otaczającej nas rzeczywistości. Czerpią z banału codzienności. Scenariusz jest przemyślany i zaplanowany ale jest to projekt otwarty i nic nie szkodzi, jeśli coś pójdzie inaczej, może lepiej. Osoba artysty jest medium, przestrzenią eksperymentów i te działania wiążą się czasem z cierpieniem, bólem, agresją, autoagresją, przekraczaniem barier, okaleczeniem, a zdarzało się, że i śmiercią. Popłynęło wiele krwi. Angażowane były też czasem sfery intymne.
I happening i konceptualny performance są efemeryczne, przemijalne, gdyby nie zapis fotograficzny, film, wideo, zachowana dokumentacja - nie pozostałby żaden ślad. Ale liczy się ślad w pamięci. I w tym akcje formalnie bliższe są teatrowi, koncertom czy pantomimie niż malarstwu czy rzeźbie, z których się wywodzą. I o takiej sztuce opowiem. O pierwszym performansie – uznaje się, że była to Yoko Ono ze swoją akcją "Cut Piece", 1964, o zachwycających happeningach Tadeusza Kantora, o Marinie Abramowicz i Josephie Beuysie – opowiem – zapraszam – Grażyna Niezgoda.
Wstęp wolny.
Grażyna Niezgoda
Fotografka, antykwariuszka, galerzystka, krytyczka sztuki, rzeczoznawczyni Ministra Kultury w specjalizacji: ocena i wycena dzieła sztuki; biegła sądowa z zakresu sztuki i antyków. Zorganizowała 22 wystawy indywidualne fotografii. W 2007 roku odbyła się wystawa "Twarze między wierszami, książki ilustrowane fotografiami Grażyny Niezgody". W roku 2010 wraz z Kazimierzem Wiśniakiem opublikowała album "Narodziny obrazu". Jej prace prezentowano m.in. w albumach "Sztuka fotografii", "Fotografowie", "Mistrzowie polskiego pejzażu”.
Projekt realizowany we współpracy z Przemyskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Wieczorne rozmowy o sztuce - projekt cyklicznych spotkań artystów, krytyków i historyków sztuki z publicznością. Celem jest otwarta dyskusja o wybranych aspektach sztuki, analiza pojedynczego dzieła, przesłania, konstrukcji, materii czy warsztatu, a także promocja wydawnictw i wydarzeń artystycznych.